Bp Balcerek: najgłębszy testament bł. Jana Pawła II to miłość Boga i człowieka
02 kwietnia 2013 | 23:41 | bt Ⓒ Ⓟ
Na miłość Boga i człowieka, jako na „najgłębszy testament bł. Jana Pawła II” wskazał bp Grzegorz Balcerek w ósmą rocznicę śmierci papieża Polaka. 2 kwietnia wieczorem poznański biskup pomocniczy przewodniczył Eucharystii, podczas której uroczyście wprowadzono relikwie krwi błogosławionego do kościoła pw. św. Jadwigi Śląskiej i św. Jakuba Apostoła w podpoznańskim Lusowie.
Relikwie krwi bł. Jana Pawła II ofiarował parafii kard. Stanisław Dziwisz. Zostały one umieszczone w złotym elemencie przymocowanym do ramy obrazu przedstawiającego Ojca Świętego. Wizerunek wzorowany na portrecie beatyfikacyjnym specjalnie na tę okazję namalował poznański artysta plastyk Bogdan Puchalski.
Jak wyjaśnia w rozmowie z KAI ks. dr Dariusz Madejczyk, proboszcz parafii w Lusowie, wraz z Radą Parafialną postanowił umieścić relikwie Ojca Świętego w kaplicy, w której znajdują się wizerunki patronów kościoła: św. Jadwigi i św. Jakuba. „Pragniemy, aby to miejsce żyło także patronem naszych czasów, którym jest bł. Jan Paweł II” – tłumaczy ks. Madejczyk.
W homilii bp Balcerek zauważył, że stanowią one dla nas znak, iż są ludzie, którzy uwierzyli Chrystusowi, z Nim przeszli przez życie i dzięki Niemu odnieśli zwycięstwo. Podkreślił też, że bł. Jan Paweł II widział Chrystusa i czcił Go w każdym człowieku.
„Taki jest najgłębszy testament bł. Jana Pawła II: miłość Boga i człowieka. Taki jest też testament Chrystusa zapisany w Ewangelii” – przyznał poznański biskup pomocniczy zachęcając wiernych, aby stała obecność relikwii naszego wielkiego rodaka stale ich mobilizowała do jeszcze większej miłości i do jeszcze silniejszej wiary.
Przez najbliższe dni, aż do Niedzieli Miłosierdzia Bożego, obraz bł. Jana Pawła II z relikwiarzem pozostanie w bliskości ołtarza, dając okazję do osobistej modlitwy i uczczenia relikwii. Następnie, jak wyjaśnia proboszcz parafii, zostanie on przeniesiony do kaplicy patronów i umieszczony na stałe nad znajdującym się tam tabernakulum.
„Zależy mi na tym, aby obecność relikwii bł. Jana Pawła II zaowocowała w naszej parafii intensywniejszą modlitwą za jego wstawiennictwem. Stąd też każdego 22. dnia miesiąca, w nawiązaniu do 22 października, liturgicznego wspomnienia błogosławionego, odprawiane będą Msze św. w intencjach polecanych wstawiennictwu papieża” – mówi ks. Madejczyk.
Pierwsze wzmianki o kościele w Lusowie pochodzą z 1244 r. Prawdopodobnie ówczesną drewnianą świątynię ufundowała św. Jadwiga Śląska. Parafię utworzono tu w 1288 r. Z biegiem lat drewniana świątynia uległa zniszczeniu, a na jej miejscu wybudowano nowy, gotycki kościół z palonej cegły, który konsekrowano w 1499 r. Świątynia ta nosiła wezwanie Najświętszej Maryi Panny, św. Jakuba Apostoła i św. Jadwigi.
W 1913 r., pomimo niesprzyjającej sytuacji politycznej, ówczesny proboszcz lusowskiej parafii, ks. Ignacy Serdecki, zaczął rozbiórkę niszczejącego kościoła i budowę zachodniej, o wiele większej, neogotyckiej części świątyni, którą zakończono w 1916 r. Kościół przybrał wówczas formę budynku, którą posiada do dziś.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.