Biskupi Niemiec: papieska encyklika wzywa do przebudzenia
05 października 2020 | 13:55 | ts (KAI) / hsz | Bonn Ⓒ Ⓟ
Przewodniczący Konferencji Biskupów Niemiec, biskup Georg Bätzing, określił nową encyklikę społeczną papieża Franciszka jako „wezwanie do przebudzenia”. Jego zdaniem „Fratelli tutti” – o braterstwie i przyjaźni społecznej” stanowi „pilny apel o solidarność świata i współpracę międzynarodową”.
„Chodzi przede wszystkim o godność człowieka stworzonego na obraz Boga”, powiedział bp Bätzing. Zwrócił uwagę, że Franciszek jest przeciwny izolacji narodowej i proponuje „etykę stosunków międzynarodowych”. Poruszający jest fakt, że „mimo sformułowanej niekiedy twardymi słowami analizy świata” papież nie traci nadziei. Wskazuje przykład wielu ludzi, którzy w ostatnim okresie zyskali uznanie, gdyż wykazali się wielkim zaangażowaniem w walce z pandemią koronawirusa, nawet z poświęceniem własnego życia. Papież wyjaśnił również, jak ważny jest dialog między narodami i religiami. Jako niezwykle ważne biskup Limburga uznał stwierdzenie Franciszka o potrzebie powrotu do „kultury spotkania” i położenie kresu „równolegle prowadzonym monologom”, których dziś często jesteśmy świadkami.
Przy tej okazji przewodniczący Konferencji Biskupów Niemiec podkreślił, że „prawdziwy i szczery dialog” jest myślą przewodnią Drogi Synodalnej – procesu reform w Kościele kraju. Przypomniał jednocześnie, że Kościół ma obowiązek wnoszenia swego głosu w dyskusje społeczne i polityczne oraz w procesy decyzyjne.
Arcybiskup Monachium i Fryzyngi, kard. Reinhold Marx uważa, że nowa encyklika jest dokumentem niezwykle aktualnym i ważnym, który ukazał się „we właściwym czasie”. Były przewodniczący episkopatu Niemiec wyraził wdzięczność, że papież Franciszek w sposób tak zasadniczy zabrał głos, „aby Kościół, a w istocie wszystkie religie, wniosły wkład, w rozwiązanie obecnego kryzysu, który wstrząsa naszym światem”.
Kard. Marx podkreślił, że papież bardzo wyraźnie analizuje, iż pandemia ujawniła wiele fałszywych przekonań. Franciszek odcina się od wszelkich nacjonalizmów, populizmu i rasizmu. Jednocześnie powtarza swoje apele, aby nie budować nowych granic i murów między ludźmi i narodami.cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.