Bolesławiec: zakon pijarów otwiera dwie nowe szkoły publiczne
23 listopada 2012 | 18:39 | md Ⓒ Ⓟ
Obecność dwóch publicznych szkół katolickich w Bolesławcu zainicjuje otwarcie w sobotę 24 listopada sekretariatu Zespołu Szkół Zakonu Pijarów. Pierwsi uczniowie rozpoczną w nich naukę w przyszłym roku szkolnym.
1 września 2013 roku rozpoczną działalność w Bolesławcu dwie bezpłatne szkoły katolickie prowadzone przez Zakon Pijarów. Będzie to Publiczna Szkoła Podstawowa oraz Publiczne Gimnazjum. Obie placówki będą zlokalizowane w budynku szkolnym przy ul. Bankowej 10, który zakon będzie dzierżawił od miasta. Budynek zostanie poddany modernizacji i dostosowaniu do współczesnych wymogów efektywnej i atrakcyjnie prowadzonej edukacji.
Formalny początek działalności zakonu w Bolesławcu nastąpi w sobotę 24 listopada, kiedy zostanie otwarty sekretariat Zespołu Szkół Zakonu Pijarów w budynku katechetycznym przy ul. Kościelnej. Sekretariat będzie czynny codziennie od poniedziałku do soboty. Rodzice i uczniowie będą mogli się tam zapoznać ze szczegółową ofertą szkół pijarskich w Bolesławcu. Wkrótce również zostanie uruchomiona strona internetowa szkoły.
Nabór na rok szkolny 2013/2014 prowadzony będzie równolegle do klas na kilku poziomach. W zakresie szkoły podstawowej planowane jest otwarcie klasy pierwszej, drugiej, trzeciej, czwartej i piątej. W przypadku gimnazjum – klasy pierwszej i drugiej.
Zakon wprowadzi znaczące innowacje w obu placówkach. W szkole podstawowej pijarzy poszerzą standardową siatkę godzin wynikającą z przepisów oświatowych oraz wprowadzą dodatkowe zajęcia. W nauczaniu wczesnoszkolnym, by zapewnić dobre oddziaływanie edukacyjne, liczebność zespołów klasowych będzie ograniczona do 20 uczniów. Wprowadzone zostaną dodatkowe godziny z wychowawcą – uzupełniające i rozwijające zdolności, a ponadto dodatkowa godzina gimnastyki korekcyjnej oraz zajęcia z muzyki. W przypadku klas IV-VI zespoły klasowe będą liczyć nie więcej niż 22 uczniów, od klasy piątej nauczany będzie dodatkowy język obcy i rozszerzona zostanie siatka godzin z języka polskiego, matematyki i historii. Uczniowie będą mieli dostęp do zajęć dodatkowych, kół zainteresowań oraz grup szkolnych.
W gimnazjum klasy będą liczyć maksymalnie 22 uczniów. Wynikająca z przepisów oświatowych standardowa siatka godzin zostanie poszerzona o dodatkowe zajęcia. Lekcje z języka polskiego i matematyki odbywać się będą w zwiększonym wymiarze godzin; nauczanie biologii, chemii i geografii odbywać się będzie z podziałem na grupy; dwa języki obce będą nauczane na dwóch poziomach. Dostępne będą koła przedmiotowe, grupy charytatywne i muzyczne.
Zakon Szkół Pobożnych powołał do istnienia św. Józef Kalasancjusz, który w 1597 r. założył pierwszą bezpłatną i powszechną szkołę podstawową w Europie. Pijarzy przybyli do Polski 370 lat temu. Obecnie prowadzą szkoły podstawowe, gimnazja i licea ogólnokształcące w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Łowiczu, Katowicach i Elblągu. Szkoły pijarskie cenione są za jakość nauczania i formacji chrześcijańskiej uczniów. Skuteczność i wysoki poziom zakonnej edukacji potwierdzają wyniki corocznych egzaminów maturalnych i gimnazjalnych. Statystyki z 2012 r. pokazują, że zdawalność oraz średnia punktów, zdobytych na tych egzaminach przez uczniów szkół pijarskich w zdecydowanej większości przypadków jest wyższa od ogólnej średniej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.