Drukuj Powrót do artykułu

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko patronem jednej z ulic

13.07.2017 , Kalwaria Zebrzydowska / mip / wer Ⓒ ℗

Sample Fot. ©Mazur / episkopat.pl

Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko został patronem jednej z ulic w Kalwarii Zebrzydowskiej. Uchwałę w tej sprawie podjęła na ostatnim posiedzeniu Rada Miasta.

Z wnioskiem o nadanie nazwy kapelana „Solidarności” nowo powstałej, prostopadłej do 3 maja ulicy zwrócił się jeden z mieszkańców miejscowości. – Był to wyjątkowy kapłan, który oddał życie w imię prawdy. Dlatego zasługuje na to, by w tak pięknym mieście jak Kalwaria Zebrzydowska pamięć o nim była żywa – argumentował mieszkaniec w piśmie do burmistrza.

Inicjatywa otrzymała poparcie burmistrza miasta Augustyna Ormantego. O wyrażanie opinii w tej sprawie zostali poproszeni jednak także mieszkańcy przyległych do ulicy nieruchomości, zarządy pobliskich osiedli, radni oraz członkowie Towarzystwa Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej i Stowarzyszenia Niezależni Kalwaria. Pomysł nazwania nowej ulicy imieniem solidarnościowego kapelana spodobał się większości mieszkańców.

Czytaj także: 35 lat temu ks. Popiełuszko odprawił pierwszą Mszę za Ojczyznę

Ks. Jerzy Popiełuszko był duszpasterzem środowisk robotniczych, aktywnie wspierał także NSZZ „Solidarność”. W czasie strajku został wysłany do odprawiania Mszy w Hucie Warszawa, a w stanie wojennym w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu organizował Msze za Ojczyznę. Zamordowany został 19 października 1984 r. przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa.

Ogłoszenie ks. Jerzego Popiełuszki błogosławionym Kościoła katolickiego odbyło się 6 czerwca 2010 w Warszawie. Mszy świętej beatyfikacyjnej przewodniczył prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych abp Angelo Amato. Wraz z nim Mszę beatyfikacyjną koncelebrowało około 100 kardynałów, arcybiskupów i biskupów oraz 1,6 tys. kapłanów.

20 września 2014 roku w diecezji Créteil we Francji otwarty został proces do kanonizacyjny błogosławionego. Tam dokonało się cudowne uzdrowienie, przypisywane wstawiennictwu ks. Jerzego Popiełuszki.

Wersja do druku

Przeczytaj także

13 lipca 2017 11:07

Bycie katechetą jest wezwaniem do służby w Kościele jako dar Pana

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.