Drukuj Powrót do artykułu

Bp Balcerek: Chrystus jest Królem cywilizacji miłości

26.11.2017 , msz, Poznań, 26-11-2017 Ⓒ ℗

„Chrystus jest Królem cywilizacji miłości – budowana jest ona na Bożych wartościach, których człowiek nie tworzy, ale odczytuje w Bożym objawieniu: prawda – sprawiedliwość – dobro” – powiedział bp Grzegorz Balcerek w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Przypomniał, że wartości te mają swoje źródło w Bogu.

W poznańskiej katedrze biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej przewodniczył Mszy św. w patronalne święto Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

W homilii przypomniał, że budowanie królestwa Bożego polega na głoszeniu go, tak jak czynił to od początku Chrystus.

„Akcja Katolicka i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży mają nas inspirować do czynnego angażowania się w życie społeczne i do przemieniania tego świata w duchu Ewangelii. Wszak wszyscy jesteśmy posłani przez Chrystusa, o czym przypomina nam hasło kończącego się roku duszpasterskiego: Idźcie i głoście” – zauważył kaznodzieja.

„Trzeba brać przykład z Jezusa, który wysyłał Apostołów z tym, co mieli. Naszym zadaniem jest być świadkiem tego, co najpierw jest naszym doświadczeniem wiary. Trzeba być świadkiem tego nawet wtedy, gdy słyszymy, jak i nasz Mistrz słyszał: trudna jest ta mowa. Któż jej może słuchać?” – przekonywał biskup.

Bp Balcerek przypomniał, że w przyszłym roku w Rzymie odbędzie się Synod Biskupów poświęcony młodzieży. Zachęcił członków KSM-u do czynnego zaangażowania się w to wydarzenie.

Podczas Eucharystii 20 kandydatów zostało przyjętych do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Młodzi uroczyście złożyli przyrzeczenie wiernej służby Bogu, Kościoła i ojczyźnie.

Członkowie Akcji Katolickiej odmówili akt zawierzenia stowarzyszenia św. Janowi Pawłowi II, jej patronowi.

Rok 2017 jest rokiem jubileuszowym Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

W archidiecezji poznańskiej 23 listopada 1997 r. odbyła się uroczysta inauguracja pracy parafialnych oddziałów Akcji Katolickiej.

Również 20 lat temu, 1 lutego 1997 r. w archidiecezji poznańskiej zostało erygowane Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Powołano wtedy 8 oddziałów, m.in. istniejące do dziś oddziały w Luboniu, Szamotułach i reaktywowany w tym roku po kilkuletniej przerwie oddział w Opalenicy.

W archidiecezji poznańskiej działa 21 oddziałów i 3 koła akademickie KSM. Przez minione 20 lat aż 828 osób złożyło przyrzeczenie służby Bogu i Ojczyźnie.

Przez 20 lat w KSM było zaangażowanych ponad 820 osób.

Akcję Katolicką erygował kard. August Hlond w 1930 r. właśnie w Poznaniu, gdzie miał swoją siedzibę nowo powołany Naczelny Instytut Akcji Katolickiej.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.