Biskupi UKGK rozmawiali z papieżem o cierpieniu swego narodu
07 września 2023 | 05:00 | st (KAI) | Rzym Ⓒ Ⓟ
„W szczerej rozmowie hierarchowie Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego wyrazili ból, cierpienie i pewne rozczarowanie narodu ukraińskiego” – czytamy w komunikacie po papieskiej audiencji dla biskupów Synodu Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK). Opublikowany on został przez rzymski sekretariat zwierzchnika UKGK, arcybiskupa większego kijowsko-halickiego Światosława Szewczuka.
W komunikacie czytamy, że z inicjatywy papieża Franciszka spotkanie rozpoczęło się godzinę wcześniej niż planowano, „aby mieć możliwość dłuższej rozmowy z ukraińskimi biskupami”. Jak powiedział abp Szewczuk „spotkanie to było czasem wzajemnego słuchania i okazją do otwartego i szczerego dialogu”.
Biskupi UKGK poprosili papieża Franciszka o rozpoczęcie spotkania wspólną modlitwą o sprawiedliwy pokój na Ukrainie i za wszystkich, „którzy w tej chwili umierają w naszym kraju z rąk rosyjskiego agresora”. Ojciec Święty podziękował za inicjatywę i wraz z ukraińskimi biskupami odmówił modlitwę „Ojcze nasz” za Ukrainę i jej „cierpiący naród”.
„W rozmowie z Ojcem Świętym wyraziliśmy Papieżowi wszystko, co nasi wierni na Ukrainie i na całym świecie powierzyli nam do przekazania Jego Świątobliwości. Nasi biskupi mówili po ukraińsku, angielsku, portugalsku i włosku” – podkreślił abp Szewczuk. Biskupi nie kryli, że niektóre oświadczenia i gesty „Stolicy Apostolskiej i Waszej Świątobliwości są bolesne i trudne dla narodu ukraińskiego, który obecnie przelewa krew w walce o swoją godność i niepodległość”. Biskupi wyjaśnili, że nieporozumienia, które powstały między Ukrainą a Watykanem od początku wojny na pełną skalę, są wykorzystywane przez rosyjską propagandę do usprawiedliwiania i wspierania morderczej ideologii „ruskiego miru”, dlatego „wierni naszego Kościoła są wrażliwi na każde słowo Waszej Świątobliwości jako uniwersalnego głosu prawdy i sprawiedliwości”.
Odnosząc się do własnych słów i porównań, które skierował w szczególności do rosyjskiej młodzieży, Ojciec Święty wyjaśnił: „Wracając z Mongolii, stwierdziłem, że prawdziwy ból jest wtedy, gdy dziedzictwo kulturowe narodu ulega «rozcieńczeniu» i jest poddawane manipulacjom ze strony pewnej władzy państwowej, w wyniku czego przekształca się w ideologię, która niszczy i zabija. To wielka tragedia, gdy taka ideologia wdziera się do Kościoła i zastępuje Ewangelię Chrystusa”.
Ojciec Święty przyznał również, że „fakt, że wątpiliście, z kim jest papież, był szczególnie bolesny dla narodu ukraińskiego”. „Chcę was zapewnić o mojej solidarności z wami i stałej modlitewnej bliskości. Jestem z narodem ukraińskim” – stwierdził Franciszek. Jako szczególny gest i symbol bliskości z narodem ukraińskim, papież Franciszek przyniósł ze sobą ikonę Matki Bożej, którą pokazał biskupom UKGK. „Ta ikona została mi podarowana przez Jego Świątobliwość Światosława, kiedy był młodym biskupem w Argentynie. Codziennie modlę się przed nią za Ukrainę” – wyznał Ojciec Święty.
Biskupi podziękowali również papieżowi Franciszkowi za jego nieustanne wsparcie dla Ukrainy na poziomie międzynarodowym, jego działania humanitarne, osobiste wysiłki na rzecz uwolnienia więźniów, misję pokojową specjalnego wysłannika papieskiego kardynała Matteo Zuppi itp. „Ukraińska młodzież była szczerze poruszona pokorą słów Waszej Świątobliwości, prosząc o wybaczenie faktu, że nie można było zrobić więcej, aby zakończyć wojnę na Ukrainie”- powiedział abp Szewczuk.
Członkowie Synodu Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego poprosili Ojca Świętego o kontynuowanie wysiłków na rzecz uwolnienia jeńców wojennych, w szczególności wspomnieli o redemptorystach, o. Iwanie Lewickim i o. Bohdanie Halecie, którzy nadal znajdują się w rosyjskiej niewoli.
Na zakończenie audiencji, w imieniu biskupów Synodu UKGK, abp Szewczuk podarował Papieżowi niektóre z osobistych rzeczy uwięzionych redemptorystów: krzyż misyjny, modlitewnik i różaniec. „Te rzeczy, Wasza Świątobliwość, świadczą o cierpieniu naszego Kościoła wraz z jego ludem pośród okropności wojny spowodowanej rosyjską agresją. Jako bezcenny skarb przekazujemy je Waszej Świątobliwości z nadzieją, że wkrótce na Ukrainie zapanuje sprawiedliwy pokój” – powiedział abp Szewczuk.
Zwierzchnik UKGK przekazał również Ojcu Świętemu ikonę Jezusa Chrystusa, która została uratowana ze spalonego przez Rosjan kościoła we wsi Czerwień w obwodzie zaporoskim.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.