Bp Balcerek: Matce Bożej powierzajmy nasze lęki
04 lipca 2020 | 14:50 | ms | Wieleń Ⓒ Ⓟ
Oddajmy nasze lęki w modlitwie Matce Bożej, z wielką prostotą i zaufaniem – zaapelował w Wieleniu Zaobrzańskim bp Grzegorz Balcerek. Sanktuarium Matki Bożej Ucieczki Grzeszników obchodzi 15. rocznicę koronacji wizerunku.
Korony papieskie przed koronacją figury w 2005 r. zostały pobłogosławione przez św. Jana Pawła II. Na kilkudniowe uroczystości rocznicowe jak co roku przybyli liczni pątnicy z Wielkopolski i Dolnego Śląska.
Bp Balcerek w homilii skierowanej do rodzin zastanawiał się nad znaczeniem określenia „Ucieczka grzeszników”. „Jedyna ze stworzeń, Niepokalana, wolna była od grzechu pierworodnego i osobistego. Najświętsza, najczystsza, łaski pełna. A my wszyscy bez wyjątku mniej lub bardziej obciążeni grzechem, przychodzimy jednak do Niej w naszej duchowej biedzie” – mówił poznański biskup pomocniczy.
„Nie wstydźcie się przed sobą i przed tymi, do których macie zaufanie, przyznać się do lęków. A skoro uświadomicie sobie swoje lęki, oddajcie je w modlitwie Matce Bożej. «Boję się tego człowieka, boję się o moje dziecko, o męża, o żonę. Boję się takiej sprawy, boję się utraty zdrowia czy życia. Oddaję Ci siebie, oddaję tę sytuację, oddaję mój lęk. Uspokój moje serce»” – mówił bp Balcerek.
Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej w rozmowie z KAI zauważa, iż realizowany w latach 2004-2005 program przygotowań do koronacji przyniósł ogromne dobra duchowe. „Podczas dziewięciu miesięcy kopia figury Matki Bożej Wieleńskiej nawiedziła wszystkie parafie naszej archidiecezji, co miesiąc do Wielenia przybywały liczne pielgrzymki, w poznańskiej Auli Uniwersyteckiej odbył się kongres Maryjny, ogłoszono też ogólnopolski konkurs poetycki na wiersz Maryjny” – wspomina.
Bp Balcerek, który koordynował przygotowania do koronacji podkreśla również ofiarność kustoszów sanktuarium, ks. Władysława Płóciennika i ks. Mariana Szymańskiego. Na koronację przybyło 50 tys. wiernych, a dokonali jej w asyście licznych biskupów abp Edward Nowak, kard. Joachim Meisner i abp Stanisław Gądecki.
Według tradycji, Matka Boża miała ukazać się w Wieleniu ubogiej pasterce na pniu lipowym i wyrazić życzenie, aby w tym miejscu zbudowano kościół dla Jej Syna. Z części pnia lipowego wyrzeźbiono figurę Matki Bożej i postawiono ją w miejscu objawienia, w pobliżu jeziora, które zaczęto nazywać Jeziorem Maryi. Pierwotna figura Matki Bożej uległa zniszczeniu w niewiadomych okolicznościach.
Obecna figura pochodzi z drugiej połowy XV w. i jest wykonana z drzewa lipowego w stylu gotyckim. Matka Boża trzyma na prawym ręku Dzieciątko, w lewej dłoni ma jabłko, a na głowie wyrzeźbioną koronę. Rzeźbiarz chciał Ją przedstawić jako Królową i Panią. Z czasem w Wieleniu powstał kościół zbudowany przez cystersów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.