Drukuj Powrót do artykułu

Bp Andrzej Jeż ustanowił w Mielcu kapitułę

29.12.2017 , eb, Mielec Ⓒ ℗

Sample Fot. Kroton / Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0 pl)

Biskup Andrzej Jeż powołał w Mielcu Kapitułę Kolegiacką pw. św. Mateusza. W jej skład weszło sześciu kanoników gremialnych oraz trzydziestu honorowych.

– To ważne wydarzenie w życiu diecezji, a także wiernych w Mielcu – mówi ordynariusz diecezji tarnowskiej bp Andrzej Jeż. – Chcieliśmy zauważyć region mielecki, który wpisuje się aktywnie w duszpasterstwo diecezji tarnowskiej. Równocześnie charakteryzuje się pewną formą religijności i zwyczajów. Przez to Mielec i okolice powinny cieszyć się z istnienia kapituły – dodaje bp Andrzej Jeż.

Prepozytem mieleckiej kapituły będzie ks. Janusz Kłęczek. Jak mówi, kapłani obejmą szczególną opieką osoby starsze oraz chore. – Czeka nas praca charytatywna w nawiązaniu do tego, co przed wiekami robili mansjonariusze, czyli duchowni niższej rangi, w Mielcu. Opieka nad chorymi, a istotnym zadaniem będzie fundowanie turnusów rehabilitacyjnych dla osób, które potrzebują tej pomocy. Tak jak na przykładzie innych kapituł, gdzie m.in. fundowane są stypendia dla młodzieży. U nas będziemy opłacać koszty turnusów rehabilitacyjnych – mówi ks. Janusz Kłęczek.

Uroczystości związane z instalacją kapituły mieleckiej odbędą się na przełomie lutego i marca.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.