Boże Narodzenie w łódzkiej parafii greckokatolickiej
07 stycznia 2023 | 15:39 | Ks. Paweł Kłys | Łódź Ⓒ Ⓟ
6 stycznia, a więc 12 dni po obchodach Bożego Narodzenia w Kościele łacińskim, Wigilię Narodzenia Pańskiego obchodzi Kościół greckokatolicki. Wierni grekokatolickiej parafii pw. Ofiarowania Pańskiego w Łodzi zgromadzili się na nabożeństwie Welykiej Powieczeryji przygotowującej do Boskiej Liturgii celebrowanej o północy.
W liturgii greckokatolickiej w Łodzi uczestniczą głównie mieszkańcy Ukrainy, którzy przybyli do Polski uciekając przed wojną oraz Białorusini przyjeżdżający do Łodzi na studia oraz do pracy. Liturgia łódzkiej parafii greckokatolickiej celebrowana jest w języku ukraińskim.
W drugim dniu świąt – 8 stycznia – wierni Kościoła Greckokatolickiego wspominać będą Matkę Bożą, dzięki której Syn Boży stał się człowiekiem.
Kościół Greckokatolicki posługując się kalendarzem juliańskim celebruje swoje święta według starego stylu. – Mamy nadzieję, że już w przyszłym roku będziemy przeżywali święta razem – powiedział KAI o. Vasyl Berkyta, proboszcz łódzkiej parafii. – Decyzja o zmianie stylu jest w gestii biskupa, ale wszystko wskazuje na to, że przejdziemy na nowy styl – kalendarz gregoriański – stwierdził duchowny.
Modlitwy Welykiej Powieczeryji to śpiew, który poucza, by każda osoba usłyszała, że dzisiaj Pan Bóg przychodzi i jest razem z nami! Pod koniec tej liturgii odbywa się błogosławieństwo darów – 5 prosfor, wina, pszenicy i oleju. Dary te zostaną po liturgii rozdane wiernym.
– W nocy Bożego Narodzenia przychodzimy do Cerkwi na modlitwę. Dziękujemy tutaj Bogu za święta, oraz za wszystko co od Boga otrzymaliśmy, ale i prosimy o dobrą przyszłość, a szczególnie o to, by nastał pokój w naszym kraju – na Ukrainie. Najważniejsze byśmy wygrali tę wojnę – mówi Shuliha Roman.
– To jest dla nas szczególny czas, bo zbiera się cała rodzina. Święta to jest czas, kiedy myślimy o Narodzeniu Jezusa w naszych rodzinach tak na nowo i modlimy się o Boże prowadzenie na przyszły rok oraz dziękujemy za wszystko, co się stało w minionym roku – mówi Natalia Grygiel.
Grekokatolicy z Łodzi i okręgu łódzkiego gromadzą się na wspólną modlitwę w kaplicy św. Krzysztofa przy parafii oo. Jezuitów Łodzi (ul. Sienkiewicza 60) w każdą niedzielę o godz. 9:00. Natomiast o godz. 12:00 liturgia niedzielna jest sprawowana w dolnym kościele parafii oo. Pasjonistów (al. Pasjonistów 23).
Kościół Greckokatolicki w Polsce podzielony jest na 3 diecezje wchodzące w skład metropolii przemysko-warszawskiej. Podział wygląda następująco: archieparchia przemysko-warszawska z arcybiskupem Eugeniuszem Popowiczem, eparchia wrocławsko – koszalińską z biskupem Włodzimierzem Juszczakiem oraz eparchia olsztyńsko-gdańska z biskupem Arkadiuszem Trochanowskim. Diecezje podzielone są na dekanaty.
Łódź, należy do earchiparchi przemysko-warszawskiej, która swoim terytorium obejmuje łacińskie metropolie: przemyską, krakowską, lubelską, łódzką, warszawską (oprócz diecezji płockiej) oraz diecezję radomską (wchodzącą w skład metropolii częstochowskiej).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.