Biskupi o nawróceniu duszpasterskim w parafiach
05 października 2020 | 19:59 | st (KAI) | Łódź Ⓒ Ⓟ
Wydana przez Kongregacja ds. Duchowieństwa instrukcja „Nawrócenie duszpasterskie wspólnoty parafialnej w służbie misji ewangelizacyjnej Kościoła” stanowiła główny przedmiot dyskusji w kręgu biskupów moderowanym przez ks. dra Wiesława Kamińskiego, dyrektora Wydziału Duszpasterskiego Archidiecezji Łódzkiej. Mówiono w niej na temat „Duszpasterstwo parafialne w kontekście przemian”.
„Staraliśmy się określić, jak funkcjonują parafie dzisiaj, i odpowiedzieć czy są wspólnotami – to znaczy w jaki sposób angażują się parafianie, aby tworzyć tę wspólnotę, i w jaki sposób angażują się księża. Zatem czy ksiądz też powinien czuć się parafianinem czy też nie?” – powiedział KAI ks. dr Kamiński. Dodał, że ksiądz powinien tworzyć relacje, nie bać się spotkań. Zaznaczył, że watykańska instrukcja „zachęca także, byśmy wchodzili na zewnątrz, a nie tylko konserwowali istniejące struktury, bo to wyjście na zewnątrz skierowane jest do ludzi, którzy do nas nie przyjdą”.
Biskupi podkreślali, że bardzo zależy im, aby rady duszpasterskie miały wpływ na konkretne działania parafii. Wszyscy mają bowiem angażować się w dzieło ewangelizacji. Na pewno jedną z ważnych form kontaktu duszpasterskiego jest wizyta kolędowa, która nie może jednak ograniczać się jedynie do pospiesznego spotkania, kojarzonego niekiedy jedynie z potrzebą złożenia ofiary na Kościół. Trzeba ją tak przemyśleć, by nie ograniczała się do stereotypowych pytań, lecz dotyczyła spraw wiary. Chcemy bowiem, by osoby do których idziemy żyły wiarą – podkreślił dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Archidiecezji Łódzkiej.
Księża biskupi zdają sobie sprawę, że pandemia koronawirusa wpłynęła znacznie na spadek uczestników niedzielnej Mszy św., zwłaszcza tych, którzy chodzili do kościoła ze względów kulturowych, tradycyjnych. Także i w tym kontekście trzeba postawić pytanie, co zrobić aby dotrzeć do tych osób, do których nie dotrze ksiądz – zaznaczył ks. Kamiński. Ponadto parafia powinna być także miejscem spotkania różnych pokoleń. Przyznał, że w parafii, w której jest proboszczem stworzono wolontariat młodzieży odwiedzającej osoby starsze, aby przede wszystkim z nimi rozmawiać. „Głównie chodziło nam o leczenie samotności” – wyjaśnił dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Archidiecezji Łódzkiej. Ludzie starsi potrzebują bowiem bliskości drugiego człowieka. Jest to konkretny sposób budowania wspólnoty. Można więc powiedzieć że najpierw relacja, wyjście, spotkanie. Nie chodzi jednak jednie o wspólnotę socjologiczną, lecz o wspólnotę ludzi między sobą i wspólnotę z Panem Bogiem – powiedział ks. Wiesław Kamiński.
Pytany o nową formę pracy Konferencji Episkopatu Polski, jaką jest dyskusja w grupach biskup łomżyński, Janusz Stepnowski zauważył, że ta forma przyjęta także w innych episkopatach pozwala na pogłębienie tematyki. Natomiast biskup sandomierski podkreślił, że pozwala ona na oszczędność czasu i sprawniejsze wypracowywanie wniosków, stawanie przed konkretnymi problemami, którym trzeba stawić czoło. Bp Stepnowski wskazał, że pandemia koronawirusa nauczyła Kościół nowych form obecności, w tym w przestrzeni cyfrowej. Z kolei bp Nitkiewicz wskazał na wielki potencjał i aktualność modelu duszpasterstwa parafialnego, który domaga się jednak większego zaangażowania zarówno świeckich jak i duchownych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.