Biskupi, kapłani, wierni modlili się w intencji bp. Jana Piotrowskiego
30 listopada 2023 | 12:41 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Biskupi pomocniczy: bp Marian Florczyk i bp Andrzej Kaleta, kapłani i wierni świeccy modlili się w kieleckiej bazylice 29 listopada podczas Mszy św. w dziewiątą rocznicę ingresu bp. Jana Piotrowskiego.
Eucharystię poprzedził różaniec w intencji biskupa kieleckiego. Bp Piotrowski dziękując wiernym za modlitewne spotkanie, zapewnił z kolei o swojej modlitwie za diecezjan.
– Razem z wami chcę podziękować dobremu Bogu za posługę biskupa kieleckiego, jaką powierzył mi papież Franciszek. Dziękuję za to wszystko, co dobre, szlachetne i piękne, ale także modlę się za całą diecezję, wszystkie parafie oraz wspólnoty – mówił. – Pamięcią sięgam także do chorych i cierpiących oraz tych, którzy zobojętnieli w wierze. Razem z wami proszę o Boże błogosławieństwo dla Kościoła kieleckiego, a dla siebie o siły i wierność powołaniu, a także gorliwą posługę na dalsze lata – dodał bp Piotrowski.
Homilię wygłosił ks. Karol Zegan, proboszcz parafii św. Józefa Robotnika w Kielcach.
– Zgromadziliśmy się, aby z Chrystusem i przy Chrystusie dziękować za 9 lat pasterzowania bp. Jana Piotrowskiego – zaznaczył na wstępie.
W homilii mówił m.in. o misji biskupiej zakorzenionej w posłaniu apostołów i o jej trudnościach, wyzwaniach i blaskach.
– Jezus w dzisiejszej Ewangelii zapowiada, że z powodu wiary nie raz znajdziemy się w sytuacji, gdzie będziemy doświadczali prześladowania od wrogów Kościoła. Jednocześnie daje nam zapewnienie: „Ja bowiem dam wam wymowę i mądrość, której żaden z waszych prześladowców nie będzie mógł się oprzeć ani sprzeciwić”. Obietnica Jezusa jest zapowiedzią szczególnego działania Ducha Świętego – powiedział. Zapewnił, że postępowanie w imię Boże jest gwarantem Bożej opieki, co „szczególnie jest właściwe na drodze powołania”, którą to drogą szli apostołowie.
– Biskupi, jako następcy apostołów idą drogą wiernych uczniów Chrystusa. Biskup i jego pasterska posługa to uobecnienie tu i teraz zbawczego dzieła Chrystusa. Biskup otrzymaną mocą święceń rozdziela te łaski zbawienia – mówił – ks. Karol Zegan. Analizował także potrójną misję biskupią: prorocką, kapłańską, pasterską.
Po Mszy św. delegaci wspólnot, zakonów, wierni świeccy składali życzenia bp. Piotrowskiemu.
Bp Jan Piotrowski urodził się 5 stycznia 1953 r. w Szczurowej w diecezji tarnowskiej. Święcenia kapłańskie otrzymał w bazylice katedralnej w Tarnowie 25 maja 1980 r.
W latach 1984-1991 pracował jako misjonarz w Republice Konga w Afryce. Po powrocie został mianowany sekretarzem krajowym Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła, a w 1995 r. został sekretarzem krajowym Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. W latach 1997-1999 podjął, z krótką przerwą, posługę duszpasterską w jednym z ubogich przedmieść Limy, stolicy Peru. W latach 2000-2010 pełnił funkcję dyrektora krajowego Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce. W 2003 r. został członkiem Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Od 2009 r. pełnił urząd proboszcza parafii pw. św. Małgorzaty w Nowym Sączu.
14 grudnia 2013 r. papież Franciszek mianował ks. dr. Jana Piotrowskiego biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej, a 29 listopada 2014 r. odbył on ingres do bazyliki kieleckiej.
W czasie swojej pasterskiej posługi bp Piotrowski powołał misyjne Dzieło Diecezji Kieleckiej i nadał dynamikę zorganizowanym inicjatywom misyjnym. Z inicjatywy biskupa kieleckiego powstają nowe sanktuaria w diecezji. Pełni funkcję przewodniczącego Komisji KEP ds. Misji oraz Przewodniczącego Krajowej Rady Misyjnej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.