Bodzentyn – wyjątkowa Droga Krzyżowa – powstańcza i martyrologiczna
16 marca 2023 | 13:37 | dziar | Bodzentyn Ⓒ Ⓟ
W „Roku Bohaterów Powstania Styczniowego w Gminie Bodzentyn” oraz w trosce o pamięć licznych pacyfikacji w gminie, dokonanych przez okupanta w 1943 r. – odbędzie się wyjątkowa Droga Krzyżowa ulicami miasta, łącząca męczeństwo Chrystusa z ofiarą bodzentynian w różnych okresach dziejów tego regionu. Nabożeństwo wyruszy w piątek 17 marca.
– Pierwszy raz i w wyjątkowym dla nas roku organizujemy wydarzenie w takiej skali, z tak silnym akcentem historycznym. Dlatego serdecznie zapraszam, także w imieniu kapłanów z Bodzentyna z ks. dr. Leszkiem Sikorskim, proboszczem parafii, na to duchowe wydarzenie – mówi KAI Ewa Kołomańska, inicjatorka.
Rozpocznie je Msza św. w kościele św. Stanisława o godz. 17.00. Po niej wierni wyruszą na trasę Drogi Krzyżowej, prowadzącą ulicami miasta. Rozważania przygotowane przez Ewę Kołomańską będą czytali mieszkańcy miasta, w tym młodzież zaproszona przez wikariuszy.
Jedna z pierwszych stacji będzie przy zainstalowanej w tym roku w styczniu tablicy pamiątkowej upamiętniającej kapłanów z Bodzentyna, zaangażowanych w powstanie styczniowe.
W okresie poprzedzającym wybuch powstania styczniowego w parafii w Bodzentynie działali trzej księża: proboszcz Antoni Chłuda oraz dwóch wikariuszy: Antoni Omiński i Izydor Ciągliński. Głównym miejscem oporu i patriotycznej agitacji był kościół. Mansjonarze wygłaszali patriotyczne kazania zagrzewające do walki o wolną Polskę, a w okresie powstania styczniowego walczyli w oddziałach Czachowskiego i Langiewicza. Ks. Omiński był nieuchwytny dla rosyjskich władz i ostatecznie udał się na emigrację do Francji. Ks. Ciąglinski skazany przez sąd carski został zesłany na katorgę Sybiru, gdzie na zesłaniu zmarł.
– Przy pomniku św. Floriana wspomnimy spalenie Bodzentyna, a rozważania dotyczące pomocy Szymona z Cyreny będą okazją do przypomnienia naszych Sprawiedliwych, tzn. bodzentynian ratujących Żydów – mówi Kołomańska. Będzie także nawiązanie do lazaretu powstańczego, miejsca pacyfikacji Bodzentyna, pomnika upamiętniającego policjantów, którzy zginęli z rąk sowieckich. – Kończymy przy tablicy św. Jana Pawła II, gdzie będzie m.in. mowa o poszanowaniu godności osoby ludzkiej – dodaje organizatorka.
Miasto Bodzentyn zostało założone w XIV w. przez bp. Jana Bodzantę, który z Tarczka przeniósł tutaj rezydencję biskupią – kasztelanię. Kolejni biskupi troszczyli się o swój gród, a kościół wyposażali w cenne zabytki – niektóre z nich i dzisiaj pozostają unikatami w skali kraju. Miasto straciło prawa miejskie po powstaniu styczniowym, odzyskało je w 1994 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.