Bóg jest obecny w świecie pełnym przemocy
20 grudnia 2014 | 09:40 | pb (KAI/lutheranworld.org) / br Ⓒ Ⓟ
O obecności Boga w świecie wzrastającej przemocy i łamania praw człowieka pisze w swoim przesłaniu bożonarodzeniowym przewodniczący Światowej Federacji Luterańskiej, bp Munib Younan.
Stwierdził, że wiele rzeczy dzieje się tak „jakby Bóg nigdy nie wcielił się w Chrystusa w Betlejem, jakby Bóg był nieobecny w świecie”. Wielu ludzi pyta: „Gdzie jest dzisiaj Bóg?” i jest to zrozumiałe, gdyż świat jest pełen konfliktów, łamania praw człowieka, ograniczania wolności religijnej, ucisku, niesprawiedliwości, okupacji, w wielu miejscach rozwija się ekstremizm, dziewczęta są porywane ze szkół tylko dlatego, że chciały zdobyć wykształcenie. – Możemy pytać: Czy to Bóg jest nieobecny w tym świecie, czy też my, ludzie, opuszczamy Boga w swoim życiu? – napisał bp Younan.
Według niego przesłanie Bożego Narodzenia jest takie, że nawet gdy mamy poczucie, iż Bóg jest daleko od nas, iż nie ma już dla Niego miejsca w świecie, On „jest tu z nami obecny”. – Kiedy usłyszałem, że Malala Yousafzai została wytypowana do otrzymania Pokojowej Nagrody Nobla, poczułem, że Bóg wciąż działa w tym świecie – wyznał przewodniczący Federacji.
Podkreślił, że „Dobra Nowina ogłoszona pasterzom przez aniołów na polu przed wiekami wciąż brzmi prawdziwie: Bóg jest dzisiaj z nami”. – Jezusowy żłóbek jest dziś z uchodźcami z Iraku czy Syrii albo z Dadaabu w Kenii, którzy uciekli przed przemocą i brakiem żywności w Rogu Afryki. Bóg jest z ludźmi bezbronnymi, gdziekolwiek wzrasta ekstremizm. Żłóbek Chrystusa jest z prześladowanymi mieszkańcami Nigerii albo z tymi, którzy cierpią pod rządami prawa o bluźnierstwie w Pakistanie i gdziekolwiek indziej. Chrystusowy żłóbek jest obecny z ruchem pozbawionych ziemi w Brazylii i ze wszystkimi zasmuconymi nierównomiernym podziałem bogactw – wskazał luterański duchowny.
Wyjaśnił, że „choć ubodzy i uciśnieni mogą czuć się opuszczeni, to Bóg urodził się pośród nich”. – Bóg urodził się tam, gdzie tylu chrześcijan na świecie jest prześladowanych jedynie z powodu swej wiary. Bóg urodził się w każdej osobie próbującej iść pod prąd politycznego czy religijnego ekstremizmu, w ludziach, którzy wiedzą, że przyjęcie Innego jest jedyną drogą do pokoju i pojednania. Wkrótce po swoim narodzenie Jezus stał się politycznym uchodźcą uciekającym do Egiptu ze Świętą Rodziną. W Chrystusie Bóg znosił nasz ból. Jako Emmanuel, Bóg jest w nas i z nami i nadal będzie z nami – zapewnił bp Younan.
Wskazał, że wyzwaniem dla luteranów jest dzisiaj takie przygotowanie serc na przyjęcie Chrystusa, by mógł On „mieszkać w naszym rozbitym, zglobalizowanym świecie”. – Jesteśmy powołani do przygotowania naszych wsi i miast jako Jego żłóbków, przyjmując Go tak jak przyjmujemy obcokrajowców, migrantów i uchodźców. Kiedy Kościół odrzuca milczenie podejmując wezwanie do proroczej diakonii i praktykowania sprawiedliwości, przygotowujemy się na narodziny Chrystusa – zaznaczył przewodniczący Federacji.
Przestrzegł jednocześnie, że w Boże Narodzenie nie możemy koncentrować się na problemach, którym stawiamy czoło w świecie. Musimy natomiast skupić się na tym, jak pośród tych problemów „Bóg wciąż się wciela”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.