Biskupi Ziemi Świętej: Izrael szuka pokoju w niewłaściwym miejscu
17 maja 2022 | 19:43 | tom (KAI) | Jerozolima Ⓒ Ⓟ
Katoliccy Biskupi Ziemi Świętej ubolewają nad niezdolnością do działania osób zaangażowanych w konflikt izraelsko-palestyński. „Władze polityczne, które decydują o przyszłości Izraela i Palestyny, a także najważniejsze części społeczności międzynarodowej, wydają się niechętne do prawdziwej i odważnej refleksji nad tym, co dzieje się w Ziemi Świętej” – czytamy w niedawnym oświadczeniu Komisji Biskupów „Iustitia et Pax” na temat obecnej fali przemocy w Ziemi Świętej. Zwracają uwagę, że ta niezdolność do działania nie mogła wyeliminować przyczyn przemocy. Zrozumienie przyczyn tego zjawiska jest jednak „jedynym sposobem na znalezienie wyjścia z tego śmiertelnego koła”.
Przemoc stała się integralną częścią trwającego konfliktu. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy zginęło 45 Palestyńczyków, 16 Izraelczyków i 2 pracowników migrantów. Przemoc będzie trwała tak długo, jak długo „wojskowy reżim okupacyjny będzie narzucony mieszkańcom Wschodniej Jerozolimy, Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy”, a w Izraelu będzie trwał „reżim dyskryminacji”. Częściową winę ponosi także społeczność międzynarodowa, która uchyla się od odpowiedzialności za sytuację w Izraelu i Palestynie.
Komisja widzi główną przyczynę przemocy w trwającej okupacji Palestyny. Sytuację pogarszają napięcia w Jerozolimie, które są podsycane m.in. przez „stałe zagrożenie dla status quo w Haram al-Sharif” (Góra Świątynna) i „opresyjne ograniczenia dostępu do miejsc świętych”.
Komisja Episkopatu nazywa „oburzającym” fakt, że większość aktów przemocy wobec Palestyńczyków jest dokonywana przez izraelskich osadników, którzy w niektórych częściach okupowanego Zachodniego Brzegu „sprawują rządy bezprawia i terroru nad palestyńskimi rodzinami, dzielnicami i wioskami” i zbyt często są wspierani przez izraelską armię.
Komisja opisała ataki Palestyńczyków jako „oznakę desperacji w obliczu ciągłej dyskryminacji Arabów w samym Izraelu i systemu nierówności”. Protesty słowne i bez użycia przemocy zostały zignorowane przez społeczność międzynarodową. Tzw. „porozumienia Abrahamowe” pomiędzy Izraelem a krajami arabskimi „rażąco” ignorują konflikt izraelsko-palestyński.
Izrael szuka „pokoju tam, gdzie go nie ma” z reżimami krajów arabskich, ale nie z mieszkańcami tego regionu. „Dopiero po wprowadzeniu w życie praw Palestyńczyków można będzie otworzyć nowy rozdział w regionie” – stwierdziła Komisja „Iustitia et Pax”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.