Bp Balcerek: chrześcijanin powinien lękać się tylko grzechu
02 lipca 2020 | 17:28 | ms | Borek Ⓒ Ⓟ
Bojaźń Boża to dar, który uwalnia człowieka od wszelkich lęków ziemskich i pozostawia w duszy jeden tylko lęk, lęk przed obrazą Boga, przed popełnieniem grzechu, bo to jest nasze największe nieszczęście – mówił podczas uroczystości Maryjnych w Borku Wielkopolskim bp Grzegorz Balcerek.
Tradycyjnie w tym znanym sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia odbyły się kilkudniowe uroczystości odpustowe, w tym roku w reżimie sanitarnym.
„Ostatnio wielu ludzi boi się zarażaniem koronawirusem. Najmilsi, w maju udzielałem sakramentu bierzmowania w jednej z parafii naszej archidiecezji. Rodzice młodzieży przysłali zapytanie, czy ich dzieci mogą przyjąć bierzmowanie bez Komunii św., bo boją się, że Hostia ich zarazi. Otóż mówię wam z całą odpowiedzialnością: Pan Jezus w Komunii św. nikogo nie zarazi. Nie bójcie się przychodzić na Mszę św., nie bójcie się z szacunkiem przyjmować Eucharystię!” – mówił bp Balcerek.
Poznański biskup pomocniczy przypomniał postaci Sług Bożych o. Wenantego Katarzyńca i ks. Aleksandra Woźnego, więźnia Dachau, wikariusza w Borku.
„W jednej z nauk wspominał o swoich lękach. Najpierw o lęku, jaki przeżywał w niemieckim obozie koncentracyjnym Dachau. Podobnie było po wojnie, kiedy został aresztowany przez komunistów i bał się, że zostanie zesłany na Syberię. Tak długo był w nim ten lęk, aż oddał go Maryi i wtedy przyszło pełne uspokojenie” – mówił bp Balcerek.
Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej zachęcał, by oddać każdy lęk w modlitwie Matce Bożej. Przypominał też, że o. Wenanty w czasach zarazy hiszpanki wzywał: „Nie bójcie się! – powtarzam – tylko klęknijcie do modlitwy! Bóg jest Panem naszego życia”.
Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia usytuowane jest na przedmieściu Borku Wielkopolskiego o nazwie Zdzież, które w XIV w. posiadało własne prawa miejskie. W miejscu, gdzie dziś stoi kościół biło niegdyś źródełko, przy którym niewidomy Jan z Borku doznał cudownego uzdrowienia po objawieniu się mu Maryi.
Cudowny wizerunek Maryi z Dzieciątkiem uległ zniszczeniu podczas burzliwej historii sanktuarium i został powtórnie namalowany około połowy XVI w. przez anonimowego artystę. 2 lipca 1931 r. uroczyście koronował go koronami papieskimi kard. August Hlond.
Rokrocznie do sanktuarium w lipcu pieszo i różnymi środkami lokomocji przybywają tłumy wiernych zanoszących swe modlitwy do Boga za wstawiennictwem Matki Bożej Pocieszenia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.