„Bo Byłem Przybyszem…”. Muzyka i obchody Światowego Dnia Uchodźcy
17 czerwca 2022 | 13:21 | ao | Lublin Ⓒ Ⓟ
To pierwsze polskie utwory dedykowane uchodźcom. W Lublinie powstały muzyczne kompozycje napisane z myślą o uciekających przed wojną. Po raz pierwszy zostaną wykonane w niedzielę 19 czerwca, podczas lubelskich obchodów Światowego Dnia Uchodźcy. Za pomysłem stoi ks. Mieczysław Puzewicz, delegat metropolity lubelskiego ds. osób wykluczonych, a za wykonaniem dwie kompozytorki: Aleksandra Kutrzepa i Natalia Zanni-Lewandowska.
Pomysł jest jednym z gestów solidarności skierowanych do uchodźców. Powstałe kompozycje zapewnią nie tylko oryginalną oprawę lubelskiego spotkania, ale mają też przesłanie. W porozumieniu z kompozytorkami powstało Oratorium Jazzowe i Muzyczne Misterium Modlitewne. Zostaną zaprezentowane pod hasłem: „Bo Byłem Przybyszem…”. – Te kompozycje, to kompletnie nowa inicjatywa w polskiej kulturze. Były koncerty dedykowane uchodźcom, ale nie było utworów dla nich napisanych – mówi pomysłodawca projektu, ks. Mieczysław Puzewicz pracujący z uchodźcami.
Prapremiera obu kompozycji odbędzie się w Lublinie 19 czerwca, w przeddzień Światowego Dnia Uchodźcy. Najpierw wystąpi grupa Aleksandra Kutrzepa Quartet. – Udział w tym projekcie, to dla mnie ogromna nobilitacja, bo wojna w Ukrainie bardzo mną wstrząsnęła – mówi kompozytorka i skrzypaczka, Aleksandra Kutrzepa. Jak zaznacza – napisane przez nią Oratorium będzie odzwierciedlać wszystkie nastroje tej wojny. Będzie ból i nostalgia, ale też radość i nadzieja. Artystka zaprezentuje w sumie 9 utworów. Wykona je ze swoim Quartetem, a do występu zaprosiła również męski chór wokalny Kairos występujący pod batutą Borysa Somerschafa. Autorem wszystkich tekstów jest Jan Wąsak.
Koncert będzie przeplatany refleksjami samych uchodźców. Jak mówi ks. Puzewicz – opowiedzą o dramacie wojny i własnych doświadczeniach związanych z ucieczką. – To będą świadectwa tych, którzy przybyli do nas z Ukrainy, ale także z innych stron. W sumie wysłuchamy refleksji osób z trzech kontynentów: Europy, Azji i Afryki. To będą uchodźcy, których mamy w Lublinie pod opieką, m.in. Kurdowie, Afgańczycy, Etiopczycy i oczywiście Ukraińcy – wyjaśnia. Koncert rozpocznie się w niedzielę o 16:00 w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Będzie płatny, a to dlatego, by pomóc przybyszom. Wstęp kosztuje 50 zł, a zebrane pieniądze pójdą na wsparcie uchodźców realizowane przez dwie lubelskie organizacje założone przez duchownego – Centrum Wolontariatu i Stowarzyszenie Solidarności Globalnej w Lublinie. Bilety wstępu są do kupienia w Centrum Wolontariatu w Lublinie przy ul. Gospodarczej 2 (tel. +48 605 129 600, mail: biletyoratorium@gmail.com).
Po spotkaniu w Centrum Kongresowym uczestnicy obchodów zostaną zaproszeni do kościoła pw. św. Michała Archanioła w Lublinie. Tu o 19:00 odbędzie się Muzyczne Misterium Modlitewne. Do jego stworzenia ks. Puzewicz zaprosił Natalię Zanni-Lewandowską. Kompozytorka przyjęła propozycję z osobistych powodów. – W wolontariacie miałam okazję do wielu rozmów z Ukraińcami i pokój, to był leitmotiv wszystkich spotkań. Wszyscy pragniemy pokoju i to jest przewodni temat moich kompozycji – podkreśla Natalia Zanni-Lewandowska. Podczas Misterium zaprezentuje prawykonanie „Donna nobis pacem – Daj nam swój pokój”. Utwory dedykowane uchodźcom wykona ze swoim zespołem The Snopkers Ensemble. Na to wydarzenie wstęp dla wszystkich jest wolny.
Muzyczne Misterium Modlitewne będzie mieć ekumeniczny charakter. Jak dodaje ks. Puzewicz – wezmą w nim udział świeccy i duchowni różnych wyznań, bo poza rzymskimi katolikami, pojawią się również grekokatolicy i protestanci. – Chcemy, by to spotkanie było wspólnym wyrazem solidarności z uchodźcami – dodaje duchowny. Podkreśla też, że obecność przybyszów coraz mocniej wpisuje się w polski krajobraz. Ci, którzy są pod opieką Centrum Wolontariatu i Stowarzyszenia Solidarności Globalnej w Lublinie mogą też liczyć na długofalowe wsparcie. Organizacje prowadzą bowiem program półrocznej pomocy uchodźcom. – W tym czasie zapewniamy im darmowy pobyt w mieszkaniach razem z wyżywieniem, do tego naukę w naszej Szkole Języka Polskiego i Kultury Polskiej, a dzieciom pobyt w świetlicy. We współpracy z zaprzyjaźnionymi medykami oferujemy również pomoc w przychodni lekarskiej i pomagamy w szukaniu szkoły, czy zatrudnienia, bo prowadzimy także coaching pracy – wyjaśnia duszpasterz. Jak zaznacza – część osób już pracuje, a niektórzy są nawet w stanie żyć na własny rachunek. Nadal jednak mogą współpracować z wolontariatem. Jak dodaje ks. Puzewicz – istotą programu jest integracja, dlatego środowisko lubelskiego wolontariatu kładzie nacisk na wspólne spotkania. – To pozwala uchodźcom uniknąć wyobcowania, a jednocześnie usprawnia oferowaną im pomoc – dopowiada.
Integracyjny charakter mają również spotkania organizowane w ramach Światowego Dnia Uchodźcy. Za organizację projektu „Bo byłem Przybyszem…” odpowiadają Centrum Wolontariatu i Stowarzyszenie Solidarności Globalnej w Lublinie. Działania organizacji można także wspierać wysyłając przelew na konto Centrum Wolontariatu w Lublinie: 94 1240 1503 1111 0010 9792 3575 w Banku Pekao S.A. z dopiskiem „pomoc uchodźcom”.
Światowy Dzień Uchodźcy jest obchodzony 20 czerwca z inicjatywy ONZ. Upamiętnia odwagę i siłę uchodźców na całym świecie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.