Drukuj Powrót do artykułu

Bp Balcerek: Adwent przynosi pokój, radość i ufność

03.12.2017 , ms, Poznań, 03-12-2017 Ⓒ ℗

Czas Adwentu to czas nadziei. Nadzieja chrześcijańska mimo różnych krzyży i przeciwności owocuje w naszym życiu pokojem, radością wewnętrzną i ufnością – mówił na rozpoczęcie Adwentu bp Grzegorz Balcerek. Poznański biskup pomocniczy uczestniczył w uroczystej Mszy św. dla katechumenów.

W 1. niedzielę Adwentu w parafii pw. Matki Boskiej Bolesnej w Poznaniu rozpoczęło się przygotowanie do przyjęcia sakramentów Chrztu św., Bierzmowania i Eucharystii przez osoby dorosłe. W tym roku w archidiecezjalnym ośrodku katechumenat rozpoczęło siedem osób, które aż do świąt Wielkanocy przygotowywać się będą do przyjęcia sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego.

„Staniecie się nie tylko dziećmi Bożymi, ale zostaniecie włączeni w wielką rodzinę, wspólnotę wiary, jaką jest Kościół. A więc Adwent, jako oczekiwanie, które się spełni w noc zmartwychwstania” – mówił do katechumenów bp Balcerek.

W homilii biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej przypomniał biblijny sens oczekiwania na Mesjasza i znaczenie wielkich postaci Adwentu, wśród nich św. Jana Chrzciciela, Maryi i św. Józefa. Przekonywał, że pomimo różnorakiego zła, niesprawiedliwości i nędzy grzechu, chrześcijanie powinni angażować się w tworzenie dobra, każdy według swojego powołania i swoich możliwości.

„Chrystus jest naszą nadzieją. Tylko On jest samą miłością, tylko Jego miłosierdzie może nas uwolnić z grzechów, tylko w Nim jest ostateczne zwycięstwo nad śmiercią i cierpieniem. On, Chrystus, jest jedynym i prawdziwym Odkupicielem człowieka” – mówił bp Balcerek.

„Obok wiary i miłości nadzieja jest cnotą zakorzenioną w Bogu, darowaną nam w sakramencie chrztu św. Jest darem, ale też cnotą, to znaczy sprawnością, jaką powinniśmy nieustannie w sobie doskonalić. Właśnie tym mają się wyróżniać chrześcijanie – nadzieją” – podkreślił biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.