Bodzentyn: prezentacje kulturalne w ramach Dni Dawida Rubinowicza
28 sierpnia 2009 | 10:01 | dziar Ⓒ Ⓟ
Filmy, sztuki teatralne, słuchowiska, wystawy – inspirowane losem autora pamiętników o Holokauście, zdominowały kolejny dzień – 27 sierpnia – pamięci o Dawidzie Rubinowiczu.
Dni dedykowane Dawidowi trwają w Bodzentynie od 26 do 30 sierpnia.
W historię tutejszych Żydów wprowadził uczestników spotkania Stefan Rachtan, prezes Towarzystwa Przyjaciół Bodzentyna. Osiedlali się oni tutaj głównie po powstaniu styczniowym, w 1935 r. stanowili 35 proc. ludności miasteczka. W getcie w 1942 zamknięto ich razem z Żydami z Płocka – łącznie 3700 osób. Wszystkich wywieziono do obozów zagłady. Wśród nich był Dawidek Rubinowicz, autor pamiętników o tamtych czasach.
Prelekcję ilustrowała wystawa fotografii inspirowana losami Dawida oraz pokazująca współczesne sprzątanie cmentarza żydowskiego.
Kilkaset osób zgromadził film niemieckiego reżysera Konrada Weissa pt. „Dawid Rubinowicz”. Reżyser podkreślał m.in., że życiorys Dawida i jego pamiętniki są zalecane przez niemieckie władze oświatowe jako cenny materiał dydaktyczny. Został także zaprezentowany reportaż radiowy z 1959 r. autorstwa Andrzeja Mularczyka i Krzysztofa Kąkolewskiego. Uczniowie z gimnazjum w Bodzentynie przygotowali sztukę „Bóg Dawidka” na podst. scenariusza 17-letniego gimnazjalisty.
W dyskusji panelowej na temat Dawida i jego pamiętnika uczestniczyli Stefan Rachtan, Robert Szuchta, Feliks Tycha. Podkreślali wartość dokumentacyjną pamiętników, wciąż zbyt mało wykorzystywaną w polskiej historii i w procesie wychowania. Dyskusję prowadził Bogdan Białek.
„Dawid Rubinowicz” – nagrodzona na festiwalu we Francji sztuka teatralna autorstwa i reżyserii Doroty i Artura Anyżów, kieleckich artystów, zgromadziła blisko tysiąc osób. W swój projekt artyści zaangażowali kilku uczniów z różnych stron Polski. Sztuka była wystawiana w Bodzentynie po raz drugi.
– „Goście z Izraela, Szwecji, Kanady, Stanów Zjednoczonych mówili mi dzisiaj o swoim wielkim wzruszeniu, dziękowali za przeżycia duchowe i artystyczne. Nazywają to „odzyskiwaniem tożsamości” – podsumowuje kolejny dzień bodzentyńskich spotkań Jan Pałysiewicz, prezes Towarzystwa im. Dawida Rubinowicza w Bodzentynie.
Dawid Rubinowicz, ur. w 1927 r. w Kielcach, zamordowany 22 lub 23 września1942 w Treblince – to żydowski chłopiec i autor pamiętników, opisujących prostym, dziecięcym językiem, prześladowania Żydów podczas II wojny światowej. Dzienniki Dawidka, prowadzone na kartkach pięciu szkolnych zeszytów obejmują czas od marca 1940 do czerwca 1942. Odnalezione po wojnie, zostały opublikowane w wielu krajach świata, posłużyły jako podstawa reportaży czy scenariuszy filmowych i teatralnych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.