Błogosławiony Apostoł Kazachstanu
12 września 2016 | 09:34 | Krzysztof Tomasik / bd Ⓒ Ⓟ
Beatyfikowany w Karagandzie ks. Władysław Bukowiński nazywany Apostołem Kazachstanu to pierwszy błogosławiony tego kraju i bez wątpienia jeden z największych polskich świętych.
Tak jak św. Maksymilian Kolbe pokonał swoją dobrowolną ofiarą – idąc na śmierć za współwięźnia – nazizm i pokazał swoim życiem, że wiara w Boga jest silniejsza niż zbrodniczy system hitlerowski, tak bł. ks. Bukowiński na Wschodzie, w Kazachstanie pokazał, że miłość do Boga jest większa niż system ateistyczny. A swoją wiarą oraz ufnością pokonał zbrodniczy system komunistyczny. Aresztowania i deportacje, a nawet ateiści byli dla niego znakami Opatrzności, która chciała obecności księdza w miejscach cierpienia na nieludzkiej ziemi. Był nie tylko patriotą polskim, ale i kazachskim: gdy miał możliwość powrotu do Polski, nie skorzystał z tego i poprosił o paszport ówczesnego Związku Radzieckiego, aby pozostać ze swymi wiernymi.
Błogosławiony ks. Bukowiński jest wzorem człowieczeństwa i kapłaństwa. Procesy przed sowieckimi sądami stawały się dla niego ambonami świadectwa i ewangelizacji, a naśladując Jezusa, żywił ekstremalną miłość do swoich prześladowców. Mimo cierpień i upokorzeń nigdy nie dopuścił do siebie trucizny nienawiści, gniewu i złości. Miłość do nieprzyjaciół nie była dla niego utopią, lecz rzeczywistością. W więzieniach pomagał nie tylko katolikom, ale wszystkim, którzy pomocy potrzebowali, nie patrzył na narodowość czy religię.
Arcybiskup Astany Tomasz Peta ma nadzieję, że w kontekście obecnych napiętych relacji z wojującym islamem bł. ks. Bukowiński, orędownik przebaczenia i miłosierdzia, stanie się w przyszłości patronem dialogu i pojednania z muzułmanami oraz zwycięstwa nad terroryzmem i wszelkim religijnym fundamentalizmem. Oby tak się stało, gdyż bł. ks. Bukowiński pozostawił nam optymistyczne przesłanie radości, braterstwa i nadziei.
Krzysztof Tomasik
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.