Bojanów: podsumowano projekt dla osób z autyzmem realizowany przez Caritas
11 marca 2017 | 14:52 | apis | Bojanów Ⓒ Ⓟ
Drugi etap trwającego prawie rok projektu „Linia wsparcia” adresowanego dla dorosłych osób chorych na autyzm, podsumowano w ośrodku Caritas Diecezji Sandomierskiej w Bojanowie. W zajęciach brało udział 20 osób.
Zwieńczeniem projektu była konferencja naukowa pt. „Dorosłość w obliczu zaburzeń ze spektrum autyzmu”.
Przez prawie rok organizowane były zajęcia terapeutyczne, treningi umiejętności społecznych, zajęcia z doradztwa zawodowego oraz warsztaty praktyczne mające na celu wsparcie aktywizacji zawodowej oraz ponowną integrację społeczną osób ze spektrum autyzmu.
– Poprzez nasze bardzo bogate i szerokie zajęcia terapeutyczne, warsztaty praktyczne oraz pomoc psychologiczną i logopedyczną przygotowywaliśmy osoby ze spektrum autyzmu do podjęcia pracy zawodowej oraz większej integracji z najbliższym otoczeniem – poinformowała Karolina Łętowska, koordynator projektu.
Zajęcia odbywały się w małych grupach, w których osoby te uczyły się prostych czynności kuchennych, dekoratorskich, wikliniarskich co dawało im możliwości przygotowania się do podjęcia pracy zawodowej.
Głównym celem projektu było zwiększenie samodzielności osób niepełnosprawnych z autyzmem i całościowymi zaburzeniami rozwoju oraz zwiększenie ich szans na włączenie społeczne i zawodowe. – Takie włączenie będzie możliwe, dzięki wypracowaniu modelu wsparcia, uczestnictwo w działaniach placówek wspomagających ich rozwój, poprzez umiejętności społeczne oraz podnoszenie kwalifikacji zawodowych – dodała koordynatorka projektu.
Podczas konferencji dr Marzena Pelc-Dymon mówiła o przyczynach zwiększonej zachorowalności na tę chorobę. Jej zdaniem, autyzm jest zaburzeniem rozwoju społecznego na każdym etapie.
– Głównym problemem jest wczesna wykrywalność spektrum autyzmu. Musimy mieć świadomość, że z autyzmu nie da się wyleczyć, ale można z niego wyrosnąć. Dlatego bardzo ważne jest wczesne wykrycie i solidna praca z osobą autystyczną – podkreślała.
Prelegentka zwracała uwagę, że jest to choroba genetyczna, choć w wielu wypadkach mechanizmem spustowym uaktywnienia się zaburzeń autystycznych mogą być problemy zdrowotne matki i dziecka w okresie płodowym, problemy podczas porodu, zaburzenia rozwoju dziecka w pierwszych trzech latach życia oraz zanieczyszczenie środowiska naturalnego.
Koordynatorka projektu, Karolina Łętowska zwróciła uwagę na to, że bardzo istotne jest podejmowanie działań wspomagających dorosłe osoby ze spektrum autyzmu, które będą przeciwdziałały ich wykluczeniu społecznemu, alienacji w środowisku, a wreszcie pomogą im we włączaniu w funkcjonowanie na rynku pracy.
– Dlatego też Caritas Diecezji Sandomierskiej stara się podejmować takie działania, aby realizować swoją misję pomocy bliźniemu – podkreśliła Łętowska.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.