Blisko tysiąc uczestników na XI Zjeździe Gnieźnieńskim
21 września 2018 | 10:44 | bgk | Gniezno Ⓒ Ⓟ
Z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy rozpoczyna się dziś w Gnieźnie XI Zjazd Gnieźnieński „Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa”. – Zjazd nie jest tylko wspomnieniem historycznym, ale odwołuje się do rzeczywistości, w której żyjemy” – mówił podczas konferencji prasowej Prymas Polski abp Wojciech Polak.
Przed oficjalnym rozpoczęciem zjazdu z dziennikarzami, których akredytowało się blisko stu, spotkali się: bp Jerzy Samiec, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, gospodarz miejsca Prymas Polski abp Wojciech Polak oraz Marta Titaniec, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego XI Zjazdu Gnieźnieńskiego. Jak poinformowała, w trzydniowym spotkaniu weźmie udział blisko tysiąc uczestników z Polski i zagranicy. Sam kongres współorganizowało 14 organizacji i stowarzyszeń kościelnych.
„Zjazd ma wymiar ekumeniczny, czego znakiem będą ekumeniczne modlitwy w czasie obrad oraz dzisiejsze ekumeniczne nabożeństwo w katedrze gnieźnieńskiej” – podkreśliła Marta Titaniec.
Znaczenie ekumenicznego wymiaru zjazdu podkreślił też bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP i prezes Polskiej Rady Ekumenicznej. Wskazując na główny temat spotkania – wolność, przyznał, że powinniśmy o niej więcej rozmawiać.
Prymas Polski abp Wojciech Polak, który przewodniczy wydarzeniu przypomniał, że obrady wpisują się w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Jak mówił, wolność to przede wszystkim odpowiedzialność, gotowość do dialogu i budowania. „My nie jesteśmy po to, by wznosić mury. Jesteśmy po to, by budować mosty” – mówił wskazując na różnorodność tematów, które zostaną podjęte podczas trzydniowych obrad.Zjazd potrwa do niedzieli 23 września. W debatach odbywających się równolegle w dwóch aulach – I Liceum Ogólnokształcącego i Kolegium Europejskiego – podjętych zostanie szereg zagadnień dotyczących kluczowych wyzwań współczesnej Europy, takich jak kryzys europejskiej tożsamości, kryzys migracyjny, przyszłość Kościoła, patriotyzm i miejsce Polski w Europie.
Do dyskusji zaproszono duchownych i świeckich, wierzących i niewierzących, świadków wiary i polityków, komentatorów i ludzi zaangażowanych w szeroko rozumianą działalność publiczną. Przybedzie m.in. prof. Chantal Delsol, profesor filozofii politycznej i dyrektor Ośrodka Studiów Europejskich na Uniwersytecie Marne-la-Vallée w Paryżu, prof. Rocco Buttiglione, filozof, polityk, znawca myśli kard. Karola Wojtyły oraz prof. Andrea Riccardi, założyciel wspólnoty Sant’Egidio, która obchodzi w tym roku 50-lecie istnienia.
W dyskusji o roli Polski w Europie wystąpią m.in. byli polscy premierzy: Jerzy Buzek i Hanna Suchocka. W programie jest także międzynarodowa dyskusja o pojednaniu z sąsiadami w krajach Europy Środkowo-Wschodniej oraz o kryzysie migracyjnym z udziałem m.in. bp. Krzysztofa Zadarki i ks. dr. hab. Waldemara Cisło, przewodniczącego polskiej sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie.
XI Zjazd Gnieźnieński jest także przestrzenią modlitwy. Dziś wieczorem w katedrze gnieźnieńskiej odbędzie nabożeństwo ekumeniczne z homilią metropolity łódzkiego abp. Grzegorza Rysia.
Uczestnicy zjazdu pragną również duchowo towarzyszyć papieżowi Franciszkowi, który jutro rozpocznie pielgrzymkę do krajów bałtyckich, których przedstawiciele również są obecni na kongresie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.