Biskupi grekokatoliccy na Boże Narodzenie: nie lękajmy się wejść w żywą relację z Chrystusem
05 stycznia 2013 | 16:01 | pab Ⓒ Ⓟ
Nie lękajmy się wejść w żywą relację z Chrystusem poprzez aktywny udział w życiu Kościoła, poprzez modlitwę wspólnotową i osobiste świadectwo wiary – piszą abp Jan Martyniak, metropolita przemysko-warszawski i bp Włodzimierz Juszczak, ordynariusz wrocławsko-gdański w liście na Boże Narodzenie do wiernych Kościoła greckokatolickiego w Polsce. Kościół greckokatolicki obchodzi Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego, a więc dwa tygodnie później – 7 stycznia. Wyróżnia się również inną liturgią i zwyczajami.
W liście biskupi podkreślają, że Bóg wybiera na miejsce swojego przebywania rodziny, które powinny być świadkami Ewangelii. „Nie powinniśmy szukać Boga nigdzie indziej jak w Kościele, dlatego że Bóg swoje zbawienne zamiary uobecni w sposób ostateczny w życiu, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa” – zaznaczają biskupi.
Hierarchowie podkreślają istotę i rolę Słowa Bożego w życiu chrześcijan, zaznaczając, że cała wiedza o Jezusie Chrystusie oparta jest na Objawionym Słowie, które zapisane jest w Piśmie Świętym. Przypominają, że wezwaniem do tego jest Rok Wiary oraz trwające od 2011 r. przygotowania do jubileuszu 1025-lecia Chrztu Rusi-Ukrainy, który będzie obchodzony w 2013 roku. Biskupi cieszą się z powstania przy parafiach kręgów biblijnych oraz z tego, że „w wielu domach strząśnięto kurz z Księgi Pisma Świętego po to, aby lepiej poznać Boga”.
Zwracają uwagę, że szczególnym miejscem, gdzie głosi się Słowo Boże jest świątynia, a czasem przepowiadania – niedziela. Zauważają, że w czasie liturgii każdy nawiązuje osobisty kontakt z Bogiem, dlatego apelują, aby nie traktować jej wyłącznie jako dnia odpoczynku.
Wyrażając radość z tego, że powstało i powstaje wiele świątyń, abp Martyniak i bp Juszczak niepokoją się jednocześnie, że coraz częściej nie ma ich komu wypełnić. „Niedzielne spotkanie w Bożej świątyni ma nas przybliżyć do Boga i do siebie nawzajem. Wspólnota parafialna zebrana na Łamaniu Chleba – Eucharystii jest znakiem obecności Boga, obecności Królestwa Bożego na ziemi” – piszą.
Greckokatoliccy biskupi mocno akcentują również obecność Chrystusa w rodzinach, które wybiera na miejsce swego przebywania. Zwracają uwagę, że rodzina chrześcijańska to ta, która żyje sakramentami świętymi.
„Poprzez udział w tych działaniach Kościoła rodziny dają świadectwo wiary i obecności Słowa Bożego w dzisiejszych czasach. Dlatego młodzi chłopcy i dziewczęta nie powinni bać się wejścia na drogę sakramentalnego związku małżeńskiego. Nie wolno również zgadzać się na wspólne zamieszkanie młodych par bez sakramentalnego związku małżeńskiego tylko ze względu na wygodę czy korzyści finansowe” – napominają hierarchowie.
Autorzy listu podkreślają, że chrześcijańskie małżeństwo ma być świadkiem i nauczycielem Chrystusowej Ewangelii. „A świadek zobowiązany jest mówić prawdę, bo tak chciał Bóg (por. Mt 28, 20). Głoszenie obecności Słowa Bożego to nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim wielki przywilej i godność” – piszą abp Martyniak i bp Juszczak
„Nie lękajmy się wejść w żywą relację z Chrystusem poprzez aktywny udział w życiu Kościoła, poprzez modlitwę wspólnotową i osobiste świadectwo wiary” – zachęcają biskupi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.