Najnowsze wpisy

2016-11-29

Patron Ekologów w czasach Papieża Franciszka

Patron Ekologów w czasach Papieża Franciszka

Mija kolejna rocznica ogłoszenia przez Jana Pawła II św. Franciszka patronem ekologów. Niedawno do jednego z katolickich magazynów napisałem: „Od lat powtarzam, że wśród prorockich dzieł naszego Świętego Papieża najbardziej niedocenione, za jego życia, były dwa nawiązujące do duchowości franciszkańskiej. Pierwszy to decyzja z 29.11.1979 ogłaszająca św. Franciszka patronem ekologów, drugi został ukazany 27.10.1986 roku, kiedy to, na zaproszenie Jana Pawła II, wielu przedstawicieli religii świata przybyło do Asyżu, aby prosić Boga o dar pokoju. Wtedy narodził się ruch nazywany „Duchem Asyżu”, który otworzył wielką pielgrzymkę zaufania i dialogu międzyreligijnego.”

I dodałem, że dopiero pontyfikat Papieża, któremu patronuje Święty z Asyżu pokazuje jak cenne i wielkie były to dzieła. Ekologię franciszkańską genialnie rozwija encyklika Laudato si’ a projekt Spirito di Assisi złapał właściwy rytm 20.09.2016, gdy w mieście Brata Franciszka odbyło się kolejne spotkanie i modlitwa tysięcy liderów religijnych z udziałem Papieża o pokój i pojednanie w świecie, o budowanie świata jako wspólnego domu dla wszystkich.

Odpowiedź na pytanie kim dla Ojca Świętego ...

Przeczytaj cały wpis Dalej
2016-10-29

Pierwsze Dni Stworzenia w Polsce

Pierwsze Dni Stworzenia w Polsce

W odpowiedzi na apel papieża Franciszka Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu - REFA organizował w naszym kraju Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia i zaproponował Czas dla Stworzenia – Season of Creation w Polsce w dniach 15 września - 15 października 2016. Z naszej inicjatywy w tym czasie w różnych miejscach kraju odbyło się 14 celebracji Dnia Stworzenia z encykliką Laudato si' w 8 diecezjach. Projekt został wsparty przez Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski a modlili się z nami m. in. kard. Kazimierz Nycz w Warszawie i bp Jan Wątroba w Rzeszowie.

Celem Czasu dla Stworzenia jest skłonienie do odpowiedzi na pytania o to, jak dbamy o świat, w którym żyjemy? Czy chcemy, aby był piękny i bogaty w różne formy życia? Jak zachowujemy się wobec przyrody, wobec roślin i zwierząt? Czy wiemy, jakie niebezpieczeństwa przynosi innym stworzeniom każde nasze bezmyślne, nieodpowiedzialne postępowanie? – Chcemy zatem, dziękując za Stworzenie przepraszać za nasze grzechy i prosić Dobrego Boga o Jego miłosierdzie – wyjaśniałem na portalu Episkopat.pl.

Wśród naszych 14 ...

Przeczytaj cały wpis Dalej
2016-07-24

Laudato si’ na ŚDM

Laudato si’ na ŚDM

Dwa główne eko-wydarzenia w tym tygodniu w Krakowie to całodzienna poniedziałkowa konferencja o Laudato si’ na UJ oraz Laudato Si’ Eco-Village. Oba są otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Oba są niezwykła okazją spotkania katolickich aktywistów, ekspertów i ekologów z całego świata.

25.07.2016 w Auditorium Maximum UJ odbędzie się konferencja „EKOLOGIA INTEGRALNA. LAUDATO SI’. Młodzi bohaterami zmian” z udziałem ekspertów i młodych aktywistów z wielu krajów świata. Jest ona otwarta dla wszystkich zainteresowanych, ale konieczna jest rejestracja. Szczegóły i program na portalu Święto Stworzenia.

Laudato Si’ Eco-Village startuje w Krakowie we wtorek 26.07.2016 o 12.00 w ramach Festiwalu Młodych i ‪‎ŚDM. Projekt jest wspólnym dziełem Global Catholic Climate Movement i Ruchu Ekologicznego ...

Przeczytaj cały wpis Dalej
2016-06-18

Pierwsze urodziny Laudato si’

Pierwsze urodziny Laudato si’

Rok temu w 18 czerwca 2015 w sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie przy oficjalnej polskiej prezentacji Laudato si’ nazwałem encyklikę „wspaniałym listem papieża do świata, zaproszeniem wszystkich ludzi dobrej woli, którzy chcą rozmawiać, do rozmowy o kształcie tego świata, naszego jedynego i wspólnego domu". Czy owa rozmowa się udała? Co zrobiliśmy z tym zaproszeniem w tym roku?

Okazało się niestety, że nie jesteśmy gotowi do takiej poważnej rozmowy; że wielu w Papieżu Franciszku nie widzi odpowiedniego partnera do takiej rozmowy i nie chce czytać i zaakceptować tego dokumentu; że bardziej angażuje ich totalna krytyka Ojca Świętego…

Mówiłem też wielokrotnie, że to jednocześnie „piękny hymn stworzenia pisany przez papieża razem ze św. Franciszkiem" oraz niezwykle ciekawa aktualizacja przesłania franciszkańskiego. Niestety i dla tego wątku nie ma większego zrozumienia. Tylko nieliczni franciszkanie próbują włączyć ...

Przeczytaj cały wpis Dalej
Następna »

O mnie

O. Stanisław Jaromi, Chrześcijanin - ekolog

O. Stanisław Jaromi, Chrześcijanin - ekolog

Stanisław Jaromi OFM Conv., absolwent teologii i ochrony środowiska, doktor filozofii, od lat zaangażowany w chrześcijańską edukację ekologiczną, wieloletni delegat franciszkanów ds. sprawiedliwości, pokoju i ochrony stworzenia, przewodniczący Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu (REFA), współpracownik Franciscans International. Interesuje się sprawami dialogu pomiędzy nauką i wiarą, kulturą i duchowością, chrześcijańską wizją świata i różnymi nurtami ekofilozofii. Pracował duszpastersko w Czechach oraz w międzynarodywych centrach franciszkanów w Asyżu i Rzymie; obecnie mieszka w Krakowie.

Kalendarz wpisów

1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook