Bp Balcerek: męską sprawą jest odpowiedzialność za życie i jego obrona
15 czerwca 2014 | 16:14 | msz Ⓒ Ⓟ
„Męską sprawą jest brać odpowiedzialność za życie i bronić je, gdy jest zagrożone” – mówił dziś w Tulcach biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Grzegorz Balcerek. W podpoznańskich Tulcach przewodniczył on Mszy św. z okazji XI Archidiecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn i Młodzieży Męskiej do tutejszego sanktuarium maryjnego. Tegorocznemu pielgrzymowaniu towarzyszyło hasło: „Ewangelizować z Maryją po męsku”.
W homilii bp Balcerek przekonywał, że współcześnie najważniejszym zadaniem mężczyzny jest obrona życia Bożego w rodzinie na wzór św. Józefa. „Głoszenie prawdy o życiu nie może być ograniczone do wymiaru doczesnego” – zaznaczył kaznodzieja. Zauważył, że obecnie mocno kwestionowane jest odniesienie do Bożego planu zbawienia człowieka, zaś życie traktuje się w kategoriach chwilowej przyjemności.
„Rodzina nie może być utożsamiana z klubem przyjaciół chcących miło spędzić czas” – przekonywał kaznodzieja. Podkreślił też, jak wielkie spustoszenie czyni dziś w społeczeństwie powszechne zwulgaryzowanie seksualności i sprowadzanie jej do osiągnięcia przyjemności w oderwaniu od odpowiedzialności.
Mówiąc o tym, jak bardzo potrzebna jest dziś męska odwaga w obronie wyznawanych wartości, wskazał przykład prof. Bogdana Chazana i innych lekarzy, którzy, jak zaznaczył, „wobec niewybrednych ataków nie lękają się odwoływać do prawa Bożego i własnego sumienia”.
Bp Balcerek przywołał list otwarty abp. Stanisława Gądeckiego w sprawie obrazoburczej sztuki, „Golgota Picnic”, która ma być wystawiana podczas Malta Festival Poznań. „Trzeba zająć stanowisko w sprawie propagowania antywartości pod płaszczykiem pseudosztuki, by głos katolików był jasny dla organizatorów” – stwierdził kaznodzieja.
Na zakończenie Mszy św. mężczyźni odmówili akt zawierzenia Matce Bożej Tuleckiej.
Następnie uczestnicy pielgrzymki wzięli udział w kręgach dyskusyjnych prowadzonych w mniejszych grupach tematycznych. W rozmowach szukano odpowiedzi na pytanie, jak podjąć działo ewangelizacji w różnych środowiskach: w rodzinie, miejscu pracy, w szkole i na ulicy.
Wśród pielgrzymów uczestniczących we Mszy św. byli przedstawiciele bractw kurkowych, Rycerze Kolumba, policjanci, strażacy, nadzwyczajni szafarze Komunii św., Mężczyźni św. Józefa. Do tuleckiego sanktuarium przybyły też dwie grupy osób bezdomnych. Pielgrzymi przybyli do sanktuarium pieszo, na rowerach i motocyklach.
Każdy mężczyzna, który wziął udział w pielgrzymce, otrzymał pamiątkowy obrazek z wizerunkiem Matki Bożej Tuleckiej oraz modlitwą poranną wg kard. Suenensa i Romano Guardiniego.
Parafia pw. Narodzenia NMP w Tulcach pod Poznaniem istnieje już od XII w. Szczególną intensyfikację kultu Maryi zapoczątkowało umieszczenie w kościele w 1500 r., ufundowanej przez arcybiskupa poznańskiego Uriela Górkę, figury Matki Bożej z Dzieciątkiem. Ta późnogotycka rzeźba nieznanego autora już wtedy uważana była za cudowną. 2 września 1979 r. abp Jerzy Stroba, metropolita poznański, koronował ją koronami papieskimi.
Do tuleckiego sanktuarium pielgrzymują nie tylko młodzieńcy i mężczyźni uczestniczący w Archidiecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn, ale przede wszystkim rzesze pątników nawiedzających to miejsce w czasie wrześniowego Wielkiego Odpustu Maryjnego ku czci Narodzenia NMP.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.