Biskupi Skandynawii zaniepokojeni niemiecką drogą synodalną
10 marca 2022 | 15:22 | st (KAI) | Tromsø Ⓒ Ⓟ
„Niepokoi nas kierunek, metodologia i treść drogi synodalnej Kościoła w Niemczech” – napisał do Niemieckiej Konferencji Biskupiej episkopat Skandynawii. Zebrani na swej sesji plenarnej w Tromsø biskupi Danii, Szwecji, Norwegii i Islandii skierowali list na ręce przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec, biskupa Georga Bätzinga.
Na wstępie autorzy listu przypomnieli o głębokiej więzi Kościoła w ich krajach z Kościołem w Niemczech. Dziękują za wkład wniesiony w życie ich wspólnot przez wielu biskupów, księży, zakonników i zakonnic, a także za pomoc finansową, która do dziś stanowi podstawę życia kościelnego w krajach nordyckich. Zaznaczają, że przed Kościołem na całym świecie stoi dziś mnóstwo wyzwań. „Jako biskupi musimy się zastanowić, jak najlepiej się do nich odnieść, aby pozostać wiernym Chrystusowi, wyjść naprzeciw potrzebom ludzi naszych czasów i przekazywać prawdy wiary. Niepokoi nas jednak kierunek, metodologia i treść drogi synodalnej Kościoła w Niemczech” – stwierdzają biskupi krajów skandynawskich.
Nie negując specyfiki sytuacji i wyzwań w każdym z krajów, a także konieczności walki z przestępstwami wykorzystywania małoletnich, autorzy listu podkreślają, że zaproponowany przez papieża Franciszka proces synodalny jest przede wszystkim wezwaniem do radykalnego nawrócenia. Wskazuj na konieczność wierności nauczaniu Kościoła. „Na całym świecie wielu wiernych jest zaniepokojonych stylem życia księży i ich formacją, pozycją kobiet w Kościele, różnorodnością poglądów na temat seksualności itp. W uprawnionym poszukiwaniu odpowiedzi na pytania naszych czasów musimy jednak trzymać się niezmiennych elementów nauczania Kościoła” – stwierdzają biskupi Danii, Szwecji, Norwegii i Islandii. „Prawdziwa reforma Kościoła zawsze polegała na obronie, wyjaśnianiu i wprowadzaniu w wiarygodną praktykę nauczania katolickiego opartego na Objawieniu Bożym i autentycznej tradycji – a nie na podążaniu za duchem czasu. O tym, jak ulotny jest duch czasu, przekonujemy się codziennie” – przestrzegają autorzy listu.
Biskupi krajów skandynawskich zauważają, nie można ograniczać się jedynie do zmian strukturalnych. „Proces synodalny zakłada obraz Kościoła jako pielgrzymującego ludu Bożego. Taki lud musi się sensownie zorganizować, to jasne. Jednak «lud Boży» to tylko jeden z obrazów, za pomocą których tradycja opisuje naturę Kościoła. Jeśli nasze rozeznanie synodalne ma przynieść owoce, musi być ubogacone i ukierunkowane przez te inne wymiary. Kościół nie może być definiowany jedynie jako widzialna wspólnota. Jest to tajemnica komunii: komunii ludzkości z Trójjedynym Bogiem, komunii wiernych między sobą, komunii Kościołów lokalnych na całym świecie z Następcą Piotra” – przypominają.
Dzielą się swoim doświadczeniem, że katolicy, którzy kształtują i podtrzymują życie ich parafii i wspólnot, intuicyjnie zdają sobie sprawę z tej sakramentalnej tajemnicy, ale nie zawsze są skłonni do wypełniania ankiet czy uczestniczenia w debatach. „Nie zapominajmy, w kontekście procesu synodalnego, o uważnym słuchaniu także ich świadectwa” – apelują. „Tylko Chrystus jest naszą nadzieją! W Jego imieniu Kościół jest wezwany, by być «dla całego rodzaju ludzkiego najpotężniejszym zalążkiem jedności, nadziei i zbawienia» (Lumen gentium, 9). Tylko wtedy, gdy oprzemy nasze życie kościelne ad intra na Chrystusie i będziemy żyć pełnią Jego objawienia, będziemy wierni temu powołaniu. Nie jest prawdą, że zubożenie treści wiary doprowadzi do nowej pełni kościelnej żywotności” – stwierdzają biskupi Skandynawii.
Autorzy listu wyrażają przekonanie, że w czasie obecnego kryzysu Kościół w Niemczech nadal ma potencjał do odnowy. „Mamy więc nadzieję i modlimy się, że wiara, która została nam przekazana, i życie w Chrystusie, które nas przemienia przez łaskę, będą ponownie i nadal strzeżone przez Kościół, także w społeczeństwie, które przechodzi ogromne zmiany. Życzymy Wam i wszystkim współbraciom z Niemieckiej Konferencji Biskupiej odwagi i nadziei na zachowanie jedności. Pozostajemy po bratersku zjednoczeni z wami w tym wielkim zadaniu. Z ufnością polecamy Kościół w Niemczech szczególnie wstawiennictwu Maryi, Matki Kościoła” – napisali biskupi Danii, Szwecji, Norwegii i Islandii.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.