Bp Balcerek: kanonizacja Jana Pawła II jest pieczęcią Kościoła
27 kwietnia 2014 | 18:05 | msz Ⓒ Ⓟ
Kanonizacja Jana Pawła II jest pieczęcią Kościoła, potwierdzeniem dzieła spełnionego przez papieża z Polski – mówił w sanktuarium Bożego Miłosierdzia na poznańskim Piątkowie bp Grzegorz Balcerek. Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej przewodniczył uroczystej Mszy św. dziękczynnej za kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII.
Modlitwie poznaniaków towarzyszyły relikwie św. Jana Pawła II oraz krzyż Światowych Dni Młodzieży i ikona Salus Populi Romani. Znaki ŚDM przywieźli do świątyni przedstawiciele Duszpasterstwa Młodzieży „Jordan”.
Eucharystię w wypełnionym po brzegi kościele poprzedziła Koronka do Bożego miłosierdzia i akt zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu, który odczytał bp Balcerek.
W homilii kaznodzieja podkreślił, że dzisiejsze święto Kościół obchodzi dzięki papieżowi Polakowi, który wprowadził je do kalendarza liturgicznego. Przypomniał, że polecenie obchodzenia święta Miłosierdzia Bożego otrzymała św. siostra Faustyna. „Św. Faustyna miała łaskę proroctwa słowa i obrazu, którym współcześni jej nie chcieli dawać wiary” – mówił bp Balcerek. Przywołał też słowa Pana Jezusa, zanotowane przez zakonnicę o iskrze, która wyjdzie z Polski na „ostateczne Moje czasy”. Kaznodzieja zaznaczył, że tą iskrą byli św. Faustyna, św. Jan Paweł II, bł. ks. Michał Sopoćko i „wielu innych, którzy są sługami Miłosierdzia Bożego”. Podkreślił, że iskrami miłosierdzia są też uczynki miłosierdzia czynione przez każdego z nas w Parafialnych Zespołach Caritas, Szkolnych Kołach Caritas, w rodzinach i społecznościach. Dziełem miłosierdzia jest też przebaczenie. „Bez niego nie go nie ma miłości małżeńskiej ani właściwej atmosfery w miejscach pracy” – zauważył bp Balcerek.
„Życzę, by każdy z nas zaczerpnął iskry miłosierdzia od Chrystusa miłosiernego, a one połączone w jedno niech zapalą świat miłością miłosierną” – dodał kaznodzieja.
W poznańskim sanktuarium zgromadziły się rzesze parafian oraz licznie przybyli pielgrzymi, siostry zakonne i harcerki.
Wybudowany pod koniec lat 80. XX w. kościół pw. Miłosierdzia Bożego na poznańskim osiedlu Jana III Sobieskiego od 2001 roku pełni funkcję Archidiecezjalnego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.