Bł. Edmund Bojanowski bohaterem Ogólnopolskiego Konkursu Edukacyjnego
30 września 2011 | 15:09 | aw / pm Ⓒ Ⓟ
Edmund Bojanowski, założyciel Zgromadzenia Sióstr Służebniczek, wybitny społecznik, działacz charytatywny, uzdolniony literat, jest bohaterem Ogólnopolskiego Konkursu Edukacyjnego.
Inicjatywa realizowana jest w ramach projektu „Polacy beatyfikowani przez Jana Pawła II w mojej miejscowości” przy współpracy Instytutu Papieża Jana Pawła II w Warszawie, parafii najświętszej Maryi Panny w Komorowie oraz tamtejszy Zespół Szkół Ogólnokształcących. Ideę konkursu, któremu patronuje merytorycznie IPN, zaprezentowano w piątek w Warszawie.
Chcemy pokazać, że święci i błogosławieni nie są oderwanymi postaciami historycznymi, ale skutecznie działają na rzecz bliźnich – wyjaśnił intencje organizatorów konkursu ks. Zdzisław Struzik z Instytutu Jana Pawła II w Warszawie.
Zobacz zdjęcia z konferencji »
Historia to nie tylko fakty i daty, lecz rzeczywistość taka sama jak nasza, tyle że miniona – powiedział historyk z IPN dr Patryk Pleskot. Przypomniał on biografię i dorobek bł, Edmunda Bojanowskiego. Pochodził z patriotycznej rodziny, której członkowie brali udział w powstaniach niepodległościowych, ale postawił na pracę organiczną – oddał się pracy społecznej i charytatywnej i był w tym bardzo nowatorski i nowoczesny. Bojanowski założył zgromadzenie, które pracowało na rzecz wsi. Pozostał osobą świecką, dlatego można go uznać za prekursora II Soboru Watykańskiego.
S. Beata Białkowska ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek najświętszej Maryi Panny omówiła koncepcję wychowania bł. Edmunda. Opierała się ona na osobistym świadectwie sióstr, a ochronki, które powstawały we wsiach miały chronić tradycję i wiarę. Ochronki miały być drugim domem i kształtowały moralność, opartą na chrześcijańskim systemie wartości.
Aktor Radosław Pazura mówił o tym, kim jest dla niego i jego rodziny bł. Edmund Bojanowski. Opowiedział, jak zabiegał wraz z żoną żeby jego córka dostała się do przedszkola, prowadzonego przez siostry służebniczki. Wyznał, że zaczął modlić się z żoną o to, żeby ich dziecko się tam dostało i wyjaśnił, dlaczego tak o to zabiegał: Tam panuje niesamowita atmosfera, tak dzieci są szczęśliwe.
Pazura podkreślił, że wie, że tę atmosferę zawdzięcza bł. Edmundowi: Tam jest realizowane to, co zakładał Bojanowski i to jest piękne. Stwierdził też, że nie tylko trzeba zrozumieć, ale też otworzyć się na ma ducha miłości, w którym działał Błogosławiony. – Jeśli wychowankowie otrzymają wskazówkę na życie, to będzie wasz i nasz sukces – stwierdził. – Każdy z nas ma szansę być świętym, nawet jeśli popełnił wiele grzechów, także wy i jakiś aktor – stwierdził Radosław Pazura.
Weronika Wierzbowska, prezes Młodzieżowego Koła Dziennikarskiego, koordynator Ogólnopolskiego Projektu Konkursu stwierdziła, że inicjatywa pokaże, czy ktoś jeszcze zainteresuje się wartościami, którym był wierny bł. Edmund, czy kogoś jeszcze stać na bezinteresowną służbę?
Organizatorami Ogólnopolskiego Konkursu Edukacyjnego są Instytut Papieża Jana Pawła II, parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie. Jest on skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Uczestnicy mają przygotować prace pisemne. Składające się z dwóch części: ukazać bł. Edmunda Bojanowskiego na tle miejscowości, którą zamieszkują: ożywić pamięć o Błogosławionym w swojej miejscowości. Prace w formie wydrukowanej i cyfrowej na płycie CD należy przesłać na adres: s. Joanna Wiśniewska, ul. Kolejowa 27; 05-806 Komorów.
Zwycięzcy otrzymają cenne nagrody, m.in. staże dziennikarskie w Katolickiej Agencji Informacyjnej. Wręczenie nagród podczas uroczystej gali finałowej odbędzie się pod koniec grudnia 2011 r. Europoseł Paweł Zalewski zapowiedział, że zostaną oni także zaproszeni do Brukseli.
Więcej informacji na stronie: www.bojanowski.org.pl
Edmund Bojanowski urodził się 14 listopada 1814 r. w Grabonogu. Na uniwersytetach we Wrocławiu i w Berlinie studiował filozofię, której nie ukończył z powodu słabego zdrowia. Choć miał wybitny talent literacki, po powrocie do rodzinnej miejscowości poświęcił się pracy społecznej i charytatywnej. Zakładał wiejskie czytelnie, pomagał ubogiej młodzieży w zdobyciu wykształcenia. Podczas epidemii cholery w 1849 r. pielęgnował chorych.
Będąc osobą świecką powołał, 3 maja 1850 r. Zgromadzenie Zakonne Sióstr Służebniczek Maryi Niepokalanej, którego zadaniem była opieka i wychowanie dzieci wiejskich. Całe życie pragnął zostać księdzem, jednak zdrowie nie pozwoliło mu wstąpić do seminarium duchownego.
Zmarł 7 sierpnia 1871 r. w Górce Duchownej. Papież Jan Paweł II beatyfikował go w 1999 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.