Najnowsze wpisy

2016-07-24

Laudato si’ na ŚDM

Laudato si’ na ŚDM

Dwa główne eko-wydarzenia w tym tygodniu w Krakowie to całodzienna poniedziałkowa konferencja o Laudato si’ na UJ oraz Laudato Si’ Eco-Village. Oba są otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Oba są niezwykła okazją spotkania katolickich aktywistów, ekspertów i ekologów z całego świata.

25.07.2016 w Auditorium Maximum UJ odbędzie się konferencja „EKOLOGIA INTEGRALNA. LAUDATO SI’. Młodzi bohaterami zmian” z udziałem ekspertów i młodych aktywistów z wielu krajów świata. Jest ona otwarta dla wszystkich zainteresowanych, ale konieczna jest rejestracja. Szczegóły i program na portalu Święto Stworzenia.

Laudato Si’ Eco-Village startuje w Krakowie we wtorek 26.07.2016 o 12.00 w ramach Festiwalu Młodych i ‪‎ŚDM. Projekt jest wspólnym dziełem Global Catholic Climate Movement i Ruchu Ekologicznego ...

Przeczytaj cały wpis Dalej
2016-06-18

Pierwsze urodziny Laudato si’

Pierwsze urodziny Laudato si’

Rok temu w 18 czerwca 2015 w sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie przy oficjalnej polskiej prezentacji Laudato si’ nazwałem encyklikę „wspaniałym listem papieża do świata, zaproszeniem wszystkich ludzi dobrej woli, którzy chcą rozmawiać, do rozmowy o kształcie tego świata, naszego jedynego i wspólnego domu". Czy owa rozmowa się udała? Co zrobiliśmy z tym zaproszeniem w tym roku?

Okazało się niestety, że nie jesteśmy gotowi do takiej poważnej rozmowy; że wielu w Papieżu Franciszku nie widzi odpowiedniego partnera do takiej rozmowy i nie chce czytać i zaakceptować tego dokumentu; że bardziej angażuje ich totalna krytyka Ojca Świętego…

Mówiłem też wielokrotnie, że to jednocześnie „piękny hymn stworzenia pisany przez papieża razem ze św. Franciszkiem" oraz niezwykle ciekawa aktualizacja przesłania franciszkańskiego. Niestety i dla tego wątku nie ma większego zrozumienia. Tylko nieliczni franciszkanie próbują włączyć ...

Przeczytaj cały wpis Dalej
2016-05-22

Trójca Święta  i relacja  między stworzeniami

Trójca Święta  i relacja  między stworzeniami

To tytuł rozdziału z encykliki Laudato si’, który warto przypomnieć sobie w uroczystość Trójcy Świętej. Znajdziemy tam bowiem zarówno próbę definicji Wielkiej Trynitarnej Tajemnicy, jak i możliwości dotarcia do jej istoty i praktykowania jej w swym życiu duchowym.

Ojciec jest ostatecznym źródłem wszystkich rzeczy, miłującym i przystępnym fundamentem wszystkiego, co istnieje – pisze Papież Franciszek w swym wielkim dokumencie - Syn, który Go odzwierciedla i poprzez którego wszystko zostało stworzone, złączył się z tą ziemią, kiedy ukształtował się w łonie Maryi. Duch, nieskończona więź miłości, jest wewnętrznie obecny w sercu wszechświata, ożywiając i pobudzając nowe drogi (LS 238). Zatem świat został stworzony przez Trzy Osoby działające jako jedna Boska zasada, ale każda z nich realizuje ...

Przeczytaj cały wpis Dalej
2016-04-29

Rocznica tragedii w Czarnobylu

Rocznica tragedii w Czarnobylu

Pierwszy gorzki radioaktywny haust wolności!... Wyjście z paralitycznego „kokonu roli”, dziura w betonowym sarkofagu, śmierć w powietrzu, śmierć na ustach ukochanej osoby, śmierć w matczynym mleku, którym nie masz odwagi karmić własnego dziecka, śmierć w trawie, w liściach, w kwiatach, w nadbrzeżnym piasku… tak paradoks sytuacji sprzed 30 laty przejmująco opisuje Oksana Zabużko (jak sama pisze), „dziecko czernobylskiego pokolenia” w ukraińskiej literaturze współczesnej.

Piołun, „czarnobyl”, Artemisia vulgaris: pierwsze słowo z języka ukraińskiego, które obiegło wszystkie kontynenty – pięć lat przed tym jak na mapie Europy pojawiło się słowo „Ukraina” (a jednak oba te wydarzenia są ze sobą bezpośrednio związane i dziś można już śmiało powiedzieć, że właśnie tamtego dnia, 26 kwietnia 1986 r., radzieckie imperium otrzymało wyrok śmierci, zupełnie jakby gdzieś w komputerze historii włączył się niewidzialny licznik: „do końca ZSRR pozostało xx lat yy miesięcy zz dni”).
To ...

Przeczytaj cały wpis Dalej
Następna »

O mnie

O. Stanisław Jaromi, Chrześcijanin - ekolog

O. Stanisław Jaromi, Chrześcijanin - ekolog

Stanisław Jaromi OFM Conv., absolwent teologii i ochrony środowiska, doktor filozofii, od lat zaangażowany w chrześcijańską edukację ekologiczną, wieloletni delegat franciszkanów ds. sprawiedliwości, pokoju i ochrony stworzenia, przewodniczący Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu (REFA), współpracownik Franciscans International. Interesuje się sprawami dialogu pomiędzy nauką i wiarą, kulturą i duchowością, chrześcijańską wizją świata i różnymi nurtami ekofilozofii. Pracował duszpastersko w Czechach oraz w międzynarodywych centrach franciszkanów w Asyżu i Rzymie; obecnie mieszka w Krakowie.

Kalendarz wpisów

1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook