Bp Andrzej Jeż: limanowska świątynia jest syntezą wielkiej wiary, patriotyzmu i pracowitości
09 listopada 2024 | 20:28 | xtś | Limanowa Ⓒ Ⓟ
Dziś w Limanowej odbył się II Zjazd Limanowian. To wyjątkowe spotkanie podkreślające wartość jedności i wzajemnej sympatii, zgromadziło licznych uczestników, w tym przedstawicieli społeczności lokalnej oraz osoby związane z regionem poprzez swoją historię lub więzi rodzinne. Uroczystości rozpoczęły się Mszą w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej, której przewodniczył bp Andrzej Jeż. W kazaniu odniósł się do głębokich duchowych i kulturowych korzeni Limanowszczyzny oraz do znaczenia wiary jako fundamentu jedności i przyszłości wspólnoty.
Kościół jako żywa wspólnota
Bp Andrzej Jeż, nawiązując do obchodzonego w Kościele święta poświęcenia Bazyliki św. Jana na Lateranie, podkreślił uniwersalny wymiar każdej świątyni, która nie jest jedynie budowlą z kamieni, lecz symbolem żywego Kościoła – wspólnoty wiernych. Zaznaczył, że limanowska bazylika, będąca sanktuarium maryjnym, stanowi szczególne miejsce łączące limanowian – tych mieszkających w regionie i tych rozsianych po całym świecie. „Każdy i każda z nas ma różne osobiste przeżycia związane z tą świątynią. Jest ona punktem odniesienia dla całej Limanowszczyzny – duchowym i historycznym dziedzictwem, które przekazujemy następnym pokoleniom” – mówił biskup Jeż.
Wiara jako fundament życia
W kazaniu biskup zwrócił uwagę na wartość wiary jako podstawy, na której budowana jest przyszłość wspólnoty. Wskazał na wielką rolę duchowości i tradycji rodzinnych w kształtowaniu kolejnych pokoleń limanowian. „Jezus Chrystus jest kamieniem węgielnym, na którym opiera się życie nasze i naszej społeczności. To On nadaje sens naszej codzienności i naszej przyszłości” – podkreślił hierarcha.
Biskup Jeż zauważył również, że Limanowszczyzna, choć zmaga się z wyzwaniami współczesności, wciąż pozostaje miejscem, gdzie pielęgnowane są wartości takie jak pracowitość, wiara i solidarność. Wspomniał o wybitnych osobach wywodzących się z tego regionu, którzy reprezentują Limanowszczyznę na polu nauki, kultury i innych dziedzin życia.
Kazanie zakończyło się wezwaniem do przekazywania duchowego i kulturowego dziedzictwa przyszłym pokoleniom, a także do czerpania nadziei i siły z wiary w obietnicę Chrystusa. „Niech limanowska bazylika będzie dla nas zawsze znakiem jedności i korzeni, które prowadzą nas ku przyszłości pełnej nadziei” – zakończył biskup Jeż.
Po Mszy świętej uczestnicy złożyli kwiaty przed pomnikiem św. Jana Pawła II.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.