Bolesławiec: 300 lat konsekracji kościoła Świętej Trójcy
08 października 2023 | 16:04 | ek | Bolesławiec Ⓒ Ⓟ
– Niech to świętowanie, wspominanie i dziękczynienie będzie nabraniem ducha na to wszystko, co przed nami. Nie wiemy, co przed nami, ale wiemy jedno, że Pan był, jest i będzie – mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. z okazji 300. rocznicy konsekracji kościoła Świętej Trójcy w Bolesławcu.
W homilii celebrans dziękował proboszczowi, parafianom i wszystkim instytucjom, którzy wspólnie zaangażowali się w odnowienie świątyni. – Bardzo proszę, aby ten duch wspólnotowego podejmowania różnych dzieł, nie tylko remontowych, dalej był obecny w waszej parafii. Tak bardzo go dzisiaj potrzebujemy, gdy czujemy, że społecznie jest tak wiele niepokojów, wiele rozdarcia. Tak bardzo trzeba, żeby wspólnota uczniów Jezusa, parafia była miejscem doświadczenia bycia razem – powiedział kaznodzieja.
Zaznaczył, że jubileusz to czas wspominania, ale także umocnienia na przyszłość. – Dzisiaj od św. Pawła słyszymy piękne słowa umocnienia: „O nic się zbytnio nie troskajcie, ale w każdej sprawie wasze prośby przedstawiajcie Bogu w modlitwie i błaganiu z dziękczynieniem”. Św. Paweł chce, żebyśmy te nasze troski przynosili Panu Bogu, żebyśmy nie brali wszystkiego na siebie, żebyśmy podejmowali odpowiedzialnie to, co do nas należy, ale też mocno ufali, że nad nami jest jeszcze Pan Bóg, który chce nam błogosławić – stwierdził biskup kaliski.
Jubileusz połączono z odpustem ku czci Matki Bożej Różańcowej.
Uroczystość zakończyło odmówienie Litanii do Matki Bożej, procesja wokół kościoła i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.
Wraz z biskupem kaliskim Damianem Brylem Mszę św. koncelebrowali m.in. bp Adam Musiałek SCJ, pochodzący z parafii, a obecnie pracujący w Republice Południowej Afryki i ks. kan. Czesław Parnowski, proboszcz parafii Świętej Trójcy w Bolesławcu.
Kościół Świętej Trójcy w Bolesławcu jest trzecim zbudowanym na zgliszczach dwóch poprzednich świątyń. Prawdopodobnie parafia i kościół powstały w czasach, kiedy lokowano pierwsze miasto Bolesławiec. Świadczyć o tym może fakt, o którym piszą niektóre źródła podając, że sam książę kaliski Bolesław Pobożny, który w 1266 r. założył Bolesławiec, w 1268 r. wraz ze swoją małżonką Jolantą erygowali również parafię Bolesławiec, lokując kościół i nadając mu dobra ziemskie.
W 1575 r. w Bolesławcu wybuchł groźny pożar, w którym spłonęła cała osada, w tym dwa drewniane kościoły – parafialny i szpitalny Świętego Krzyża. Na jego miejscu w 1595 r. zbudowano kolejną świątynię. Niestety i ta spłonęła w 1702 r., kiedy kolejny pożar nawiedził miasteczko.
Obecny kościół konsekrował 10 października 1723 r. bp Franciszek Kraszkowski. Przy budowie świątyni wielkim zaangażowaniem zaznaczył się Mikołaj Zebrzydowski, starosta bolesławski, późniejszy fundator Kalwarii Zebrzydowskiej.
Kościół w Bolesławcu został dwukrotnie wpisany na listę zabytków, po raz pierwszy 18 sierpnia 1949 r. i 30 grudnia 1967 r.
Dzięki zachowanym dokumentom, które zostały sporządzone przez biskupa Kraszkowskiego podczas wizytacji 26 listopada 1730 r. dowiadujemy się, że w kościele było 10 ołtarzy, a w 1753 r. było ich już 12.
W ołtarzu głównym obecnie znajdują się trzy obrazy. Poza obrazem ukazującym Matkę Boską Częstochowską oraz drugim przedstawiającym Trójcę Świętą jest jeszcze jeden z Matką Boską i Dzieciątkiem Jezus trzymającym kulę ziemską.
Od 1991 r. proboszczem parafii Świętej Trójcy jest ks. kan. Czesław Parnowski.
Ewa Kotowska-Rasiak/Diecezja Kaliska
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.