Biskupi Północnej Afryki umocnieni papieską encykliką “Fratelli tutti”
02 listopada 2020 | 14:10 | ts (KAI) | Tunis Ⓒ Ⓟ
Katoliccy biskupi w Afryce Północnej uważają, że encyklika papieża Franciszka „Fratelli tutti” jest dokumentem, który wskazuje drogę do pokojowego współżycia wyznawców różnych religii. W krajach w większości muzułmańskiego Maghrebu „żyjemy codziennie w tym Kościele, który jest nie do pomyślenia bez więzi braterstwa i misji z tym drugim, który nie jest chrześcijaninem”, napisali we wspólnym liście członkowie Regionalnej Konferencji Episkopatu Afryki Północnej (Cerna).Skupia ona biskupów z krajów Maghrebu: Tunezji, Algierii, Maroka, Libii i Zachodniej Sahary.
Biskupi stwierdzili, że „Fratelli tutti” jest pierwszym dokumentem urzędu nauczycielskiego papieża wspomina o roli muzułmanina, wielkiego imama Al-Tayyeba z Egiptu, który wraz z Franciszkiem podpisał dokument z Abu Zabi. We wspólnym oświadczeniu biskupi afrykańscy stwierdzili, że ten fakt nawiązuje do czegoś, co znają z własnego doświadczenia, a mianowicie, że spotkanie z muzułmanami „może pozwolić nam wzrastać w naszej własnej wierze”. Zaznaczyli również, że „Fratelli tutti” nie jest adresowany tylko do członków Kościoła, ale do wszystkich ludzi dobrej woli, a więc także do muzułmanów.
„Doświadczenie braterstwa jest obecne także w rodzinach, których jeden z członków przeszedł na chrześcijaństwo. Są to sytuacje, w których potrzeba czasu, aby rodzina poznała, że w nowej orientacji religijnej jej członek ani nie jest mniej dobry, ani mniej braterski, ani mniej obywatelski” – czytamy w oświadczeniu.
Wyzwaniem dla krajów Maghrebu jest też rasizm, czego doświadczyło „wielu chrześcijan, studentów, migrantów i zakonników z regionu Subsahary”. „Na szczęście często były takie osoby, które swoją osobistą postawą przekonywały do braterstwa” – napisali biskupi Afryki Północnej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.