Biskupi z Antyli postanowili zwołać Synod swego regionu
22 maja 2020 | 17:45 | kg (KAI/OR) / hsz | Kajenna Ⓒ Ⓟ
Na zakończenie swego posiedzenia plenarnego, przeprowadzonego za pośrednictwem internetu, członkowie Konferencji Biskupiej Antyli (AEC) postanowili zwołać synod biskupów regionu karaibskiego. Winien on „przyczyniać się do pogłębienia tożsamości regionalnej w łonie całego ludu Bożego” i będzie jedną z „największych inicjatyw przyszłościowych”, która wyznaczy misję miejscowego Kościoła na najbliższe lata. Tak cele i nadzieje, związane z przyszłym zgromadzeniem, przedstawił w rozmowie z watykańskim dziennikiem „L’Osservatore Romano” sekretarz generalny AEC ks. Donald Chambers z Jamajki.
W skład episkopatu Karaibów i Małych Antyli wchodzą biskupi 19 diecezji i 2 misji „sui iuris” w 28 krajach i terytoriach zależnych, położonych na wyspach. Ale są w tym gronie również dwa duże państwa na lądzie stałym: Gujana i Surinam na północy Ameryki Południowej. Ziemie te odznaczają się wielką rozmaitością języków i kultur: mieszkają tu rdzenni Amerykanie, Kreole, Murzyni. Mniej więcej połowa miejscowych katolików to mieszkańcy trzech departamentów zamorskich Francji: Gujany Francuskiej, Martyniki i Gwadelupy.
W rozmowie z dziennikiem watykańskim biskup Kajenny (stolicy Gujany Francuskiej) Emmanuel Lafont zwrócił uwagę, że na tych ziemiach bardzo wielu katolików żyje „prawie w warunkach autarchii [samowystarczalności] duchowej”, gdy ze względu na odległości i rozproszenie małych państewek „ktoś, kto nie ma do dyspozycji seminarium duchownego, klasztoru czy czegokolwiek innego, nie może liczyć na to, że znajdzie to w sąsiedniej diecezji”. Zaraz jednak zaznaczył, że mimo wszystko „mamy wiele wspólnego: historię z ludami tubylczymi, zwłaszcza Karaibami, Arawaczami i Tupi-Guaraní, kolonizację europejską, handel niewolnikami i niewolnictwo, klimat cyklonowy, wstrząsy sejsmiczne, powtarzające się klęski żywiołowe”.
Ale jednocześnie są tu niezliczone rajskie miejsca, o czym świadczy rozwój turystyki, która stała się istotną częścią gospodarek narodowych – przekonywał dalej bp Lafont. Dodał, że wspólne są także skutki „całej tej historii dla życia rodzinnego, które jest bardzo trudne, oraz przemoc, wypływająca z trudności gospodarczych i społecznych naszych narodów”.
Zdaniem biskupa z kolonii francuskiej region karaibski jest też pełen sprzeczności ze względu na różnorodność i przeplatanie się starych, tradycyjnych misyjnych wyznań chrześcijańskich z nowymi ruchami zielonoświątkowymi i ewangelikalnymi. „Odpowiadanie na wszystkie te zjawiska jest wielkim wyzwaniem, ale prawdopodobnie koncepcja ekologii całościowej, humanistycznej, społecznej i naturalnej przyczyni się do znalezienia nowych narzędzi” – nie krył nadziei rozmówca dziennika.
Wymienił następnie główne priorytety Kościoła na tym obszarze. Jest to przede wszystkim „konieczność ukazywania głównie własnych doświadczeń takich, jak poszukiwania duszpasterskie i misyjne w odpowiedzi na całkowicie nowe wyzwania naszych czasów”. Jednym z nich jest fakt, iż w niektórych diecezjach księża docierają do wiernych dopiero po kilku dniach podróżowania rzekami.
Biskupi postanowili spotykać się raz w miesiącu w formie wideokonferencji, ale okazało się to bardzo trudne, „gdyż każdy z nas ma już wypracowany program działalności w swojej diecezji, który niełatwo jest dopasować do spotkań wideo” – oświadczył bp Lafont. Zaznaczył, że w tej sytuacji zgodzono się, aby wydarzenia regionalne planować i uzgadniać przed ustalaniem własnych kalendarzy diecezjalnych i dodał, że te spotkania są bardzo ważne, „gdyż w praktyce jesteśmy od siebie odizolowani we właściwym znaczeniu tego słowa”.
Biskup Kajenny był jednym z czterech członków AEC, którzy uczestniczyli w ubiegłorocznym Synodzie Biskupim dla Amazonii; poza nim ojcami synodalnym byli biskupi: Francis Alleyne z Georgetown (stolicy Gujany), Karel Martinus Choennie z Paramaribo (stolicy Surinamu) i Gabriel Malzaire z Roseau (stolicy Dominiki), który od 4 maja 2017 stoi na czele episkopatu Antyli.
Owocem tamtych obrad w Watykanie było ich wspólne przesłanie do pozostałych biskupów tego regionu, wzywające miejscowy Kościół do szerzenia świadomości więzi między ekologią przyrodniczą a ekologią ludzką. Więź ta jest tam szczególnie odczuwalna ze względu na bliskość ich diecezji do Amazonii. Zdaniem biskupów konieczne jest również dalsze wspierania praw ubogich, ludności tubylczej, troska o zachowanie godności osób najbardziej bezradnych i ochrona ich bogatej kultury pierwotnej.
„Nie ulega wątpliwości, że postawione przez Synod akcenty i marzenia: społeczne, kulturalne, ekologiczne, duszpastersko-misyjne mają na celu rozjaśnienie naszej refleksji oraz naszych wyborów misyjnych i duszpasterskich” – stwierdził na zakończenie bp Lafont. Zapewnił, że „wszystkie kraje karaibskie pragną czerpać z tego natchnienie”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.