Bp Balcerek: dziękujemy rolnikom za ich wytrwałość i pracę
08 września 2024 | 14:38 | ms | Racot Ⓒ Ⓟ
– Bez Waszej pracy nie moglibyśmy cieszyć się owocami tej ziemi. Wasze ręce niosą błogosławieństwo dla nas wszystkich. Prosimy, aby Bóg nadal błogosławił Waszej pracy, abyście mogli cieszyć się obfitymi plonami i zdrowiem – mówił podczas dożynek w Racocie w archidiecezji poznańskiej bp Grzegorz Balcerek. We Mszy św. dziękczynnej odprawianej na hipodromie wzięli udział rolnicy i sadownicy z dożynkowymi wieńcami.
„Dożynki to wyjątkowy moment, w którym chcemy podziękować Bogu za obfitość ziemi, ale także wyrazić nasz szacunek i wdzięczność tym, którzy przez cały rok ciężko pracowali, aby zapewnić nam chleb i inne dary natury. Słowa Pisma Świętego przypominają nam, że człowiek został stworzony, aby uprawiać ziemię i troszczyć się o nią. Ziemia została powierzona w nasze ręce, a rolnictwo jest jednym z najstarszych powołań człowieka” – mówił bp Balcerek.
Poznański biskup pomocniczy zauważył, że praca rolnika nie jest łatwa, wymaga siły, wytrwałości oraz odwagi. „Ale ten trud ma głęboki sens. Praca rolnika jest nie tylko pracą fizyczną, ale także duchową. Uprawianie ziemi to współpraca z Bogiem Stwórcą, który daje wzrost każdej roślinie. Rolnicy są narzędziami w Jego rękach, uczestnikami wielkiego dzieła stworzenia” – mówił bp Balcerek.
„Gdy dziś wraz z rolnikami dziękujemy za plony ziemi, warto uświadomić sobie, że wszystko jest darem Bożym i za wszystko winniśmy być wdzięczni. W naszych codziennych modlitwach, ale także w każdej chwili naszego życia, dziękczynienie powinno zajmować centralne miejsce” – zauważył biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej.
Wskazał też, że dziękczynienie otwiera serca na Bożą łaskę, przemienia je, jest aktem wiary. „Dziękczynienie jest nie tylko obowiązkiem chrześcijanina, ale przede wszystkim źródłem radości i pokoju. Kiedy nasze serca są wypełnione wdzięcznością, łatwiej jest nam dostrzec Bożą obecność w naszym życiu i docenić wszystkie Jego dary” – mówił bp Balcerek.
„Niech ten chleb, który dzisiaj dzielimy, będzie symbolem wspólnoty, wdzięczności i miłości. Niech nasze dożynkowe święto będzie okazją do przypomnienia sobie o tym, jak wielkim darem jest ziemia, na której żyjemy, i jak wielkim darem jest człowiek, który o nią dba” – podkreślił poznański biskup pomocniczy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.