Drukuj Powrót do artykułu

Bp Balcerek: głoszenie Ewangelii rozpoczyna się od Kościoła Domowego

09 lutego 2018 | 13:41 | Poznań / ms Ⓒ Ⓟ

Mamy świadomość, że głoszenie Ewangelii rozpoczyna się od Kościoła Domowego: gdy rodzice proszą o chrzest dla swojego dziecka, jednocześnie zobowiązują się do jego religijnego wychowania, aby mogło wzrastać w wierze, w której zostało ochrzczone – mówił w Poznaniu bp Grzegorz Balcerek.

W sanktuarium Matki Bożej w Cudy Wielmożnej zakończyło się 15. Jerycho Różańcowe, czyli siedmiodniowa modlitwa, nieprzerwane czuwanie grup osób przed Najświętszym Sakramentem.

„Wymowny jest obraz rozpadających się po wytrwałej modlitwie Izraelitów murów Jerycha. Każdy czas niesie jednak inne wyzwania. Każdy czas każe nam stawiać czoła innym problemom, ale wspólne jest zawsze jedno, czyli ostateczne zwycięstwo Boga, który chce, abyśmy mieli życie i mieli je w obfitości” – mówił w homilii bp Balcerek.

Poznański biskup pomocniczy nawiązał do wołania papieża Franciszka o pokój na świecie, zachęcając, by jak najwięcej ludzi dobrej woli włączyło się w duchową „batalię” o pokój, który swe źródło ma w ludzkim sercu.

„Modlitwa różańcowa uświadamia nam, że każdy z nas, przez Boga do czegoś powołany, musi owocnie przeżyć swoje osobiste zwiastowanie i powiedzieć Bogu swoje «fiat». Jednocześnie modlitwa różańcowa jest medytacją nad Dobrą Nowiną, jaką Jezus objawił człowiekowi” – zauważył bp Balcerek.

Nawiązując do rocznicy 1050-lecia biskupstwa poznańskiego i 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości kaznodzieja przypomniał, że lekcje historii nieraz były dla Polaków bolesne. „Gdy człowiek zapomina o Bożych wartościach, egoistycznie myśli tylko o własnym interesie, zamiast miłości pielęgnuje w sercu zazdrość i nienawiść, wówczas staje się łatwym łupem zła” – mówił bp Balcerek.

Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej prosił uczestników Jerycha, by modlili się zwłaszcza za rodziny o realizowanie zobowiązań wynikających z chrztu św.

Sanktuarium Matki Bożej w Cudy Wielmożnej Pani Poznania położone jest w pobliżu poznańskiego Starego Rynku. Duszpasterzują w nim franciszkanie konwentualni.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.