Biskupi UKGK przy relikwiach bł. Edigny – świętej trzech narodów
26 maja 2024 | 11:51 | tom | Monachium Ⓒ Ⓟ
Arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk wraz ze Stałym Synodem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego uczcili bł. Edignę której relikwie spoczywają w Puch w Bawarii. Była ona wnuczką Jarosława Mądrego, wielkiego księcia Rusi Kijowskiej (978-1054) i jest uważana za świętą, która łączy trzy narody: ukraiński, francuski i niemiecki.
Abp Szewczuk z biskupami podarowali wspólnocie parafialnej opiekującej się relikwiami ikonę przedstawiającą Najświętszą Maryję Pannę Opiekunkę, gdzie po obu stronach znajdują się wizerunki błogosławionych: Edigny i Petera Verguna.
Po modlitwie Edigna Kellerman, przewodnicząca Stowarzyszenia Błogosławionej Edigny z Puch, wręczyła członkom Synodu Stałego UGKG pamiątkowe medaliki bł. Edigny i poprosiła biskupów o wpis do księgi intencji modlitewnych.
„Pulsuje tu życie, nad którym ani przestrzeń, ani czas nie mają władzy i siły. Widzieliśmy lipę, która ma 1000 lat, ale ma młode pędy. Podobnie widzimy tutaj Kościół Tysiąclecia, jako Ciało Chrystusa, które ma młode pędy – dzieci, które nas dzisiaj powitały. Tą mocą życia jest życie Ducha Świętego. Błogosławiona Edigna, którą dziś czcimy, jest źródłem łaski Ducha Świętego. Czujemy, że ani wojna, ani śmierć nie mają mocy i władzy nad taką mocą życia, która pochodzi od Ducha Świętego” – powiedział abp Szewczuk do przedstawicieli wspólnoty parafii św. Sebastiana w Puch.
Zwierzchnik UKGK wyraził wdzięczność za to, że wspólnota zachowuje „źródło życia”, które przekazuje im błogosławiona Edigna. „Wizyta Synodu naszych biskupów pokazuje nasz szacunek dla świętości Ducha Świętego, który pulsuje przez was tutaj. Oczekujemy, że relikwie bł. Edigny przyjadą też do Kijowa. Chcemy szerzyć jej kult. I w tym roku wprowadziliśmy do kalendarza liturgicznego naszego Kościoła dzień wspomnienia bł. Edigny. Wierzymy, że to, czego grzesznicy nie mogą uczynić na ziemi, święci mogą uczynić w niebie” – powiedział abp Szewczuk.
Bł. Edigna była wnuczką Jarosława Mądrego wielkiego księcia Rusi Kijowskiej (978-1054) . Jest wspólną świętą dla Ukrainy, Francji i Bawarii. Według legendy, nie chcąc poślubić niekochanego mężczyzny, w 1074 r. Edigna postanowiła uciec z Kijowa i udając się na Zachód zatrzymała się w bawarskiej wiosce. Przez 35 lat mieszkała w dziupli ogromnej lipy w pobliżu miejscowego kościoła, modląc się, uzdrawiając i ucząc ludzi czytać i pisać. Edigna zmarła w 1109 roku i została beatyfikowana przez Kościół w 1600 roku.
Po jej śmierci z lipy wypłynął uzdrawiający olej, który jednak wysechł, gdy próbowano go sprzedać za pieniądze. Relikwie Edigny przechowywane są w szklanej gablocie na bocznym ołtarzu kościoła św. Sebastiana.
Mówi się, że 1000-letnia lipa rosnąca w pobliżu kościoła na cmentarzu w Puch należała do Edigny. W latach siedemdziesiątych XX wieku kościół parafialny został odnowiony a szczątki znalezione w fundamencie ołtarza zostały zidentyfikowane jako należące do bł. Edigny.
W ikonografii błogosławiona jest przedstawiana na wozie z wołem lub na lipie. Jest również patronką chorujących zwierząt gospodarskich i chroni przed złodziejami.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.