Drukuj Powrót do artykułu

Bp Balcerek do ministrantów: módlcie się na różańcu

13 października 2018 | 17:56 | ms | Poznań Ⓒ Ⓟ

Jeśli posługujący w liturgii uczynią z różańca swoją codzienną modlitwę, wtedy zapewne obronią się przed zjawiskiem wypalenia ministranckiego, przed rezygnacją z pełnienia swoich funkcji liturgicznych – mówił w katedrze poznańskiej bp Grzegorz Balcerek. We mszy św. uczestniczyli nowo mianowani lektorzy, psałterzyści, ceremoniarze i animatorzy liturgiczni archidiecezji poznańskiej.

Stu trzydziestu młodych ministrantów przyjęło z rąk bp. Balcerka błogosławieństwo do pełnienia nowych posług.

„Możemy powiedzieć, że w historii modlitwy różańcowej powtarzało się charakterystyczne zjawisko: zaniechanie praktyki odmawiania różańca, pociągało za sobą kryzys w postaci osłabienia wiary i duchowego zamętu. Ale wtedy Bóg powoływał apostołów tej maryjnej modlitwy” – mówił do uczestników liturgii bp Balcerek.

Poznański biskup pomocniczy przypomniał postać ks. Wiktora Ożarowskiego, który na ziemie polskie w pierwszej połowie XIX w. mimo zakazów i grożących represji przeszczepił z Francji Bractwa Żywego Różańca, a także bł. Honorata Koźmińskiego.

„Dziś, gdy wydaje się, że żyjemy w czasie wielkiego zamętu, chaosu i bardzo szybko zmieniającej się mentalności, trzeba abyśmy powrócili do systematycznej, regularnej, codziennej modlitwy różańcowej” – zachęcał ministrantów bp Balcerek.

Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej dziękował rodzicom, że „na przekór różnym trendom są w Kościele i z Kościołem”. „Jest to niewątpliwie owoc wiary rodziny” – zauważył bp Balcerek.

Nowo mianowani lektorzy i ceremoniarze przygotowywali się do pełnienia posługi podczas specjalnych kursów organizowanych przez duszpasterstwo służby liturgicznej archidiecezji poznańskiej. „W naszej archidiecezji posługę ministranta pełni kilka tysięcy zaangażowanych w życie parafii młodych ludzi” – mówi KAI ks. Adam Pieckenhagen, duszpasterz służby liturgicznej.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.