Blisko 1500 pątników Pieszej Pielgrzymki Ziemi Sandomierskiej dotarło na Jasną Górę
12 sierpnia 2017 | 15:36 | apis | Częstochowa Ⓒ Ⓟ
Blisko 1500 pątników w 13 grupach 34. Pieszej Pielgrzymki Ziemi Sandomierskiej dotarło 12 sierpnia do tronu Czarnej Madonny. Na jasnogórskich błoniach utrudzonych pątników witał biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Do pielgrzymów z kolumn: sandomierskiej, janowskiej, stalowowolskiej i ostrowieckiej dołączyły ich liczne rodziny oraz wielu duchowych pielgrzymów.
Po przedstawieniu grup przez kierowników kolumn, pątnicy podchodzili do wałów jasnogórskich i klękając lub padając na twarz oddawali hołd Bogu i dziękowali Maryi za pomoc w pokonaniu pątniczego szlaku.
Mszy św. sprawowanej w kaplicy z cudownym wizerunkiem Matki Bożej Królowej Polski przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrowali ją kapłani pielgrzymujący wraz z księżmi przybyłymi z diecezji.
Bp Krzysztof Nitkiewicz w swym słowie skierowanym do pątników wyraził z całego serca podziękowanie za trud pielgrzymowania do jasnogórskiej ikony Matki Bożej.
– Pomimo zmęczenia widocznego na twarzach, jesteście radośni i zadowoleni. Przypominacie apostołów, którzy wracali do Chrystusa z misji ewangelizacyjnej, a po wniebowstąpieniu Pana, przychodzili do Maryi i opowiadali Jej o postępach w głoszeniu Słowa Bożego – mówił ordynariusz.
Hierarcha zwrócił uwagę, że nie uważa, by porównanie apostołów Chrystusa do pielgrzymów były przesadne.
– Wy również nieśliście podczas pielgrzymki światło Ewangelii. Liczę na was, wierzę, że będziecie angażowali się w to dzieło na terenie diecezji. Bóg nas potrzebuje i Polska potrzebuje żywego Kościoła, gorliwych katolików, aktywnych, o wyrazistych poglądach, a jednocześnie otwartych i gotowych do budowania braterskich relacji – podkreślił biskup.
W homilii ks. Marcin Grzyb przypomniał, że podczas pielgrzymowania przywoływane były trzy wydarzenia: 300-lecie koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, 200-lecie istnienia diecezji sandomierskiej oraz rozpoczęty synod diecezjalny.
Kaznodzieja podkreślił, że pątnicy modlili się nie tylko we własnych intencjach, ale również za sprawy diecezji i Kościoła powszechnego.
– Pielgrzymując chcemy pełnić wolę Boga. Nieść światło Ewangelii to nie znaczy tylko trwać, ale tym światłem się dzielić. Pielgrzymując jesteśmy wielką rodziną, w której każdy znajdzie swoje miejsce. Wędrując w trudnościach kształtujemy samych siebie, ale również przemieniamy tych, którzy są obok nas. Po pielgrzymce mamy być lepsi, aby ten, kto nas spotyka widział, że ta pielgrzymka coś zmieniła w naszym życiu – mówił ks. Marcin Grzyb.
Na koniec Eucharystii biskup sandomierski pobłogosławił wszystkich pątników i przybyłych gości.
Wśród blisko 1500 pielgrzymów najmłodsi uczestnicy mieli kilka miesięcy, zaś najstarszy ponad 80 lat. Na Jasną Górę w stroju ślubnym weszli Ola i Łukasz Jachimowscy.
Hasłem tegorocznego pielgrzymowania były słowa: „Nieść światło Ewangelii”. Kierownikami poszczególnych kolumn byli: ks. Dominik Bucki, ks. Marcin Grzyb, ks. Grzegorz Polak oraz ks. Tomasz Flis.
Historia Pieszej Pielgrzymki Ziemi Sandomierskiej do sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej rozpoczęła się 5 sierpnia 1984 r., kiedy to po praz pierwszy wyruszyła z sandomierskiej bazyliki katedralnej.
Przed 1984 r. pielgrzymowanie z Sandomierza i Ostrowca Świętokrzyskiego odbywało się w ramach pielgrzymki radomskiej. Pątnicy sandomierscy wychodzili wówczas na pielgrzymi szlak ze Starachowic.
Natomiast wierni ze Stalowej Woli pielgrzymowali z pielgrzymką rzeszowską. W latach 80. mieszkańcy Janowa Lubelskiego i okolic brali udział w pielgrzymce lubelskiej, jako oddzielna „janowska” grupa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.