Drukuj Powrót do artykułu

Bp Balcerek: Maryja Wniebowzięta ukazuje sens tajemnic swego życia

15.08.2017 , msz, Piłka, 15-08-2017 Ⓒ ℗

„Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ukazuje nam sens wszystkich tajemnic Jej życia i jednocześnie uczy nas owocnie przeżywać nasze życie” – zauważył bp Grzegorz Balcerek podczas uroczystości odpustowych, połączonych z jubileuszem 250-lecia parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w wielkopolskiej Piłce.

W homilii bp Balcerek podkreślił, że wszystkie wydarzenia z życia Maryi „były tylko etapami na drodze do ostatecznej tajemnicy, tajemnicy Wniebowzięcia”.

Kaznodzieja zauważył, że Maryja Wniebowzięta zaprasza wszystkich do podjęcia trudu radosnej wędrówki „w góry”, do podjęcia „trudu zdobywania nieba poprzez posługę miłości wobec tych, których Bóg postawił na naszej życiowej drodze”.

„Radosna droga służby i miłości jest drogą do nieba i ten właśnie cel uzasadnia trud wędrowania” – stwierdził poznański biskup pomocniczy.

Nawiązując do historii parafii w Piłce, podkreślił, że choć mijają wieki, człowiek może tutaj „doświadczać obecności Boga i poprzez sakramenty święte umacniać się w swoim pielgrzymim szlaku”.

Bp Balcerek zauważył, że celem każdego jubileuszu jest nie tylko przypominanie przeszłości, ale także ukierunkowanie ku przyszłości. Podkreślił, że taką drogę pokazuje nam Maryja. „Jest to przede wszystkim droga wiary, droga posłuszeństwa Bogu i otwarcia się na Ducha Świętego” – stwierdził kaznodzieja.

Poznański biskup pomocniczy zaznaczył, że nasza przyszłość rozgrywa się zasadniczo w zwyczajnych okolicznościach dnia powszedniego. Wskazał też, na czym powinna opierać się nasza relacja z Panem Bogiem. „Nasz związek z Panem Bogiem to nie jakieś gwałtowne uniesienia, ale to wierność codziennej modlitwie, wierność coniedzielnej Mszy św. i Bożym przykazaniom” – podkreślił bp Balcerek.

Parafia w Piłce, położonej w Puszczy Noteckiej, powstała w 1767 roku. Wydarzenie to zbiegło się z konsekracją drewnianego kościoła pw. św. Piotra, przeniesionego tutaj kilka lat wcześniej z Kamiennika przez wojewodę smoleńskiego Piotra Sapiehę z Wielenia.

Obecny kościół parafialny pw. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej został zbudowany w roku 1869 w stylu romańskim przez ks. proboszcza Antoniego Prokopa, którego grób znajduje się przy kościele. Świątynia została konsekrowana 16 października 1888 r. przez bp. Edwarda Likowskiego.

Obecnie parafia liczy 1180 wiernych i 12 miejscowości oraz osad.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.