Drukuj Powrót do artykułu

Bouar: w niedzielę sakra biskupa nominata Mirosława Gucwy

10 lutego 2018 | 13:21 | eb | Bouar/Tarnów Ⓒ Ⓟ

„Dla mnie żyć to Chrystus” – takie będzie hasło posługiwania nowego biskupa diecezji Bouar. W niedzielę, 11 lutego w Republice Środkowoafrykańskiej odbędą się święcenia biskupie ks. Mirosława Gucwy. Kapłan diecezji tarnowskiej od 1992 roku głosi Ewangelię w diecezji Bouar i jest zaangażowany w przywrócenie pokoju w tej części świata.

Święcenia odbędą się w katedrze Maryi Matki Kościoła w Bouar. Konsekratorami mają być nuncjusz apostolski w Republice Środkowoafrykańskiej Santiago De Wit Guzmán, arcybiskup Bangui kardynał Dieudonné Nzapalainga, a także biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Ks. Mirosław Gucwa od lat jest zaangażowany w dialog międzyreligijny, więc na święcenia biskupie przybędą też przedstawiciele kościołów protestanckich i muzułmanie.

11 lutego Kościół obchodzi Światowy Dzień Chorego. „ Na uroczystości zgromadzimy chorych i biednych. Ja ich nazywam VIP- ami Kościoła, bo to są osoby najważniejsze w Kościele. Od ich modlitwy i cierpienia wiele zależy” – mówi biskup nominat.

Ks. Mirosław Gucwa prosi wszystkich o modlitwę. „Polecam się modlitwie. Tej modlitwy, zwłaszcza o pokój, bardzo potrzebujemy” – powiedział.

W okresie rebelii w Republice Środkowoafrykańskiej biskup nominat Mirosław Gucwa dał początek działalności Platformie Religijnej. Jest to zgromadzenie przedstawicieli wyznawców religii chrześcijańskiej – katolików i protestantów oraz islamu. Celem tego zgromadzenia jest wspólna modlitwa, refleksja i działanie na rzecz pokoju.

O biskupie nominacie pamięta także rodzinna parafia w Pisarzowej, która duchowo będzie łączyć się z Bouar. „To honor, wyróżnienie, wielki dar dla parafii” – mówi proboszcz ks. Andrzej Bąk. Misjonarz odwiedził rodzinne strony w okresie świątecznym. „Wspieramy go, modlimy się za niego i nadal tak będzie” – dodaje proboszcz parafii w Pisarzowej. Nocna adoracja na początku lutego oraz nowenna misyjna w parafii to szczególna modlitwa za biskupa nominata i diecezję Bouar.

W niedzielę w kościołach diecezji tarnowskiej będzie czytany komunikat biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. Ordynariusz diecezji poprosił diecezjan o modlitwę w intencji biskupa Mirosława Gucwy i jego posługi dla diecezji Bouar.

„Biskup Mirosław Gucwa jest pierwszym tarnowskim misjonarzem, który został biskupem w Afryce. Cieszymy się, że posługa księdza Mirosława znalazła uznanie w oczach Ojca Świętego. Jest to również dostrzeżenie wielkiego zaangażowania misyjnego diecezji tarnowskiej” – podkreśla bp Jeż. Duchowny poprosił diecezjan, by modlili się także o pokój, za misje, misjonarzy i tych, którym oni posługują.

Transmisję ze święceń biskupich bpa Mirosława Gucwy przeprowadzi na swoim Facebooku o. Benedykt Pączka. Początek w niedzielę, 11 lutego godz 8:30.

Biskup nominat Mirosław Gucwa urodził się w roku 1963 w Pisarzowej. Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchowego w Tarnowie przyjął święcenia kapłańskie w roku 1988. Pierwsze cztery lata jego posługi kapłańskiej były związane z parafią św. Katarzyny w Grybowie. W październiku 1992 r. otrzymał z rąk biskupa Józefa Życińskiego krzyż misyjny i został posłany do pracy ewangelizacyjnej w Republice Środkowoafrykańskiej.

Od ponad ćwierć wieku, pracuje w diecezji Bouar, którą obecnie będzie kierował jako biskup diecezjalny. W czasie swej dotychczasowej posługi misyjnej pełnił on wiele istotnych funkcji: był proboszczem, rektorem niższego seminarium duchownego, kanclerzem kurii diecezjalnej, przewodniczącym Komisji Sprawiedliwości i Pokoju, a przez ostatnich 11 lat wikariuszem generalnym. Oprócz tego był również kapelanem miejscowego więzienia oraz miejskiego szpitala, w którym zapoczątkował duszpasterstwo chorych.

W czasie rebelii w Republice Środkowoafrykańskiej z narażeniem własnego życia organizował pomoc dla mieszkańców, był mocno zaangażowany w przywracanie pokoju i godzenie zwaśnionych stron, a także odznaczył się dużą odwagą w działaniach na rzecz uwolnienia porwanego misjonarza ks. Mateusza Dziedzica.

Ks. Mirosław Gucwa dał również początek działalności tzw. Platformie Religijnej, która gromadzi przedstawicieli wyznawców różnych religii. Celem tego zgromadzenia jest wspólna modlitwa, refleksja i działanie na rzecz pokojowego współżycia wyznawców różnych religii zamieszkujących w RCA. Ks. Mirosław Gucwa pozostaje też mocno zaangażowany jako promotor centrum edukacji dla kobiet, które w tym kraju mają utrudniony dostęp do kształcenia.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.