Bogaty program obchodów 35. rocznicy beatyfikacji Karoliny Kózkówny
30 maja 2022 | 19:50 | eb | Zabawa Ⓒ Ⓟ
Msze, nabożeństwa, konferencja naukowa, finały konkursów, spektakl i pielgrzymki dzieci, młodzieży i dorosłych – tak zapowiada się program obchodów 35. rocznicy beatyfikacji Karoliny Kózkówny, przygotowany przez sanktuarium w Zabawie. Uroczystości będą też w Tarnowie, w miejscu beatyfikacji dziewicy i męczennicy.
„Kult Błogosławionej bardzo się rozwija, wiele osób przejeżdża do sanktuarium bł. Karoliny prosić o łaski i szukać pocieszenia po stracie najbliższych. Relikwie bł. Karoliny przekazujemy do parafii w Polsce i na świecie. Dużo ludzi w tych dniach przybędzie do Zabawy, by modlić się o kanonizację dziewicy i męczennicy” – mówi kustosz sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie, ks. Zbigniew Szostak.
Obchody rozpocznie 2 czerwca finał ogólnopolskiego konkursu poetycko-plastycznego „Błogosławiona Karolino, świeć nam przykładem”.
Poziom prac jest bardzo wysoki, wybór laureatów był trudny – mówi Jadwiga Bieś, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Woli Radłowskiej.
„Prace, które napłynęły na konkurs były dopracowane i wybór tych do nagrodzenia był bardzo trudny jeśli chodzi o plastykę. Tematem wiodącym konkursu jest cytat z psalmu, który był śpiewany w czasie Mszy św. beatyfikacyjnej bł. Karoliny ‘Ty ścieżkę życia mi ukażesz’. W pracach plastycznych bardzo często pojawia się motyw wyboru drogi życiowej, czy iść łatwą drogą, czy wybrać trudniejszą?” – dodaje jedna z organizatorek konkursu.
Tymczasem 4 czerwca do Zabawy przybędzie Dziewczęca Służba Maryjna z całej diecezji. Mszy św. o godz. 11.00 będzie przewodniczył bp Leszek Leszkiewicz.
„Błogosławiona Karolina wzorem świętości” – takie jest hasło pielgrzymki.
„Karolina nie była DSM-ką, bo wówczas nie było Dziewczęcej Służby Maryjnej, ale gdyby istniał to byłaby jedną z najlepszych przewodniczek, ponieważ poprzez to co robiła realizowała charyzmat DSM-u, czyli bycia blisko Boga w pracy, zabawie, modlitwie” – mówi diecezjalny duszpasterz Dziewczęcej Służby Maryjnej, ks. Daniel Świątek.
Do Zabawy przyjadą 5 czerwca członkowie wspólnoty Wiara i Światło, a 8 czerwca odbędzie się spotkanie parafii, szkół i organizacji, którym patronuje bł. Karolina. Natomiast 10 czerwca zaplanowano konferencję naukową i Mszę św. dziękczynną za beatyfikację Karoliny Kózkówny.
Wydarzenia rocznicowe potrwają do 22 czerwca. Będzie także spotkanie bierzmowanych, droga krzyżowa szlakiem męczeństwa, a także finał konkursu wokalno – muzycznego i bieg.
W Tarnowie w miejscu, gdzie odbyła się beatyfikacja stoi dziś kościół pw. bł. Karoliny. Główna uroczystość rocznicowa odbędzie się w piątek, 10 czerwca o godz. 18.00, podczas której zostanie poświęcony nowy krzyż misyjny na placu kościelnym. Uroczystość będzie poprzedzona programem słowno-muzycznym „W hołdzie św. Janowi Pawłowi II i bł. Karolinie”.
Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 r. w wielodzietnej rodzinie w podtarnowskiej wsi Wał-Ruda. Mimo młodego wieku i braku specjalistycznego wykształcenia prowadziła bardzo aktywne działania na rzecz społeczności lokalnej. Była animatorką i liderką życia religijnego. Należała do stowarzyszeń religijnych, angażowała się w tworzenie i formowanie nowej wspólnoty parafialnej powstałej z połączenia dwóch miejscowości, gdy została utworzona nowa parafia w Zabawie. Uczyła katechizmu dzieci z wioski, organizowała dla nich zajęcia, przygotowywała do przyjęcia Komunii św. chorych współmieszkańców. Pomagała w prowadzeniu prywatnej biblioteki wujowi Franciszkowi Borzęckiemu, umożliwiała dorosłym dostęp do literatury religijnej.
Wrażliwa na potrzeby chorych i biednych, odwiedzała ich w domach i wspierała w potrzebach. Była przykładem pracowitości i uczciwości oraz poczucia odpowiedzialności za rodzinę. Swoją postawą zdobyła powszechne uznanie i szacunek wśród współmieszkańców, którzy mówili, że jest „pierwszą duszą do nieba”.
Zginęła heroicznie, broniąc godności i honoru 18 listopada 1914 r., gdy została zaatakowana przez rosyjskiego żołnierza, który w bestialski sposób ją zamordował.
Jan Paweł II beatyfikował Karolinę Kózkównę 10 czerwca 1987 r. w Tarnowie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.