Bp Balcerek na Świętej Górze: dziękujmy za Maryję – Matkę wiary
15 sierpnia 2013 | 22:03 | bt Ⓒ Ⓟ
Do dziękowania Bogu za Maryję, Matkę naszej wiary, zachęcał bp Grzegorz Balcerek pielgrzymów przybyłych do sanktuarium Matki Bożej Świętogórskiej Róży Duchownej k. Gostynia w Wielkopolsce. W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny poznański biskup pomocniczy przewodniczył na Świętej Górze uroczystościom odpustowym połączonym z dziękczynieniem za plony ziemi gostyńskiej.
W Sumie odpustowej sprawowanej przy ołtarzu polowym u stóp bazyliki świętogórskiej wzięli udział m.in. rolnicy i rzemieślnicy powiatu gostyńskiego oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.
„Chcemy dzisiaj wspólnie dziękować Bożej Opatrzności za plony, które zebraliśmy i za otrzymane błogosławieństwo oraz prosić o łaskę wytrwałej i cierpliwej pracy, która jeszcze nas czeka tak, aby dla nikogo w tym roku nie zabrakło chleba” – podkreślił ks. Marek Dudek, superior Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri opiekującej się świętogórskim sanktuarium.
Podczas liturgii, której przewodniczył bp Grzegorz Balcerek, starościna i starosta dożynek złożyli w darze ołtarza bochen chleba, będący symbolem Bożego błogosławieństwa, za które dziękowali w imieniu mieszkańców ziemi gostyńskiej. Ofiarowano również miód ze świętogórskiej pasieki oraz zaczyn na chleb, który będą wypiekali miejscowi piekarze.
„Dziękczynienie za plony, to nasza polska tradycja. Ale czy także w naszych sercach naprawdę odczuwamy potrzebę wdzięczności za otrzymane dobra?” – pytał w homilii bp Balcerek zachęcając do przyjmowania w codziennym życiu postawy wdzięczności, zarówno wobec rodziców za dar życia i wychowanie, wobec współmałżonka za dar miłości i cierpliwości, czy wobec Kościoła za sakramenty święte. Wówczas, jak podkreślił kaznodzieja, łatwiej będzie nam dostrzegać dary, które na co dzień otrzymujemy od Boga i dziękować za nie.
„Dziś, w trakcie przeżywanego Roku Wiary, dziękujmy Bogu w sposób szczególny za Maryję, która jest Matką naszej wiary, bowiem uwierzyła, że dla Boga nie ma nic niemożliwego, że stanie się Matką Syna Bożego, Zbawiciela świata” – zachęcał biskup zwracając uwagę, że wiara Maryi nie zamknęła się tylko w przyjęciu woli Bożej poznanej przy Zwiastowaniu, ale że całe Jej życie było posłuszeństwem wiary.
„Pragnę was zachęcić do tego, byście także prosili Ją o umocnienie i pogłębienie wiary swojej i swoich bliskich. Zawsze proście Maryję najpierw o wiarę, a potem dopiero o inne rzeczy. Ona bowiem, jako Matka wiary chce nas, swoje dzieci, wychować przede wszystkim do wiary żywej, głębokiej i silnej” – mówił bp Balcerek dodając, że aby otrzymać łaskę wiary, którą wyprasza nam Maryja, musimy wyjść jej naprzeciw, to znaczy nie tylko modlić się o wiarę, ale też za przykładem Maryi wiarę zdobywać. „Pozwólmy Maryi prowadzić się Jej matczyną ręką po drogach wiary. Wtedy z pewnością osiągniemy niebo” – przekonywał poznański biskup pomocniczy.
Chrześcijański kult na Świętej Górze zawdzięcza swoje początki prawdopodobnie benedyktynom, którzy w 1075 r. osiedli w pobliskim Lubiniu. Pierwsze udokumentowane wzmianki o cudownym obrazie Matki Bożej znajdującym się wówczas w małej, drewnianej kapliczce, pochodzą z 1468 r.
W 1512 r. wzniesiono tu większy kościołek, natomiast budowę obecnego sanktuarium zapoczątkował w 1675 r. Adam Florian Konarzewski. Jako opiekunów tego miejsca sprowadził pod Gostyń księży filipinów, którzy w 1668 r. założyli tu pierwszą w Polsce Kongregację Oratorium św. Filipa Neri.
W końcu XVII w. na Świętej Górze wzniesiono barokowy kościół powstały według projektu Baltazara Longheny na wzór zbudowanej przez niego weneckiej świątyni Santa Maria della Salute. Do nowego kościoła przeniesiono też cudowny obraz Matki Bożej Świętogórskiej Róży Duchownej. Od 1957 r. na Świętej Górze działa dom rekolekcyjny, a w 2008 r. tutejszy zespół klasztorny otrzymał od prezydenta RP tytuł Pomnika Historii.
W ubiegłym roku sanktuarium obchodziło Rok Jubileuszowy związany z 500. rocznicą oficjalnego potwierdzenia przez Kościół cudowności tego miejsca. Z tej okazji Ojciec Święty Benedykt XVI ofiarował Matce Bożej Świętogórskiej Róży Duchownej złotą różę, jedno z największych wyróżnień papieskich.
Święta Góra jest trzecim sanktuarium w Polsce, po Jasnej Górze i Kalwarii Zebrzydowskiej, które otrzymało papieską złotą różę. Wcześniej, w 1928 r., czczony na Świętej Górze cudowny wizerunek Matki Bożej został ukoronowany przez kard. Augusta Hlonda koronami papieskimi. Natomiast Jan XXIII podczas Soboru Watykańskiego II ofiarował sanktuarium, przez metropolitę poznańskiego abp. Antoniego Baraniaka, swój złoty różaniec, a w 1971 r. tutejsza świątynia otrzymała od Pawła VI godność bazyliki mniejszej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.