„Blaski i cienie bohaterskiego pięciolecia” – spotkanie wokół książki Józefa Rokickiego
24 października 2022 | 15:39 | IDMN | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej wspólnie z Muzeum Powstania Warszawskiego zapraszają na spotkanie promocyjne książki „Blaski i cienie bohaterskiego pięciolecia” autorstwa Józefa Rokickiego. Wydarzenie odbędzie się w Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego w budynku Muzeum Powstania Warszawskiego w środę, 26 października br., o godz. 18:00. Wstęp wolny.
Pułkownik Józef Rokicki był komendantem głównym Narodowej Organizacji Wojskowej, a w czasie Powstania Warszawskiego dowódcą sił Armii Krajowej na Mokotowie. To właśnie walkom powstańczym poświęcona jest największa część wydanej książki. Uwagę zwracają znakomite literacko opisy przemarszów kanałami w powstańczej Warszawie czy zapis wędrówki z Mokotowa do Lasów Chojnowskich. Publikację wzbogaca obszerny wstęp dr. hab. Krzysztofa Kosińskiego, prof. IH PAN, ilustracje oraz liczne apendyksy.
Patronat nad publikacją objęło Muzeum Powstania Warszawskiego. Darczyńcą wydania jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.
Fragment wstępu dr. hab. Krzysztofa Kosińskiego, prof. IH PAN:
„«Blaski i cienie bohaterskiego pięciolecia» to książka-legenda. Cytowana wprawdzie przez niektórych historyków […] niedostępna w bibliotekach, chyba że w dziale prohibitów, przekazywana z ręki do ręki, czasem w formie wypisów, przez nielicznych znana w całości. Rok 1989 dla Komendanta Głównego NOW i Dowódcy Mokotowa nie okazał się cezurą. Pośród setek publikacji, w tym reedycji czy wznowień, akurat jego książka nie zaistniała w obiegu czytelniczym. […] Książce Rokickiego nadal nie sprzyjał klimat, bo pamięć o konspiracji narodowej, będącej fundamentem Polskiego Państwa Podziemnego, została wyparta bądź zbyta frazesem «nacjonalizmu», a heroiczny, lecz krytyczny opis Powstania Warszawskiego nie pasował do żadnej z dominujących narracji. […] Książka pozostanie jednym z najważniejszych świadectw o czasie wojny, okupacji i powstania”.
W dyskusji wokół najnowszego wydania wspomnień dowódcy Mokotowa w Powstaniu Warszawskim wezmą udział: dr hab. Krzysztof Kosiński, prof. IH PAN, dr hab. Tadeusz P. Rutkowski, prof. UW oraz dr Karol Mazur z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Podczas spotkania będzie możliwość nabycia książki w atrakcyjnej cenie.
Józef Rokicki ps. „Karol”, „Michał” (1894-1976) – od 1941 r. Komendant Główny Narodowej Organizacji Wojskowej. W 1943 r. został inspektorem Komendy Głównej AK w okręgu krakowskim. Sceptyczny wobec akcji „Burza”. Po kilku dniach Powstania Warszawskiego został włączony do Oddziału Operacyjnego Komendy Okręgu Warszawskiego AK. 18 sierpnia płk Antoni Chruściel „Monter” wyznaczył go na dowódcę V Obwodu AK (Mokotów, Sadyba, Czerniaków, Sielce). Wobec nieuchronnego upadku Mokotowa oraz strat wśród ludności cywilnej i żołnierzy, 26 września podjął decyzję o ewakuowaniu ocalałych oddziałów kanałami do Śródmieścia. Po kapitulacji powstania w niewoli niemieckiej.
W 2021 r. podpułkownik Józef Rokicki został pośmiertnie awansowany do stopnia pułkownika.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.