Biskupi wzywają do poszanowania wolności religijnej w świecie
09 sierpnia 2014 | 09:27 | RV / br Ⓒ Ⓟ
O zintensyfikowanie modlitwy w intencji „strasznej sytuacji” w Ziemi Świętej zwrócili się do wiernych biskupi Argentyny. Komisja Sprawiedliwości i Pokoju tamtejszego episkopatu w specjalnym dokumencie zwróciła uwagę, że to szczególne miejsce, gdzie żyją obok siebie wyznawcy trzech wielkich religii monoteistycznych (judaizmu, chrześcijaństwa i islamu), stało się teatrem przedłużającego się krwawego konfliktu. Naruszone tam zostały także prawa i wolność religijna wielu osób i wspólnot.
„W ostatnich tygodniach jesteśmy świadkami przerażającego wzrostu przemocy w świecie o charakterze politycznym i narodowym, ze smutnym skutkiem w postaci zniszczenia i śmierci, zwłaszcza niewinnych cywilów. Porusza nas szczególnie sytuacja w Ziemi Świętej, gdzie się urodził, żył, umarł i zmartwychwstał Pan Jezus” – czytamy w komunikacie. Hierarchowie podkreślają, że dalsza eskalacja konfliktu między Hamasem a Izraelem nie rozwiąże problemu, zaś straty materialne i dramat tak wielu bezbronnych ludzi będą trudne do naprawienia. „Śmierć i zniszczenie nigdy nie zagwarantują pokoju i bezpieczeństwa, a jedynie spowodują wzrost nienawiści, niechęci i przemocy wobec wszystkich” – piszą argentyńscy biskupi. Niestety ta dramatyczna sytuacja dotyczy nie tylko Strefy Gazy.
Episkopat rodzinnego kraju Papieża przypomina, że ludność Argentyny cieszy się powszechną wolnością wyznania. Dlatego też wielu ludzi nie zdaje tam sobie sprawy z tego, co dzieje się w innych częściach świata. Tymczasem jedna trzecia ludności Ziemi doświadcza poważnych restrykcji i ograniczeń w tym zakresie. Biskupi wskazują na konkretne tego przykłady. Jednym z nich jest Korea Północna, gdzie gnębione i prześladowane są wszystkie religie i gdzie obowiązuje zakaz okazywania jakichkolwiek oznak religijności. Przypomina się także rządy fundamentalistów, zwłaszcza w niektórych krajach islamskich. Na szczególne potępienie zasługują próby utworzenia kalifatu w Syrii i Iraku, co jest równoznaczne z prześladowaniami i wypędzeniem chrześcijan mieszkających na tamtych terenach od dwóch tysięcy lat. Wskazuje się także na Sudan i Nigerię, gdzie pod karą śmierci stosuje się przymusowe nawrócenia na islam, zwłaszcza wobec kobiet i dzieci.
Argentyńscy biskupi podkreślają, że społeczność międzynarodowa nie może pozostać obojętna wobec tych ewidentnych przestępstw o podłożu religijnym. „Zwracamy się z apelem zatem do władz państwowych o podjęcie skutecznych i odważnych działań na arenie międzynarodowej, aby położyć kres łamaniu wolności religijnej osób i wspólnot, a także sprawiedliwie osądzić wszystkich winnych jej pogwałcenia” – czytamy w oświadczeniu Komisji Sprawiedliwości i Pokoju episkopatu Argentyny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.