Blogi

O. Stanisław Jaromi, Chrześcijanin - ekolog: Kolęda z Amoris Laetitia

O. Stanisław Jaromi, Chrześcijanin - ekolog

Spotkanie z wiernymi twarzą w twarz na ich terytorium czyli kolęda parafialna jest dla księdza mocnym doświadczeniem poznawczym oraz szansą na ewangelizację. Trzeba oczywiście spełnić kilka warunków jak brak pośpiechu, chęć spotkania i dialogu, otwarcie na natchnienia Ducha Świętego – wszystko z obu stron! Jest to też czas usuwania różnych toksyn z ekosystemu parafialnego. One bowiem gromadzą się przez lata, sprzyjają im nadmierne oczekiwania, fałszywe wyobrażenia, plotki i niedostatki solidarności społecznej.

Więcej...

Ks. Ignacy Soler: Jedność chrześcijan - jedność Polaków

Ks. Ignacy Soler

Od 18 do 25 stycznia w Kościele katolickim modlimy się za jedność chrześcijan. Temat ważny, ponieważ pochodzi od samego Chrystusa, od Jego modlitwy podczas Ostatniej Wieczerzy: 'jak Ty, Ojcze, we mnie, a Ja w Tobie, aby stanowili jedno, tak jak My jedno stanowimy'. To prawda, że wiele więcej nas łączy niż dzieli, ponieważ wszyscy chrześcijanie wierzymy w Bóstwo Jezusa Chrystusa, wszyscy widzimy Chrystusa w drugim człowieku, wszyscy jesteśmy w stanie oddać nasze życie, wymawiając imię Jezus jako ostatnie słowo, na wzór koptyjskich chrześcijan zamordowanych przez Państwo Islamskie rok temu. A więc ekumenizm miłosierdzia i krwi.

Więcej...

Misja Kamerun: O wychowaniu dzieci w Kamerunie

Misja Kamerun

Europa i Afryka to dwie różne cywilizacje, każda ma swoją historię, tradycję i kulturę które formują dzisiejszą rzeczywistość. Dlatego na samym początku trzeba zaznaczyć, że przeniesienie zachodniego doświadczenia pedagogicznego na Czarny Ląd może być nieefektywne i nawet niebezpieczne. Prostym językiem mówiąc, trzeba patrzeć na Afrykę przez afrykańskie okulary. Aczkolwiek różnica metod i podejść nie likwiduje sedna wychowania – przekazanie dziecku miłości i przygotowanie go do dorosłego życia.

Więcej...

Wolontariusze Don Bosco: Madagaskar – wyspa życzliwości.

Wolontariusze Don Bosco

Już 3 miesiące pracuje na Madagaskarze. Od 13 tygodni obserwuje tutejsze dzieci. Od 91 dni bawię się z nimi, uczę i gram w piłkę. Już 2184 godzin oddycham tutejszym powietrzem, już nie wiem, ile razy doświadczyłam ogromnej życzliwości.

Więcej...

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook