Borek Wlkp.: wprowadzenie relikwii krwi bł. Jana Pawła II (zapowiedź)
30 czerwca 2012 | 16:33 | bt Ⓒ Ⓟ
Relikwie krwi bł. Jana Pawła II wprowadzi uroczyście do sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Borku Wlkp. bp Józef Zawitkowski z Łowicza. W ten sposób 1 lipca rozpoczną się w tym sanktuarium maryjnym, nazywanym w średniowieczu „Wielkopolską Częstochową”, główne uroczystości odpustowe.
Uroczystości odpustowe w sanktuarium w Borku Wlkp. na Zdzieżu rozpoczęły się 29 czerwca, a ich hasłem przewodnim są w tym roku, zgodnie z tematem Roku Duszpasterskiego, słowa: „Kościół naszym domem”.
Główne obchody rozpocznie procesja, która wyruszy 1 lipca przed południem z boreckiego rynku do sanktuarium pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji łowickiej Józefa Zawitkowskiego. Będą w niej niesione relikwie krwi bł. Jana Pawła II, które sanktuarium i parafia otrzymały od kard. Stanisława Dziwisza.
„To dla nas wielki zaszczyt i wyróżnienie, że w naszym sanktuarium, w którym od wieków czczona jest Matka Boża, będziemy mogli również modlić się w sposób szczególny za wstawiennictwem i w obecności relikwii bł. Jana Pawła II, który tak bardzo ukochał Maryję i uczył nas zawierzania się Jej” – zaznacza w rozmowie z KAI ks. Daniel Litkowski, kustosz boreckiego sanktuarium.
Papieskie relikwie, jak wyjaśnia ks. Litkowski, zostaną umieszczone na stałe w bocznym ołtarzu świątyni tak, aby cały czas były dostępne dla parafian i pielgrzymów. Dla zachowania wymogów bezpieczeństwa relikwiarz znajdować się będzie za szybą pancerną.
Na uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Pocieszenia, Pani Boreskiej, zaproszeni są jak co roku czciciele Maryi ze wszystkich grup społecznych, stanów i zawodów: chorzy i starsi, dzieci, młodzież, matki w stanie błogosławionym i całe rodziny, a także kapłani, osoby życia konsekrowanego i przedstawiciele służb mundurowych.
W tym roku w sposób szczególnie uroczysty charakter będzie miała Pielgrzymka Służb Mundurowych do Borku Wlkp., odbędzie się ona bowiem już po raz dziesiąty. Jej kulminacyjnym punktem będzie Eucharystia sprawowana w sanktuarium 1 lipca wieczorem pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego.
Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia usytuowane jest na przedmieściu Borku Wlkp. o nazwie Zdzież, które w XIV w. posiadało własne prawa miejskie. W miejscu, gdzie dziś stoi kościół biło niegdyś źródełko, przy którym niewidomy Jan z Borku doznał cudownego uzdrowienia po objawieniu się mu Maryi. Przypuszczać jednak można, że kult Matki Bożej zaczął rozwijać się w tym miejscu od końca XIII w.
Wówczas powstał zapewne również cudowny obraz, który w opinii wielu historyków jest starszy od obrazu jasnogórskiego. Zresztą Matka Boża Pocieszenia z Borku należała w Rzeczpospolitej do jednego z trzech najbardziej czczonych wizerunków Maryi, obok Matki Bożej Ostrobramskiej w Wilnie i Czarnej Madonny na Jasnej Górze, a w średniowieczu Borek nazywano także często „Wielkopolską Częstochową”.
Cudowny wizerunek Maryi z Dzieciątkiem uległ zniszczeniu podczas burzliwej historii sanktuarium i został powtórnie namalowany około połowy XVI w. przez anonimowego artystę. Koronował go koronami papieskimi w 1931 r. Prymas Polski kard. August Hlond. Podczas II wojny światowej sanktuarium boreckie, podobnie jak inne polskie kościoły, zostało zamknięte przez hitlerowskich okupantów, a cudowny wizerunek Maryi ukryto w prywatnym mieszkaniu w pobliskim Gostyniu. W 1946 r. rekoronował go metropolita poznański abp Walenty Dymek.
Zarówno podczas odpustu, jak i w ciągu roku, w sanktuarium boreckim polecane są Bogu za pośrednictwem Matki Bożej Pocieszenia wszystkie intencje pozostawiane tu przez pielgrzymów oraz te przesyłane pocztą i pocztą elektroniczną. Szczegóły dotyczące historii sanktuarium i sprawowanych w nim nabożeństw można znaleźć na jego stronie internetowej: www.parafianmp.2ap.pl.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.