Bp Balcerek: każdy z nas posiada misję ewangelizowania
25 października 2016 | 09:38 | msz Ⓒ Ⓟ
„Każdy z nas posiada misję ewangelizowania, ponieważ cały Kościół jest misyjny” − mówił bp Grzegorz Balcerek w poniedziałek, 24 października, podczas spotkania Rodziny Radia Maryja w Obrze, w ramach tygodnia misyjnego: „Misjonarze świadkami miłosierdzia”.
Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej przewodniczył uroczystej Mszy św. w kościele klasztornym ojców oblatów pw. św. Jakuba Większego w Obrze, transmitowanej przez Telewizję TRWAM.
W piątym spotkaniu Rodziny Radia Maryja, zorganizowanym w ramach Tygodnia Misyjnego, uczestniczyli słuchacze i sympatycy m.in. z Leszna, ze Wschowy, z Nowego Tomyśla, Opalenicy, Grodziska Wlkp.
W homilii bp Balcerek podkreślił, że człowiek nie po to został stworzony, by zatracił się w tym, co doczesne i ulotne, ale by został zbawiony. „Jezus zwraca się do uczniów ze słowami: „idźcie i głoście”. Ten nakaz dotyczący spraw Bożych wymaga natychmiastowej realizacji ze strony uczniów” − mówił kaznodzieja.
Zaznaczył, że Kościół jest posłuszny woli Bożej i kontynuuje misję zapoczątkowaną przez Jezusa Chrystusa.
Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej przypomniał, że polscy misjonarze są obecni w 97 krajach świata. Wśród ponad dwóch tysięcy zwiastunów Dobrej Nowiny są kapłani diecezjalni i zakonni, bracia zakonni, siostry oraz osoby świeckie. „Oni zrozumieli, co oznacza nakaz misyjny Jezusa” − stwierdził ksiądz biskup.
Kaznodzieja zauważył, że dziś dużym zainteresowaniem cieszą się wyjazdy młodych ludzi, którzy po odpowiednim przygotowaniu, w ramach wakacji czy urlopów, wyjeżdżają na wolontariat misyjny, by wspierać misjonarzy w ich pracy. Przypomniał, że wśród wielu środowisk misyjnych taką formę wyjazdów umożliwiają Salezjański Wolontariat Misyjny, Werbistowski Wolontariat Misyjny Apollos, wolontariaty przy zgromadzeniach, np. kombonianów, oblatów, wspólnota Przymierze Miłosierdzia czy Akademickie Koło Misjologiczne działające w Poznaniu.
Bp Balcerek zauważył, że owocem wyjazdów na wolontariat misyjny są powołania wielu ich uczestników do poświęcenia życia dziełu misyjnemu. „Zaangażowanie młodych w misje to znak, że nie możemy nie wspierać tych dzieł” − stwierdził ksiądz biskup.
„Wolontariaty misyjne ciągle się rozwijają, wiele osób włączających się w to dzieło powołuje się na przykład dr Wandy Błeńskiej, która ponad 40 lat życia poświęciła pomocy chorym na trąd w Ugandzie” − zaznaczył kaznodzieja. Podkreślił, że co miesiąc przy jej grobie na poznańskim cmentarzu przy ul. Nowin gromadzą się ludzie, by modlić się za misjonarzy i o ducha misyjnego dla naszego Kościoła.
Bp Balcerek zwrócił uwagę na potrzebę głoszenia współczesnemu światu Bożego miłosierdzia. „Świat potrzebuje jasnego świadczenia słów i czynów uczniów Chrystusa, potrzebuje światła Ewangelii, co dobrze rozumieją misjonarze” − mówił kaznodzieja. Przekonywał, że potrzebna jest dziś misyjna odwaga i dyspozycyjność, by nieść wszystkim ludziom dobrą nowinę, która wyzwala i pociesza.
Przypomniał, że od 90 lat z Obry na peryferie świata wyruszają młodzi bracia zakonni i kapłani, by głosić Ewangelię o miłosierdziu Bożym. „Bogu niech będą dzięki za misjonarzy oblatów, dokądkolwiek Jezus Chrystus zechciał ich posłać, za polskich oblatów, którzy usłyszeli przynaglenie idźcie i głoście i zwiastują Ewangelię z dala od ojczyzny” − mówił kaznodzieja.
Klasztor w Obrze pełni funkcję Wyższego Seminarium Duchownego od 1926 r.
Zgromadzenie oblatów Maryi Niepokalanej założył św. Eugeniusz de Mazenod, późniejszy biskup Marsylii, 25 stycznia 1816 roku w Aix-en-Provence. Obecnie liczy ono 3895 zakonników, w tym 311 w Polsce oraz prawie kolejnych 300 za granicą. Oblaci są obecni na wszystkich kontynentach, w ponad 25 krajach. Ich głównym zadaniem jest ukazywanie Chrystusa i Jego Królestwa najbardziej opuszczonym oraz niesienie Dobrej Nowiny ludom, które jeszcze jej nie przyjęły.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.