Bp Bagiński o bp. Adamiuku: wybitny człowiek wiary, patriota i miłośnik ziemi lwowskiej
01 września 2013 | 18:51 | hh Ⓒ Ⓟ
Wybitnym człowiekiem wiary, patriotą i miłośnikiem ziemi lwowskiej był bp Antoni Adamiuk, którego 100. rocznica urodzin przypadnie w tym roku – przypomniał emerytowany biskup pomocniczy diecezji opolskiej bp Jan Bagiński podczas Mszy w Głubczycach.
W kazaniu przybliżył historię życia biskupa pomocniczego diecezji opolskiej „Antoni Adamiuk urodził się 18 grudnia 1913 roku w Pensylwanii w Stanach Zjednoczonych. Jeszcze przed wybuchem I wojny światowej wrócił z matką do Polski, do rodzinnych stron koło Tarnopola i zamieszkał w Maksymówce w powiecie Zbaraż. Średnie wykształcenie zdobył w gimnazjum im. J. Słowackiego w Tarnopolu, uzyskując w nim świadectwo dojrzałości. Po ukończeniu studiów teologicznych z rąk abp. Twardowskiego w katedrze lwowskiej otrzymał święcenia kapłańskie” – przypomniał biskup senior.
„Okres wojny, jako nowo wyświęcony kapłan, przeżył w parafii Busk, gdzie z podziwu godną cierpliwością i odwagą posługiwał wiernym, także grekokatolikom” – mówił bp Bagiński. „Władze okupacyjne zabraniały wtedy nauczania dzieci religii. Duchowni greckokatoliccy bojąc się o los swoich rodzin w przypadku aresztowania ojca rodziny, posyłali swoje dzieci grekokatolickie ks. Antoniemu Adamiukowi na katechizację, bo on się nie bał i nauczał. Wtedy też tragedię Sybiru przeżyli rodzice Antoniego oraz siostra. Ojciec zmarł z wycieńczenia, szwagier zginął w Katyniu, matka z siostrą szczęśliwie powróciły z Sybiru wiosną 1945 roku” – dodał.
Bp Bagiński podkreślał związek bp. Adamiuka z Głubczycami. „Ks. Antoni na początku czerwca 1944 roku musiał opuścić umiłowane strony i przybył najpierw na teren diecezji tarnowskiej, a po kilku miesiącach na Śląsk opolski. Osiedlił się w Głubczycach, gdzie został katechetą w gimnazjum i liceum oraz obsługiwał parafie w Szonowie i Klisinie, w których zamieszkali ludzie z okolic Buska. Rok później został dziekanem dekanatu głubczyckiego oraz pozostał nadal katechetą, ucząc religii, a także innych przedmiotów”.
„Bp Franciszek Jop mianował ks. Adamiuka wizytatorem religii, a później kanclerzem kurii diecezjalnej” – kontynuował bp Bagiński. „7 czerwca 1970 roku ogłoszona została nominacja ks. Antoniego Adamiuka na biskupa pomocniczego diecezji opolskiej. Jako hasło swoje wybrał nowy biskup: „Fiat voluntas Tua”, czyli „niech się stanie Twoja wola”. Bp Antoni szczególną wagę przywiązywał do posługi kaznodziejskiej i katechetycznej, a nie lubił pracy w biurze i administracji. Można było odnosić wrażenie, że homilie wygłaszał dość monotonnie. Nie lubił zawiłych dociekań filozoficznych i teologicznych. Odczuwało się jednak wybitny talent katechetyczny. Zwięźle i jasno przekazywał zasady życia chrześcijańskiego, także w odniesieniu do porządku społecznego. Przy tym obficie sięgał do literatury pięknej, której był wielkim znawcą. Opiewał dzieje ojczystego kraju, mówił pięknym językiem polskim” – zaakcentował.
Kaznodzieja szczególnie podkreślał talent pedagogiczny bp. Adamiuka. „Katechizacja była jego żywiołem. Kochał młodzież, doskonale znał psychikę dzieci i młodzieży. Nie tylko sam był doskonałym katechetą, ale w tej dziedzinie uczynił wiele dla innych katechetów” – dodał. Bp Antoni Adamiuk był znany szeroko poza granicami diecezji opolskiej, opracował „Mały katechizm”, czyli podręcznik przygotowania dzieci do I Komunii Świętej, a także „Historię biblijną dla dzieci” i „Katechizm dla dorosłych”.
Bp Bagiński wspomina bp. Adamiuka z sentymentem: „Z usposobienia był bardzo towarzyski i kontaktowy. Kilkanaście lat razem pracowaliśmy w kurii. Byłem zbudowany jego otwartością dla osób przychodzących do kurii, zarówno duchownych, jak i świeckich. Księża chętnie wstępowali do niego na rozmowę o problemach katechetycznych lub w sprawach utrudniania przez ówczesne władze prac budowlanych przy kościele. Władze państwowe nie były z tego powodu zadowolone i wielokrotnie apelowały do ordynariusza, aby wyciszył swego sufragana, krytykującego rząd za niesprawiedliwość i krzywdę wyrządzaną obywatelom. W okresie „Solidarności” bp Adamiuk bronił wolności i ludzi pracy” – powiedział.
– W życiu prywatnym cechowała bp. Adamiuka wielka miłość do Lwowa i do rodaków z Kresów Wschodnich – przypomniał kaznodzieja. Gdy na ten temat z kimś rozmawiał, był ciepły, pogodny i serdeczny. Tęsknił za Lwowem – podkreślił.
Inicjatorem uroczystości z okazji 100. rocznicy urodzin bp. Antoniego Adamiuka była parafia pw. Narodzenia NMP w Głubczycach oraz głubczycki Klub Biegacza. Obchody połączone były z upamiętnieniem 70. rocznicy zbrodni wołyńskiej. Po Mszy św. został poświęcony portret zmarłego bp. Antoniego oraz kamień przywieziony z Maksymówki – miejscowości na Kresach Wschodnich, w której się urodził.
1 czerwca 1970 ks. Adamiuk został mianowany biskupem pomocniczym diecezji opolskiej ze stolicą tytularną Ala Miliaria. Sakrę biskupią otrzymał 5 lipca 1970 z rąk bp. Franciszka Jopa. 2 września 1989 po osiągnięciu wieku emerytalnego papież Jan Paweł II przyjął jego dymisję z urzędu. Bp Adamiuk zmarł 25 stycznia 2000 roku w Opolu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.