Bogaty program Benedykta XVI i Stolicy Apostolskiej na 2008 r.
30 grudnia 2007 | 19:00 | Oprac. Krzysztof Tomasik / Warszawa//mam Ⓒ Ⓟ
Największe i najważniejsze wydarzenie roku 2008 w Kościele katolickim nie odbędzie się w Watykanie, lecz na kontynencie australijskim. Do Sydney w dniach 15-20 lipca na XXIII Światowe Dni Młodzieży z udziałem Benedykta XVI wybiera się ok. pół miliona młodych ludzi z całego świata, wśród nich ponad 2 tys. Polaków.
Największe i najważniejsze wydarzenie roku 2008 w Kościele katolickim nie odbędzie się w Watykanie, lecz na kontynencie australijskim. Do Sydney w dniach 15-20 lipca na XXIII Światowe Dni Młodzieży z udziałem Benedykta XVI wybiera się ok. pół miliona młodych ludzi z całego świata, wśród nich ponad 2 tys. Polaków.
Nie wiadomo czy i gdzie przerwie Benedykt XVI swoją podróż do Australii. Liczy ona 20 tys. km i biegnie przez dziesięć sfer czasowych. Czy będzie to Korea Południowa, czy Filipiny, a może Chiny (Hongkong)? Na pewno w tym ostatnim przypadku wszystko zależy od tego, jak będą wyglądały relacje Stolicy Apostolskiej z tym krajem. Dobrze im wróżą na przyszłość ostatnie wydarzenia, przede wszystkim ostatnie nominacje biskupie, dotychczas najbardziej palący punkt sporny, które zostały zaaprobowane przez Watykan. Na pewno na watykańsko-chińskie stosunki wpłyną także przyszłoroczne Igrzyska Olimpijskie w Pekinie, podczas których komunistyczne władze Chin będą chciały pokazać się z jak najlepszej strony, szczególnie w takich sprawach jak przestrzeganie praw człowieka i wolności religijnej, za co od lat są krytykowane przez społeczność międzynarodową.
Sydney i Chiny nie są jedynymi ważnymi punktami papieskiego kalendarza w 2008 r. Na wiosnę czeka Papieża jedno z najważniejszych politycznych wystąpień w czasie pontyfikatu. W czasie wizyty w USA, w dniach 15-20 kwietnia Benedykt XVI wystąpi na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku (17 kwietnia). W swoim wystąpieniu odniesie się na pewno do sytuacji politycznej i społecznej na świecie. Dzień wcześniej, 16 kwietnia, swoje 81. urodziny Papież spędzi w Waszyngtonie, gdzie spotka się m.in. w Białym Domu z prezydentem USA, Georgem Bushem. 19 kwietnia, w dniu, w którym przypada trzecia rocznica wyboru na Stolicę Piotrową, Papież odprawi Mszę w katedrze św. Patryka w Nowym Jorku. Odwiedzi następnie tzw. strefę zero, miejsce po tragicznych wydarzeniach 11 września 2001 roku, kiedy to po zamachach terrorystycznych zawaliły się wieże World Trade Center. Papież zakończy pielgrzymkę po USA Mszą św. na stadionie bejsbolowym w Nowym Jorku. Niestety, czego żałują obie strony, z powodu przypadającego na ten czas szabatu i Święta Pesach, nie odbędzie się spotkanie Benedykta XVI z przedstawicielami Światowego Kongresu Żydów. Podkreśla się, że planowana pierwotnie na wczesną jesień podróż Papieża do Stanów Zjednoczonych odbędzie się wcześniej ze względu na wybory prezydenckie w tym kraju.
Inną ważną podróżą Papieża będzie planowana na jesień wizyta w sanktuarium w Lourdes we Francji z okazji 150. rocznicy objawień Matki Bożej św. Bernadetcie Soubirous. Rozpoczęty z tej okazji 8 grudnia br. Rok Jubileuszowy potrwa do 8 grudnia 2008 r. W tym miejscu pielgrzymkowym, największym we Francji i w całej Europie, spodziewanych jest aż osiem milionów wiernych.
W grudniu, podczas spotkania w Watykanie, prezydent Nicolas Sarkozy zaprosił oficjalnie Papieża do odwiedzenia Francji. Nie wiadomo natomiast czy w czasie wizyty dojdzie także do wystąpienia Papieża na forum Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Oficjalne zaproszenie w marcu br. złożył jego przewodniczący, Hans-Gert Pöttering. Byłaby to druga wizyta papieska w Parlamencie Europejskim. Jako pierwszy przybył tam – 11 października 1988 r. – Jan Paweł II.
Oprócz Lourdes, Benedykt XVI został zaproszony także do Paryża i do opactwa na wyspie Mont Saint-Michel, które w przyszłym roku będzie obchodzić 1300-lecie swego istnienia.
Nadal nie ma potwierdzenia udziału Benedykta XVI w 49. Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym, który odbędzie się od 15 do 22 czerwca 2008 roku w kanadyjskim Québec. Hasłem kongresu są słowa: „Eucharystia – Boży Dar dla życia świata”. Biskupi prowincji Québec zaprosili Papieża, gdy byli w maju 2006 r. w Rzymie z wizytą „ad Limina Apostolorum”. Ostatnio petycję w sprawie przyjazdu Ojca Świętego podpisało ponad 10 tys. osób. Wręczono ją nuncjuszowi apostolskiemu w Kanadzie, abp. Luigiemu Venturze, który przesłał ją do Watykanu.
Jako Prymas Włoch, Papież nie zapomni także o swoich najbliższych wiernych. W 2008 r. odwiedzi kilka włoskich miast. Pierwsza z papieskich wizyt odbędzie się w dniach 17-18 maja i obejmie Savonę oraz Genuę w Ligurii. Miesiąc później – 14 i 15 czerwca – Papież uda się z kolei na południe Włoch, a konkretnie do Apulii leżącej na „obcasie” Półwyspu Apenińskiego. Tam odwiedzi Brindisi oraz Santa Maria di Leuca niedaleko Lecce. Natomiast 7 września Benedykt XVI złoży wizytę w stolicy Sardynii, Cagliari. Okazją będzie stulecie ogłoszenia główną patronką wyspy Matki Bożej, czczonej w miejscowym sanktuarium w rzeźbionym wizerunku Madonny z Bonarii.
W samym Watykanie bez wątpienia najważniejszym wydarzeniem będzie XII zgromadzenie zwyczajne Synodu Biskupów. Zgromadzenie synodalne pod przewodnictwem Papieża będzie obradować w dniach 5-26 października 2008 na temat „Słowo Boże w życiu i misji Kościoła”.
Ponadto Benedykt XVI 28 czerwca 2008 r. zainauguruje Rok św. Pawła, który odbędzie się z okazji 2000. rocznicy jego urodzin. Zakończy się on 29 czerwca 2009 r.
Poza wymienionymi wydarzeniami oczekuje się, że spod papieskiego pióra wyjdą przynajmniej dwa ważne dzieła. Pierwsze to zapowiadana, kolejna po „Spe salvi”, encyklika społeczna na temat sprawiedliwego rozwoju narodów w zglobalizowanym świecie. Drugie, to kolejna część „Jezusa z Nazaretu”, prywatnego dzieła Papieża, które bez wątpienia podobnie jak pierwszy tom, znajdzie się na liście światowych bestsellerów. Pierwsza część obejmuje okres życia Chrystusa od chrztu w Jordanie do wyznania Piotra i Przemienienia.
W 2008 r. nie zwolni na pewno swej pracy watykańska dyplomacja. Już 7 stycznia Benedykt XVI spotka się z okazji Nowego Roku z 176 dyplomatami akredytowanymi przy Stolicy Apostolskiej, do których wygłosi okolicznościowe przemówienie.
Sekretariat stanu, szczególnie szef watykańskiej dyplomacji, abp Dominique François Joseph Mamberti oraz kard. Walter Kasper, przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan na pewno nie będą ustawać w dążeniach do coraz lepszych relacji z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym. Dowodem na to, że są one naprawdę dobre, byłoby oczekiwane od dawna spotkanie Papieża z Patriarchą Moskwy i Wszechrusi Aleksym II.
Innym ważnym zadaniem stojącym przed watykańskimi dyplomatami, oprócz wspomnianych już relacji z komunistycznymi Chinami, jest sytuacja w Ziemi Świętej. Przede wszystkim na załatwienie czekają regulacje prawne dotyczące własności kościelnych w Izraelu. O kwestii tej mówi podpisany w 1993 r. układ podstawowy między Izraelem i Stolicą Apostolską. Pertraktacje wokół umowy na tematy ekonomiczne trwają – z przerwami – od 1999 roku. Chodzi m.in. o uznanie własności kościelnych, o wspieranie przez państwo zaangażowania Kościoła w dziedzinie charytatywnej i oświatowej oraz o podatki i gwarancje socjalne. Jak poinformował pod koniec roku rzecznik Watykanu, ks. Federico Lombardi, niestety nie ma mowy w najbliższej przyszłości o podróży Benedykta XVI do miejsc związanych z życiem i działalnością Chrystusa. Za niezbędne, aby do niej doszło, uznał przywrócenie pokoju w tym regionie.
Z dużą dozą optymizmu można natomiast patrzeć na dialog katolicko-islamski. Na wiosnę Benedykt XVI spotka się w Watykanie z delegacją sygnatariuszy wystosowanego do niego w październiku 2007 r. listu 138 intelektualistów muzułmańskich. Jak zapowiada przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, kard. Jean-Louis Tauran, nie będzie to jedyne wydarzenie w stosunkach Kościoła katolickiego z islamem w nadchodzącym roku. Francuski purpurat zapowiedział, że szczegóły spotkania z Papieżem omówi w Watykanie trzech przedstawicieli muzułmanów. On sam w lutym odwiedzi uniwersytet Al-Azhar w Kairze, kontaktować się będzie również z World Islamic Call Society z Libii i z Royal Institute for Inter-faith Studies z Ammanu. Planuje też podróż do Azji, w celu zapoznania się z „wielkimi tradycjami religijnymi tego kontynentu”.
Zdaniem kard. Taurana, istnieje wiele form islamu. „Jeśli wyłączymy terrorystów, którzy posługują się religią, aby zabijać, nie brak wśród muzułmanów ludzi dobrej woli, gotowych do szczerego dialogu” – powiedział watykański hierarcha. Według kard. Jean-Louisa Taurana, przedstawiciele muzułmanów będą rozmawiać z Benedyktem XVI o prawach człowieka, w tym o wolności religii, o dialogu między religiami i wychowaniu młodzieży do tolerancji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.