Blisko 4 tys. lekarzy podpisało„Deklarację wiary”
12 stycznia 2018 | 09:32 | Warszawa / lk (KAI) / bd Ⓒ Ⓟ
„Deklarację wiary” lekarzy katolickich, której sygnatariuszem jest, m.in. nowy minister zdrowia Łukasz Szumowski, podpisało prawie 4 tys. medyków. Dokument głosi m.in., że „ludzkie ciało i życie, będące darem Boga, są święte i nietykalne od poczęcia do naturalnej śmierci”. Jej inicjatorką była dr Wanda Półtawska, znana obrończyni życia i rodziny, przyjaciółka św. Jana Pawła II.
O „Deklaracji wiary” zrobiło się ponownie głośno po tym, jak w mediach pojawiła się informacja, że dokument ten podpisał nowy minister zdrowia Łukasz Szumowski, z wykształcenia kardiolog (jego podpis widnieje jako siódmy z kolei).
O tym, że nowy szef resortu zdrowia podpisał „Deklarację”, poinformowali Magdalena i Paweł Zastrzeżyńscy z Limanowej, którzy od chwili uruchomienia akcji zbierania podpisów, pozostają depozytariuszami nadsyłanej na ich adres korespondencji.
„Znaleźliśmy w ‘Deklaracji’ podpis ministra, powstał artykuł na ten temat na miejskim portalu i puściliśmy to w świat. Zrobiliśmy to świadomie” – przyznał w rozmowie z KAI Paweł Zastrzeżyński.
Na liście jest kilka nazwisk osób publicznie znanych. „Deklarację wiary” podpisał, m.in. chirurg i marszałek Senatu Stanisław Karczewski, ginekolog prof. Bogdan Chazan, endokrynolog i europoseł PiS Czesław Hoc. Są też, m.in. nazwiska lekarzy posługujących na misjach czy ginekologów promujących naprotechnologię i wyrażających sprzeciw wobec procedury in vitro.
Inicjatorką powstania „Deklaracji Wiary lekarzy katolickich i studentów medycyny w przedmiocie płciowości i płodności ludzkiej” była dr Wanda Półtawska, słynna lekarka, psychiatra, więźniarka obozu w Ravensbrück, przyjaciółka Jana Pawła II, najbardziej znana obrończyni życia i rodziny w Polsce.
Deklaracja głosi, m.in., że „ludzkie ciało i życie, będące darem Boga, są święte i nietykalne od poczęcia do naturalnej śmierci”, a podstawą godności i wolności lekarza katolika jest wyłącznie jego sumienie „oświecone Duchem Świętym i nauką Kościoła i ma on prawo działania zgodnie ze swoim sumieniem i etyką lekarską, która uwzględnia prawo sprzeciwu wobec działań niezgodnych z sumieniem”.
25 maja 2014 r. kamienne tablice z „Deklaracją wiary” zostały złożone na Jasnej Górze podczas 90. Pielgrzymki Służby Zdrowia.
Czytaj także: Jasna Góra: pracownicy Służby Zdrowia złożyli kamiennne tablice z deklaracją wiary
Paweł Zastrzeżyński od lat jest w bliskim kontakcie z dr Półtawską. Jest reżyserem, autorem filmu „Jeden Pokój” o lekarce (pod tym samym tytułem powstał też zapis rozmów z nią). – Jesteśmy w posiadaniu tej spuścizny, która – nie ulega wątpliwości – przez chorobę pani doktor [Półtawska uległa w 2014 r. ciężkiemu poparzeniu – KAI] umarła. Nie znalazł się nikt, kto by „pociągnął” treść deklaracji i jej ideę – mówi KAI reżyser.
Negatywnych komentarzy wobec ministra zdrowia – sygnatariusza „Deklaracji wiary”, Zastrzeżyński nie uważa za coś nowego. Przypomina, że reprezentują one tę samą retorykę, która była obecna przy powstawaniu dokumentu dla lekarzy cztery lata temu.
W jego opinii, przesłanie „Deklaracji wiary” należy nagłaśniać, ale nie w kontekście sporów politycznych, tylko mając na uwadze wierność nauczaniu św. Jana Pawła II. – To, co jest w „Deklaracji”, to nauka Jana Pawła II, nic poza tym. Tam nie ma polityki, nie stoi za tym żadna fundacja. A teraz nowy minister zdrowia nie wszedł nawet do gabinetu i już został totalnie zlustrowany – dodał Zastrzeżyński.
Jego zdaniem, w walce o życie nienarodzonych trzeba się opierać przede wszystkim na nauczaniu Jana Pawła II; na tym, by zmieniać najpierw siebie, a nie oceniać innych, a tym bardziej nie czekać na rozstrzygnięcia polityczne. – Nie ma większego polskiego autorytetu w tej sprawie jak Jan Paweł II, nazwany przez papieża Franciszka papieżem rodziny – powiedział Zastrzeżyński.
Lista osób podpisanych pod „Deklaracją wiary” obejmuje 3860 nazwisk. Do tego 120 podpisów jest nieczytelnych. Podpisywanie Deklaracji było i jest całkowicie dobrowolne. Lista publikowana jest od 14 marca 2014 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.