Biskupi odprawią uroczystą Mszę św. przy grobie Mikołaja Kopernika
13 czerwca 2023 | 06:00 | tk, lk, maj | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Biskupi uczestniczący w 395. Zebraniu plenarnym Episkopatu Polski sprawować będą 13 czerwca uroczystą Eucharystię przy grobie Mikołaja Kopernika w katedrze we Fromborku. Wydarzenie wpisze się w obchody Roku Mikołaja Kopernika przeżywanego w Polsce w związku z 550. rocznicą śmierci i 480. rocznicą urodzin wybitnego astronoma. Mszy św. przewodniczyć będzie i homilię wygłosi abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP.
395. zebranie plenarne KEP odbywa się od 12 do 14 czerwca br. w Lidzbarku Warmińskim. Miejsce to wybrano właśnie z uwagi na Rok Mikołaja Kopernika obchodzony w związku w 550. rocznicą urodzin i 480. rocznicą jego śmierci. Jak zaznaczył w rozmowie z dziennikarzami abp Józef Górzyński, metropolita warmiński, zaproszenie do Lidzbarka Warmińskiego skierowane zostało do Episkopatu również w związku z 780. rocznicą powstania diecezji warmińskiej.
– Mikołaj Kopernik był związany z ziemią warmińską w sposób wyjątkowy, spędził na Warmii 40 lat jako kanonik warmiński. To sprawiło, że był włączony w życie Kościoła na tych ziemiach – ten motyw chcemy podkreślić. Chcemy się spotkać przy jego grobie w katedrze we Fromborku, jutro [13 czerwca] będziemy tam mieli uroczystą celebrację. Ślady jego życia i dzieła są w dużej mierze także dziedzictwem diecezji warmińskiej – dodał abp Górzyński. Eucharystii przewodniczyć będzie i homilię wygłosi abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP.
Rok Mikołaja Kopernika otwarty został w województwie warmińskim 21 stycznia 2023 r. Jest to data związana z obroną zamku kapitulnego przed krzyżakami, którą dowodził Kopernik. W tym dniu odbyła się m.in. rekonstrukcja tejże bitwy. Otwarto też okolicznościową wystawę w Muzeum Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie.
29 stycznia w ramach obchodów Roku Poczta Polska opublikowała znaczek związany z 550.rocznicą urodzin Kopernika. 30 stycznia był pierwszym dniem jego obiegu. To też ważna data, związana dokładnie z 500- leciem wyboru Kopernika przez Kapitułę Warmińską na administratora diecezji sede vacante. W związku z tym wyborem, od stycznia do czerwca 1523 r., do czasu przybycia nowego biskupa, Mikołaj Kopernik był administratorem diecezji warmińskiej.
19 lutego we Fromborku świętowano urodziny Mikołaja Kopernika. Przyszedł on wprawdzie na świat w Toruniu, tam też został ochrzczony lecz obchody upamiętniające to wydarzenie odbywają się tradycyjnie również we Fromborku z uwagi na szczególne związki Kopernika z tym miejscem. W katedrze we Fromborku sprawowana była Eucharystia pod przewodnictwem bp Janusza Ostrowskiego, biskupa pomocniczego archidiecezji warmińskiej i prepozyta warmińskiej kapituły katedralnej. Po Mszy św. na grobie uczonego kwiaty złożyli parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele wojska, harcerze oraz mieszkańcy miasta. Niedzielne uroczystości zakończyła wyjątkowa prezentacja w Muzeum Pomnika Historii „Frombork – zespół katedralny”. Uczestnicy mieli okazję obejrzeć trzy oryginalne rękopisy Kanonika – dwa na papierze czerpanym oraz jeden na pergaminie.
Punktem kulminacyjnym obchodów Roku Mikołaja Kopernika były wydarzenia związane z upamiętnieniem jego śmierci. Odbyły się one 21 maja we Fromborku. W liturgii, której przewodniczył metropolita warmiński abp Józef Górzyński, uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, świata nauki oraz wielu instytucji i urzędów. Homilię wygłosił abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski oraz przewodniczący Komisji Nauki Wiary KEP. W homilii mówił m.in. o głębokiej religijności Kopernika, który potrafił godzić wiarę i naukę. Podczas Mszy św. modlono się m.in. za przedstawicieli nauki i sztuki o to, by Bóg dał im „poczucie odpowiedzialności za głoszone słowo, aby ich praca przyczyniała się do promowania szlachetnych wartości”.
Obchody były też okazją do przywoływania pamiętnego dzieła Mikołaja Kopernika „De revolutionibus…”
W ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika w czasie wakacji zaplanowany jest we Fromborku m.in. 56. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej oraz Festiwal Nauki i Sztuki Copernicus Open. Odbędzie się on już po raz trzeci w dniach od 24 do 27 sierpnia. Na festiwal składa się szereg wystaw i warsztatów, spotkań i koncertów. Jesienią odbędą się jeszcze Europejskie Dni Dziedzictwa oraz dwa kongresy naukowe – wokół postaci bp. Łukasza Watzenrode oraz pod hasłem „Laudato si’”. Wszystko w nawiązaniu do osoby Mikołaja Kopernika.
W obchody Roku Mikołaja Kopernika wpisuje się również 395. zebranie plenarne KEP. Odbywa się ono od 12 do 14 czerwca br. W tych dniach biskupi sprawować będą trzy uroczyste eucharystie – w Stoczku Warmińskim, w sanktuarium pw. Matki Bożej Królowej Pokoju a jednocześnie miejscu internowania bł. prymasa Stefana Wyszyńskiego, w archikatedrze pw. Wniebowzięcia NMP we Fromborku – miejscu pracy i pochówku Mikołaja Kopernika oraz w kościele pw. św. Piotra i św. Pawła w Lidzbarku Warmińskim.
Głównym tematem spotkania biskupów są przygotowania XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Jego obrady odbędą się 4-29 października w Watykanie.
***
Mikołaj Kopernik przyszedł na świat 19 lutego 1473 roku w Toruniu. W wieku osiemnastu lat ukończył naukę w miejscowej szkole parafialnej przy kościele św. Jana. Kolejny etap jego życia związany jest z Krakowem, gdzie latach 1491–1495 studiował w Akademii Krakowskiej, która wówczas była ogniskiem myśli humanistycznej i ośrodkiem studiów astronomicznych.
Następnie studiował na uniwersytetach włoskich – Bolonii i Padwie, a na uniwersytecie w Ferrarze uzyskał doktorat z prawa kanonicznego.
W 1495 roku został kanonikiem warmińskim. W 1516 roku został administratorem dóbr kapituły zamku olsztyńskiego. To tu prowadził obserwacje astronomiczne i pracował nad swoimi dziełami: „O obrotach ciał niebieskich” i nad „Traktatem o monecie”.
Najsłynniejszym dziełem Kopernika jest „De revolutionibus orbium coelestium” („O obrotach sfer niebieskich”). Przedstawił w nim teorię heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego, burzącej dotychczasowe poglądy. Według Kopernika to Ziemia i inne planety krążą wokół Słońca, a nie Słońce i planety wokół Ziemi, jak głosił obowiązujący w czasach średniowiecza model wyjaśniający budowę świata.
Mikołaj Kopernik zmarł 24 maja 1543 roku we Fromborku. Został pochowany w tamtejszej katedrze.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.