Drukuj Powrót do artykułu

Blichowo: uroczyste przyjęcie relikwii św. Jana Pawła II

29.10.2018 , eg, Blichowo Ⓒ ℗

Relikwie pierwszego stopnia św. Jana Pawła II zostały 28 października uroczyście przyjęte w parafii św. Anny w Blichowie w diecezji płockiej. Wprowadził je do kościoła parafialnego ks. kan. dr Piotr Grzywaczewski, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Płocku. W kazaniu powiedział, że poprzez relikwie dotyka się świętego życia patrona i poznaje jego przesłanie.

Ks. Piotr Grzywaczewski przewodniczył Mszy św. po wprowadzeniu relikwii św. Jana Pawła II. W homilii powiedział, że każdy wierzący człowiek chce niejako dotknąć i zobaczyć heroicznego naśladowcę Chrystusa, który nieprzeciętnie naśladował swego Mistrza i służył bliźnim. Posiadanie relikwii oraz oddawanie im czci jest jakby „pasem transmisyjnym”, ułatwiającym przekazywanie w modlitwie świętemu „wnętrza serc, próśb i trosk”.

– Ten fragment cielesności św. Jana Pawła II, to nie tylko autentyczna, materialna pamiątka po wielkim i jednocześnie bliskim nam świętym, który zmienił Kościół i świat. Przez tajemnicę świętych obcowania – czyli duchowej łączności w Bogu, w modlitwie z wybranymi Boga przy znaku relikwii, możemy mieć pewność szczególnej bliskości tego świętego w waszym kościele w Blichowie, jego szczególnego wstawiennictwa, opieki, patronatu nad miejscem i osobami, gdzie są jego relikwie – podkreślił.

Duchowny zaznaczył ponadto, że relikwie św. Jana Pawła II są zaproszeniem do nowego wgłębienia się w jego życie i świętość, w jego przesłanie i nauczanie. Są znakiem zobowiązującym – „signum obligativum” dla ludzi, dla rodzin, dla życia indywidualnego, rodzinnego i społecznego.

Ks. Grzywaczewski podkreślił również, że święty nie jest od razu mocarzem, kimś wyjątkowym, lecz może nim zostać człowiek z pozoru „zwykły”, słaby i kruchy jak inni – każdy, kto do końca zaufa Bogu, a Ewangelia stanie się jego programem życia.

– Dziękując podczas tej Mszy Świętej Opatrzności za ten wielki dar otrzymany w Roku św. Stanisława Kostki, modlimy się równocześnie o właściwe odczytanie tego znaku danego nam z Nieba. Modlimy się o wewnętrzne światło niezbędne dla zrozumienia przesłania płynącego z Jego przybycia do nas – zasugerował gość z Płocka.

Powiedział też, że obecność Jana Pawła II w parafii w jego relikwiach, zbiegająca się z Rokiem św. Stanisława Kostki, kiedy trwa szczególna modlitwa za ludzi młodych i o nowe, święte powołania, ukazuje „piękny wizerunek kapłana na współczesne czasy”. Ten przekonywujący i pełen autentyzmu wizerunek jest wezwaniem – znakiem szczególnie dla młodych w parafii.

Podczas uroczystości wierni mogli także oddać cześć relikwiom przez ich ucałowanie. Natomiast w procesji z darami do ołtarza przyniesiono m.in. podziękowania i prośby do św. Jana Pawła II.

Relikwie św. Jana Pawła II pierwszego stopnia (kosmyk włosów) podarował parafii w Blichowie br. Marian Markiewicz ze Zgromadzenia Braci Serca Jezusowego, który przez wiele lat pracował w Watykanie i dobrze znał Papieża Polaka.

Relikwie umieszczono w relikwiarzu w kształcie krzyża, ufundowanym za środki parafialne. Na stałe będą się one znajdować się w prawym bocznym ołtarzu, w nieużywanym już tabernakulum. Jak zapowiedział proboszcz parafii ks. Włodzimierz Dzieńkowski, wierni będą się przy nich modlić m.in. podczas specjalnego nabożeństwa raz w miesiącu.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.